شربت فیکولاکس شربت فیکولاکس

مصرف پروتئین وی با شیر بهتر است یا با آب؟

مزایا و معایب مصرف پروتئین وی با شیر


زمان خواندن تقریبی مقاله : 9 دقیقه
8 10035

به ویژه برای مبتدی‌هایی که در ابتدای راه بدنسازی و تناسب اندام هستند این پرسش به وجود می‌آید که مصرف پروتئین وی با شیر بهتر است یا آب؟ اصلا چه فرقی دارد که پودر یا شیک پروتئین را در ترکیب با شیر بخوریم یا آب؟ پروتئین وی به شما کمک می‌کند تا توده عضلانی بدون چربی را در بدن خود افزایش دهید. در این مطلب از مجله داروخانه آنلاین مثبت سبز همراه ما باشید تا به شما بگوییم پروتئین وی خود را با شیر بخورید یا با آب؟

پروتئین وی چیست؟

در فرآیند تولید پنیر از شیر مایعی تولید می‌شود که به آن آب پنیر یا پروتئین وی می‌گویند. این مایع پس از خشک شدن به پودر پروتئین وی تبدیل شده و بیشتر به مصرف ورزشکاران می‌رسد. به جز پروتئین وی در شیر یک پروتئین دیگر به نام کازئین نیز وجود دارد که مانند پروتئین آب پنیر ارزش غذایی بالایی دارد. پروتئین وی سرشار از اسیدهای آمینه ضروری بوده و به افزایش توده عضلانی و بهبود عملکرد ورزشی کمک می‌کند.

 • مصرف پروتئین وی به جز به ورزشکاران به افرادی پیشنهاد می‌شود کمبودهای تغذیه‌ای دارند و از کمبود شدید پروتئین وی رنج می‌برند.

مصرف پروتئین وی با شیر یا با آب؟

برای اینکه بدانید مصرف پروتئین وی با شیر بهتر است یا با آب ابتدا قبل از هر چیز باید هدف خود را از مصرف پروتئین وی مشخص نمایید. شما قصد دارید کالری دریافتی خود را افزایش دهید یا کاهش؟ اگر می‌خواهید وزن کم کنید، کالری مصرفی شما باید کاهش یابد. اما اگر می‌خواهید وزن اضافه کنید، بدیهی است که باید در طی روز کالری بیشتری را به بدن خود برسانید.

 پروتئین وی با شیر

مصرف پروتئین وی با آب

یک اسکوپ پروتئین وی حدود ۸۰ تا ۱۱۰ کالری دارد. چنانچه هدف شما کاهش وزن یا افزایش توده عضلانی بدون چربی است، توصیه می‌کنیم به جای مصرف پروتئین وی با شیر آن را در ترکیب با آب مورد مصرف قرار دهید. پروتئین وی انواع مختلفی دارد. برای کاهش وزن اغلب توصیه می‌شود که نوع ایزوله آن استفاده شود زیرا چربی در آن به حداقل ممکن می‌رسد و پروتئین زیادی دارد.

مصرف پروتئین وی با شیر

مصرف پروتئین وی با شیر به افرادی توصیه می‌شود که می‌خواهند حجم عضلانی بدن خود را افزایش دهند. افراد خیلی لاغر و باریک اندام با تیپ بدنی اکتومورف بهتر است شیک پروتئین وی خود را در ترکیب با شیر استفاده کنند. در این موارد می‌توان از پروتئین وی کنسانتره استفاده نمود.

زمان خوردن پروتئین وی بسیار مهم است

مصرف پروتئین وی با شیر یا با آب به زمان مصرف آن نیز بستگی دارد. افرادی که ورزش نمی‌کنند می‌توانند جهت تامین پروتئین مورد نیاز بدن خود از پودر پروتئین وی استفاده نمایند. فرقی نمی‌کند که این افراد پروتئین وی خود را با شیر بخورند یا با آب زیرا سرعت هضم پروتئین برای آنها اهمیت چندانی ندارد. به زبان ساده‌تر نیازی ندارند که پروتئین در بدن آنها خیلی زود هضم شود.

