بهترین زمان مصرف ویتامین D چه زمانی است ؟


3 3,072

زندگی ماشینی، تغییر سبک زندگی، رژیم غذایی نامناسب و عدم تحرک کافی سبب شده است تا بسیاری از مردم به مکمل‌های غذایی روی بیاورند تا کمبودهای بدن خود را به این طریق جبران نمایند. هنگامی که برای خرید مکمل‌ها هزینه صرف می‌کنیم، بهتر است بهترین زمان مصرف آنها را نیز بدانیم تا جذب این مکمل‌ها را در بدن به حداکثر برسانیم. ویتامین D یکی از مهم‌ترین ویتامین‌ها برای بدن است. آمارها نشان داده‌اند که بیش از ۸۰ درصد از مردم ایران با کمبود این ویتامین مواجه هستند. در این مقاله سعی داریم مطالبی مفید در مورد بهترین زمان مصرف ویتامین D در اختیار شما قرار دهیم تا بتوانید از خوردن مکمل‌ها و مواد غذایی حاوی این ویتامین بیشترین بهره را ببرید.

اگر به دنبال بهترین قرص ویتامین دی خارجی هستید، با یک کلیک وارد داروخانه آنلاین مثبت سبز شوید.

ویتامین D چیست ؟

ویتامین دی یک ویتامین محلول در چربی است که گاهی به آن ویتامین خورشید نیز می‌گویند. دلیل گذاشتن این نام چیزی نیست جز اینکه ویتامین D در بدن زمانی تولید می‌شود که انسان در معرض نور خورشید قرار می‌گیرد. کمبود ویتامین دی در بدن را از طریق خوردن برخی مواد غذایی مانند ماهی‌های چرب و همچنین مصرف مکمل‌های غذایی می‌توان جبران کرد. این ویتامین عملکردهای مختلفی در بدن دارد که کمک به رشد و استحکام استخوان‌ها از طریق کنترل تعادل کلسیم و فسفر یکی از مهم‌ترین آنها محسوب می‌شود. ویتامین D دو فرم دارد؛ D2 و D3. ویتامین د۳ در منابع حیوانی و ویتامین د۲ در منابع گیاهی یافت می‌شود.

فواید ویتامین دی

بهترین زمان مصرف ویتامین دی

ویتامین D را از ۳ طریق می‌توان برای بدن تامین کرد: ۱- نور خورشید ۲- مواد غذایی ۳- مکمل‌های ویتامین D (شامل قرص، کپسول، آمپول و…). در اینجا بهترین زمان دریافت این ویتامین از هر یک از این منابع را به طور جداگانه برای شما شرح خواهیم داد:

بهترین زمان آفتاب گرفتن برای جذب ویتامین دی

بهترین منبع جذب ویتامین D نور خورشید است. پیش از آنکه خودسرانه به فکر استفاده از مکمل‌های غذایی باشیم، بهتر است سعی کنیم از طریق آفتاب این ویتامین را در بدن خود افزایش دهیم و سپس اگر آزمایش خون کمبود ویتامین دی را در بدن تایید کرد، با مشورت پزشک برای خوردن مکمل غذایی اقدام کنیم. متخصصان پوست هرگز حمام آفتاب را به مردم توصیه نمی‌کنند اما با مصرف کرم ضد آفتاب می‌توان ساعاتی را زیر نور آفتاب سپری کرد و به ساخت ویتامین دی در بدن کمک کرد.

 ویتامین دی

زاویه تابش، ساعت نور آفتاب، فصل و زمان تابش و رنگ پوست در میزان جذب ویتامین D از نور خورشید اهمیت بسیاری دارد. طبق گفته پزشکان در کشور ما اوایل خرداد تا اواسط شهریور بین ساعت ۱۰ صبح تا ۱۴ عصر بهترین زمان برای جذب ویتامین دی از طریق خورشید است.

