عوارض مصرف قرص کلسیم چیست ؟


4 21322

همه افراد در تمام طول زندگی برای حفظ سلامت استخوان‌های خود به عنصر کلسیم نیاز دارند. رژیم غذایی بهترین راه تامین کلسیم برای بدن است اما در مواردی که رژیم غذایی غنی نیست و به هر دلیل کمبود کلسیم وجود دارد، بهترین گزینه مصرف قرص کلسیم است. در مواردی که علائم کمبود کلسیم در بدن وجود دارد و احتمال می‌رود تا در آینده پوکی استخوان به وجود آید، پزشکان مصرف قرص کلسیم را حتما تجویز می‌کنند. با مطالعه این مطلب علاوه بر اینکه اطلاعات خود را در مورد مکمل کلسیم افزایش می‌دهید، با عوارض مصرف قرص کلسیم نیز بیشتر آشنا خواهید شد.

چرا بدن ما به کلسیم نیاز دارد ؟

بیش از ۹۹ درصد از کلسیم موجود در بدن در استخوان‌ها و دندان‌ها ذخیره شده است. کلسیم به مقدار اندک در خون، عضلات و سایر بافت‌ها نیز یافت می‌شود. کلسیم ذخیره شده در استخوان‌ها می‌تواند در صورت لزوم در بدن آزاد شده و مورد استفاده قرار بگیرد. با افزایش سن، غلظت کلسیم در بدن کاهش می‌یابد زیرا این عنصر در بدن از طریق عرق، سلول‌های پوستی و مواد زاید آزاد می‌شود. علاوه بر این با افزایش سن در زنان به دلیل کاهش سطح هورمون استروژن، جذب کلسیم کاهش می‌یابد. جذب کلسیم در بدن افراد مختلف با توجه به سن، نژاد و جنسیت ممکن است اندکی متفاوت باشد.

 نیاز بدن به کلسیم

استخوان‌ها همیشه و در هر سن و سالی در حال تجزیه و بازسازی هستند و جهت انجام این فرآیند به عنصر کلسیم نیاز دارند. استفاده از منابع غذایی کلسیم سبب می‌شود تا بازسازی و استحکام استخوان‌ها به بهترین شکل صورت پذیرد. مصرف کلسیم چه در قالب قرص و چه در قالب خوراکی‌ها می‌تواند مزایای زیر را به دنبال داشته باشد:

 • پیشگیری از هیپوکلسمی (کمبود کلسیم)
 • کاهش فشار خون در افراد مبتلا به نارسایی کلیه
 • جلوگیری از تحلیل استخوان‌ها و بروز پوکی استخوان
 • پیشگیری از سندرم پیش از قاعدگی
اگر به شکل مکمل از کلسیم استفاده می‌کنید، بهتر است آن را همراه با ویتامین D میل نمایید زیرا در این صورت جذب کلسیم در بدن شما افزایش خواهد یافت.

عوارض مصرف قرص کلسیم

استفاده از قرص کلسیم در بیشتر افراد به خصوص اگر بر اساس دوز صحیح مورد استفاده قرار گیرد، هیچ نوع عارضه جانبی خاصی را به وجود نمی‌آورد. اما در برخی موارد ممکن است عوارض زیر مشاهده شود:

عوارض گوارشی

استفاده از قرص کلسیم می‌تواند برخی عوارض گوارشی نظیر نفخ، یبوست و گاز معده را به دنبال داشته باشد. به خصوص اگر از قرص کلسیم به صورت کربنات استفاده کنید، احتمال بروز یبوست بیشتر خواهد بود. ممکن است لازم باشد تا مارک‌های مختلفی از مکمل کلسیم را مورد مصرف قرار دهید تا ببینید کدامیک از آنها برای شما عارضه گوارشی به همراه نخواهند داشت.

 عوارض کلسیم

سندرم قلیایی کلسیم

شما با توجه به سن خود باید مقدار کلسیم مورد نیاز بدن خود را تامین کنید. بزرگسالان بین ۱۹ تا ۵۰ سال نباید بیش از ۲۰۰۰ میلی‌گرم در روز از قرص کلسیم استفاده کنند زیرا در این صورت ممکن است با عوارض مصرف قرص کلسیم مواجه شوند. مقدار توصیه شده کلسیم برای سن ۱۹ تا ۵۰ سال روزانه ۱۰۰۰ میلی‌گرم است اما حداکثر مقداری که می‌توانید مصرف کنید، ۲۰۰۰ میلی‌گرم پیشنهاد شده است. اگر شخصی بیش از این مقدار را هر روز مورد استفاده قرار دهد، احتمالا به بیماری سندرم قلیایی کلسیم یا قلیایی شیر مبتلا خواهد شد. این بیماری بر اثر مصرف بیش از حد مکمل‌های کلسیم به وجود می‌آید و راه درمان آن محدود کردن مصرف کلسیم است. این بیماری در صورت عدم درمان می‌تواند احتمال بروز نارسایی کلیوی و سنگ کلیه را افزایش دهد.