اما برای افرادی که ورزشکار هستند قضیه متفاوت است. در طول تمرینات ورزشی ماهیچه‌ها از اسیدهای آمینه تخلیه می‌شوند و برای کمک به روند ریکاوری نیاز به سوخت‌گیری مجدد دارند. در این شرایط پروتئین خیلی سریع باید برای بدن تامین شود. بنابراین بهتر است مصرف پروتئین وی با آب صورت گیرد زیرا در این حالت جذب و هضم پروتئین سریع‌تر صورت خواهد گرفت.

وقتی مصرف پروتئین وی با شیر صورت می‌گیرد،  ۸ تا ۱۰ گرم پروتئین بیشتر به یک وعده اضافه می‌شود. همچنین مدت زمان بیشتری طول می‌کشد تا اسیدهای آمینه جذب بدن شوند. از این رو در زمان ورزش برای ورزشکاران که کمبود وزن هم ندارند بهتر است پروتئین وی را با آب مصرف نمایند. در نهایت در مورد اینکه مصرف پروتئین وی برای شما با آب بهتر است یا با شیر با مربی ورزشی خود مشورت کنید.

پروتئین وی یکی از بهترین انواع پروتئین برای ورزشکاران است زیرا هضم آن سرعت بالایی دارد و فورا می‌تواند از تحلیل عضلانی پیشگیری کند.

کمک به تسریع ریکاوری و ترمیم بافت‌ها از دیگر مزایای مکمل پروتئین وی است. پروتئین وی اصل را حتما از داروخانه‌ها تهیه کنید.

طعم پروتئین وی با شیر بهتر است یا با آب؟

طعم پروتئین برای شما چقدر اهمیت دارد؟ پروتئین وی در آب به راحتی حل می‌شود زیرا آب در مقایسه با شیر چگالی کمتری دارد. پروتئین وی فرمولی با جذب سریع دارد که مصرف آن به همه ورزشکاران بعد از تمرین توصیه می‌شود. اگر طعم شیک پروتئین در ترکیب با آب برای شما چندان خوشایند نیست بهتر است مصرف پروتئین وی را با شیر امتحان کنید زیرا طعم بسیار بهتر و دلپذیرتری خواهد داشت.

پروتئین وی با شیر یا با آب؟

مقایسه مصرف پروتئین وی با شیر و مصرف پروتئین وی با آب

 • ترکیب پروتئین وی با شیر نسبت به زمانی که آنرا با آب مخلوط می‌کنید، به زمان آماده‌سازی بیشتری نیاز دارد.
 • مصرف پروتئین وی با شیر باعث افزایش کالری دریافتی می‌شود و هضم آن نسبت به زمانی که آن را با آب می‌خورید، بیشتر طول می‌کشد.
 • مصرف پروتئین وی با شیر برای زمانی مناسب است که در زمان‌هایی به جز تمرین آن را مصرف نمایید. مثلا آن را شب قبل از خواب بخورید. اما برای زمان بعد از تمرین مصرف پروتئین وی با آب بیشتر توصیه می‌شود تا دچار تحلیل عضلانی نشوید.
 • در صورت داشتن رژیم افزایش وزن بهتر است شیک پروتئین را با شیر بخورید تا کالری بیشتری به بدن شما برسد. یک شیک پروتئین با شیر می‌تواند ۲۲۰ کالری را به بدن شما برساند.
 • اگر رژیم کاهش وزن دارید مصرف پروتئین وی با آب به شما توصیه می‌شود زیرا در هر وعده تنها ۱۱۰ کالری به بدن شما می‌رساند.
 • افرادی که عدم تحمل لاکتوز یا حساسیت به شیر دارند، بدیهی است که پروتئین وی را باید حتما در ترکیب با آب مورد استفاده قرار دهند.

معایب استفاده از پروتئین وی با شیر

چنانچه به عدم تحمل لاکتوز مبتلا هستید، مصرف پروتئین وی با شیر برای شما مناسب نیست زیرا می‌تواند باعث اختلالات گوارشی شده و درد معده ایجاد کند. از طرف دیگر مصرف شیک پروتئین وی با شیر موجب چاقی و افزایش وزن خواهد شد. پس اگر در فکر افزایش توده عضلانی بدون چربی هستید و نمی‌خواهید وزن اضافه کنید، نباید پروتئین وی را با شیر بخورید.