بهترین زمان مصرف مواد غذایی حاوی ویتامین دی

بهترین زمان مصرف ویتامین D از طریق مواد غذایی فرقی نمی‌کند که در وعده صبحانه، ناهار یا شام باشد. غنی‌ترین مواد غذایی حاوی ویتامین دی شامل:

 • روغن کبد ماهی
 • شاه ماهی
 • ماهی سالمون
 • زرده تخم مرغ
 • قارچ

و غذاهای غنی شده با ویتامین D مثل غلات یا شیر می‌شود.

 

ویتامین دی

بهترین ساعت برای خوردن قرص ویتامین D

در مواردی که کمبود ویتامین D وجود داشته باشد، این کمبود را حتما از طریق مصرف قرص ویتامین D یا تزریق آمپول ویتامین دی باید جبران کرد. همان طور که عنوان شد، ویتامین د یک ویتامین محلول در چربی است؛ به این معنا که در آب حل نمی‌شود. بنابراین بهتر است به منظور جذب بهتر این ویتامین در قالب قرص آن را در کنار غذا مصرف کرد. اگر ویتامین D در کنار مواد غذایی که حاوی چربی‌های مفید هستند میل شود، حداکثر جذب را در بدن خواهد داشت. بهترین زمان مصرف ویتامین D همراه با وعده‌های غذایی است. اما اکنون شاید این سوال برایتان پیش بیاید که در کدام وعده غذایی کپسول ویتامین D را مصرف کنیم ؟

بهترین زمان مصرف ویتامین D در کدام وعده غذایی است ؟

بسیاری از افراد ترجیح می‌دهند مکمل‌های غذایی را صبح‌ها مصرف کنند زیرا در این صورت استفاده از آنها را کمتر فراموش می‌کنند. ویتامین دی از آن دسته ویتامین‌هایی است که می‌توانید با خیال راحت صبح‌ها به همراه یک صبحانه مقوی، آن را میل نمایید. اگر در وعده صبحانه خود از چربی‌های مفید مثل کره حیوانی یا ارده کنجد استفاده می‌کنید، می‌توانید با مصرف قرص ویتامین دی در کنار آنها جذب این ویتامین را در بدن افزایش دهید. خوردن مکمل ویتامین D در کنار وعده ناهار نیز برای بدن شما مشکلی ایجاد نمی‌کند.

اما بهترین زمان مصرف ویتامین D را همان وعده صبحانه می‌توان دانست. اگر از آن دسته افرادی هستید که به هر دلیل صبحانه نمی‌خورید، مصرف این ویتامین را به وعده ناهار موکول کنید. توصیه می‌شود که در کنار وعده شام از مصرف قرص ویتامین دی پرهیز شود.

 بهترین زمان مصرف ویتامین دی

لطفا این موقع ویتامین D نخورید

ملاتونین هورمونی است که چرخه خواب و بیداری انسان را تنظیم می‌کند. ترشح این هورمون از طریق غده پینه‌آل صورت می‌گیرد. تحقیقات نشان داده است که مصرف ویتامین د به هنگام شب و در وعده شام می‌تواند به صورت موقت در تولید هورمون ملاتونین در بدن اختلال ایجاد نماید و خواب شبانگاهی را بر هم بزند. اگرچه هنوز در این مورد پژوهش‌های بیشتری لازم است اما محققان پیشنهاد می‌دهند که برای داشتن خوابی آرام و لذت‌بخش از خوردن ویتامین D به هنگام شب بپرهیزید.

آیا می توان با معده خالی ویتامین D مصرف کرد ؟

ویتامین دی از آن دسته ویتامین‌هایی است که اگر بدون غذا نیز خورده شود، جذب آن در بدن صورت می‌گیرد. البته همان طور که گفته شود بهترین زمان مصرف ویتامین D همراه با یک وعده غذایی پرچرب است. اما اگر این ویتامین را با معده خالی نیز میل کنید، مشکلی پیش نخواهد آمد، فقط جذب آن در بدن اندکی کمتر خواهد شد.