افزایش بروز حملات قلبی

اشتباه نکنید با مصرف قرص کلسیم هرگز دچار حمله قلبی نخواهید شد اما اگر این قرص را بیش از حد و بدون توجه به دوز تعیین شده استفاده کنید، ممکن است مشکلات قلبی برای شما به وجود آید. پژوهشگران آلمانی به مدت ۱۱ سال روی افرادی که به طور منظم قرص کلسیم می‌خوردند، تحقیق کردند و دریافتند که این اشخاص ۸۶% بیش از سایرین در معرض ابتلا به حملات قلبی هستند.

افرادی که با مشکلات کلیوی روبرو هستند و عملکرد کلیه در بدن آنها ضعیف است، با مصرف قرص کلسیم ممکن است مشکلات بیشتری در زمینه بیماری‌های کلیه پیدا کنند و یا حتی دچار سنگ کلیه شوند.

تداخل دارویی قرص کلسیم

همزمان با مصرف مکمل کلسیم جهت جلوگیری از تداخل دارویی باید از مصرف برخی داروها جلوگیری کرد. از جمله این داروها موارد زیر را می‌توان نام برد:

 • سفتریاکسون
 • برخی از آنتی بیوتیک‌ها
 • بیس فسفونات‌ها
 • کلسی پوترین
 • دیگوکسین
 • دیلتیازم
 • لووتیروکسین
 • سوتالول

علاوه بر موارد یاد شده قرص کلسیم ممکن است با داروهای دیگری نیز تداخل داشته باشد بنابراین در این مورد حتما با پزشک مشورت کنید.

 تداخل دارویی قرص کلسیم

چگونه از عوارض مصرف قرص کلسیم جلوگیری کنیم ؟

قرص‌های کلسیم انواع مختلفی دارند که از جمله مهم‌ترین آنها به کلسیم کربنات و کلسیم سیترات می‌توان اشاره کرد. اگر کلسیم کربنات استفاده می‌کنید، بهتر است حتما آن را در کنار وعده‌های غذایی مصرف کنید اما کلسیم سیترات با معده خالی نیز می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد. به منظور جلوگیری از عوارض مصرف قرص کلسیم و همچنین جذب بهتر این محصول در بدن بهتر است دوز مصرفی خود را در دو بخش بخورید؛ یعنی مثلا اگر ۱۰۰۰ میلی‌گرم کلسیم هر روز از طریق مکمل باید دریافت کنید، آن را در ۲ نوبت و هر بار ۵۰۰ میلی‌گرم استفاده نمایید. همچنین بهتر است قرص کلسیم خود را همیشه همراه با یک لیوان آب بخورید تا از مشکلات کلیوی کاسته شود.

فراموش نکنید که عوارض مصرف قرص کلسیم در بیشتر موارد در صورت مصرف بیش از حد رخ می‌دهد. بنابراین همیشه به مقدار مصرف خود دقت کنید؛ برای افراد بزرگسال مقدار توصیه شده روزانه کلسیم به شرح زیر است:

 • از ۱۹ تا ۵۰ سالگی: ۱۰۰۰ میلی‌گرم
 • از ۵۱ تا ۷۰ سالگی: مردان ۱۰۰۰ میلی‌گرم/ زنان ۱۲۰۰ میلی‌گرم
 • ۷۱ سالگی به بعد: ۱۲۰۰ میلی‌گرم

سخن پایانی

قرص کلسیم را می‌توان یک مکمل ایمن و بی‌خطر دانست که در اکثر افراد معمولا عارضه‌ای را ایجاد نمی‌کند. اگر به هر دلیل احتمال بروز پوکی استخوان در بدن شما وجود دارد و یا به این بیماری مبتلا هستید، حتما علاوه بر منایع غذایی کلسیم باید به صورت مکمل نیز از این ماده معدنی استفاده کنید. در این مطلب به برخی از عوارض مصرف قرص کلسیم اشاره کردیم. در اغلب اوقات این عوارض تنها در صورت عدم توجه به دوز تعیین شده برای مصرف رخ می‌دهند و در غیر این صورت مشاهده نخواهند شد.

لطفا به این مقاله امتیاز بدهید
[مجموع: ۳۴ میانگین: ۳.۲]

پست های مرتبط

4 نظرات
 1. یاوری می گوید

  برای اینکه با خوردن قرص کلسیم یبوست نگیریم چه کار کنیم؟

  1. دکتر مریم خداوردیخان می گوید

   سلام کاربر گرامی یکی از کارهایی که میتوانید انجام دهید استفاده از فراورده های حاوی دوز پایین کلسیم به صورت ۲ یا ۳ مرتبه در روز میباشد….و همینطور مصرف مایعات زیاد و فیبر توصیه میشود. اگر هزینه برای شما مهم نیست میتوانید نوع کلسیم سیترات را به جای کلسیم کربنات استفاده نمایید.

 2. لیلا حمیدیان می گوید

  سلام خانم دکتر خداوردیخان.
  چه مکمل کلسیم (سیترات) برای خانم و آقای ۷۵ساله مناسب است؟ لطفاً راهنمایی میفرمایید؟

  1. دکتر مریم خداوردیخان می گوید

   سلام کاربر عزیز
   در صورتی که پزشک دارو را تجویز کرده اند آن را تهیه نمایید به این دلیل که لزوما تمام افراد سالمند به این مکمل نیاز ندارند همچنین ممکن است با سایر داروهایشان تداخل داشته باشد.
   در پاسخ به سوالتان محصولات شرکتهای مختلف چندان تفاوتی ندارند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

X
مطالب پیشنهادی :