برای عضله سازی و کات کردن پروتئین وی با شیر یا آب؟

مزیت اصلی مصرف پروتئین وی با آب، کمک به مدیریت وزن است. برای کمک به کاهش وزن بهتر است از پروتئین وی ایزوله استفاده نمایید. مصرف پروتئین وی با شیر کالری بیشتری را برای بدن فراهم می‌کند. از طرف دیگر شیر حاوی کربوهیدرات و چربی است. کربوهیدرات‌ها و چربی‌ها هر دو درشت مغذی‌هایی هستند که برای سلامت بدن ضروری به شمار می‌آیند.

اما اگر می‌خواهید افزایش توده عضلانی بدون چربی را تجربه کنید، به جای مصرف پروتئین وی با شیر آن را با آب بخورید چون هدف شما بیشتر این است که پروتئین برای بدن تامین شود و نیاز به مصرف چربی اضافه ندارید. هر ۲۵۰ میلی لیتر شیر کامل۸.۳ گرم چربی و ۴.۸ گرم چربی اشباع شده دارد.

کلام پایانی

همه نکات لازم در مورد مصرف پروتئین وی با شیر را در این مقاله برای شما شرح دادیم. اکنون باید به خوبی بدانید که چه وقت مصرف پروتئین وی با آب خوب است و چه وقت با شیر. همچنان اگر پرسشی در ذهن شما وجود دارد می‌توانید برای ما کامنت بگذارید. ما در مثبت سبز کارشناسان ورزشی داریم که به صورت تخصصی پاسخگوی شما خواهند بود.

لطفا به این مقاله امتیاز بدهید
[مجموع: ۱۱ میانگین: ۴.۲]
منبع myprotein
8 نظرات
 1. اریان می گوید

  سلام خسته نباشید من مکمل وی رو یک روز استفاده کردن با شیر پرچرب خوردم بعد از باشگاه باعث شد اسهال و حالت تهوع پیدا کنم آیا چکار کنم در این مورد بهم کمک کنید ممنون

  1. مشاور مکمل‌های ورزشی می گوید

   سلام دوست عزیز
   بهتر است که مکمل پروتئین وی را همراه با آب استفاده کنید که جذب وی را هم سریعتر می کند.

 2. Emran می گوید

  سلام من بعد از هر تمرین پروتین وی استفاده میکنم. بعضی از دوستانم میگوید بعد از خوردن پروتین وی باید آب زیاد بخوری، اگر نخوری پروتین باعث خراب شدن گرده یا همان کلیه هایت میشود آیا این سخن درست است چون من نمیتوانم بیشتر از ۲ بوتل آب در روز مصرف کنم

  1. مشاور مکمل‌های ورزشی می گوید

   سلام دوست عزیز
   از خصوصیات پروتئین وی ۱۰۰% جذب سریع و حداکثری می باشد،هر سروینگ از پودر وی را حداقل با ۵۰۰ م ل آب استفاده کنید.

 3. سینا می گوید

  سلام بنده تی آر ایکس تمرین میکنم و می‌خوام وی مصرف کنم لطفا راهنمایی کنید زمان مصرف و ساعت رو واین که در هفته ۳جلسه تمرین داریم روزهایی که تمرین نداریم مصرف وی نیازی هست یا باید هر روز مصرف بشه

  1. مشاور مکمل‌های ورزشی می گوید

   سلام دوست عزیز
   روزهای تمرین سی دقیقه قبل و بلافاصله بعد تمرین استفاده کنید.روزهای غیر تمرین هم یک وعده صبح مصرف کنید.

 4. بهناز می گوید

  بدون ورزش هم میتونم وی استفاده کنم برای جلوگیری از تحلیل عضلات در ۵۰ سالگی؟

  1. مشاور مکمل‌های ورزشی می گوید

   سلام کاربر گرامی

   بله می توانید روزانه یک اسکوپ استفاده کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


پست های مرتبط

X
مطالب پیشنهادی :