افزایش جذب ویتامین D در بدن

درد عضلانی، خستگی، بی‌حالی و ریزش مو از علائم کمبود ویتامین D در بدن هستند. از آنجایی که بیش از حد در معرض نور خورشید قرار گرفتن می‌تواند عوارضی همچون سرطان پوست را به همراه داشته باشد، نمی‌توان توصیه کرد که افرادی که با کمبود این ویتامین مواجه هستند، مدام پوست خود را در معرض آفتاب قرار دهند. به دلیل شیوع بی‌رویه کمبود ویتامین دی در جهان مصرف مکمل‌های حاوی این ویتامین در بسیاری از موارد ضروری به نظر می‌رسد. مصرف قرص ویتامین D در کنار کلسیم و منیزیم بهترین کارایی را برای شما دارد چون در این حالت جذب کلسیم نیز در بدن افزایش یافته و خطر بروز پوکی استخوان کاهش می‌یابد.

مقدار مصرف ویتامین دی در سنین مختلف

با مطالعه جدول زیر به طور کامل با مقدار مصرف ویتامین D در گروه‌های سنی مختلف آشنا می‌شوید:

سنمردان (IU)زنان (IU)دوران بارداریدوران شیردهی
۰ تا ۱۲ ماهگی۴۰۰۴۰۰
۱ تا ۱۳ سالگی۶۰۰۶۰۰
۱۴ تا ۱۸ سالگی۶۰۰۶۰۰۶۰۰۶۰۰
۱۹ تا ۵۰ سالگی۶۰۰۶۰۰۶۰۰۶۰۰
۵۱ تا ۷۰ سالگی۶۰۰۶۰۰
بالای ۷۰ سال۸۰۰۸۰۰

در جدول زیر نیز حداکثر مقدار توصیه شده روزانه برای ویتامین D را می‌توانید ببینید:

سنمردانزناندوران بارداریدوران شیردهی
۰ تا ۶ ماهگی۱۰۰۰IU۱۰۰۰IU
۷ تا ۱۲ ماهگی۱۵۰۰IU۱۵۰۰IU
۱ تا ۳ سالگی۲۵۰۰IU۲۵۰۰IU
۴ تا ۸ سالگی۳۰۰۰IU۳۰۰۰IU
۹ تا ۱۸ سالگی۴۰۰۰IU۴۰۰۰IU۴۰۰۰IU۴۰۰۰IU
۱۹ سالگی به بعد۴۰۰۰IU۴۰۰۰IU۴۰۰۰IU۴۰۰۰IU

کلام آخر

با توجه به اینکه مصرف مکمل‌های ویتامین D توسط پزشکان برای بسیاری از افراد که درگیر کمبود این ویتامین هستند تجویز می‌شود، بد نیست بهترین زمان مصرف ویتامین D را بدانیم تا به جذب هر چه بیشتر آن در بدن خود کمک کنیم. اگر می‌خواهید جذب قرص ویتامین دی در بدن شما به حداکثر مقدار ممکن برسد، آن را در کنار یک صبحانه سالم و سرشار از چربی‌های مفید میل کنید. اگر به هر دلیل از خوردن وعده صبحانه صرف نظر می‌کنید، مکمل ویتامین د را همراه با وعده ناهار بخورید. اما سعی کنید در کنار وعده شام از قرص ویتامین دی استفاده نکنید چون ممکن است در روند خواب شما اختلال ایجاد نماید.

لطفا به این مقاله امتیاز بدهید
[مجموع: ۴ میانگین: ۳.۵]

3 نظرات
 1. رضا می گوید

  سر کاری نبود این مقاله. یه چیزی یاد گرفتیم ازش

 2. معین می گوید

  میشه بگید پسر ۱۲ ساله چه دوزی از ویتامین دی باید استفاده کنید و چند وقت یکبار؟

  1. دکتر مریم خداوردیخان می گوید

   سلام کاربر عزیز
   بستگی به جواب آزمایش دارد. در صورتی که کمبود ویتامین دی ندارد نیازی به مصرف این مکمل نمی باشد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

X
مطالب پیشنهادی :