پیشگیری از پیری پوست پیشگیری از پیری پوست

مصرف همزمان پروتئین وی و آمینو امکان پذیر است ؟


19 9110

بدنسازان حرفه‌ای به خصوص آنهایی که مایلند پیشرفت ورزشی قابل توجهی در عملکرد ورزشی خود داشته باشند، در بسیاری از موارد ترجیح می‌دهند که به صورت همزمان از چند مکمل بدنسازی در کنار یکدیگر استفاده کنند. در این میان پروتئین وی و آمینو از جمله معروف‌ترین مکمل‌های ورزشی هستند که با داشتن خاصیت فراوان طرفداران زیادی دارند. در این مقاله مصرف همزمان پروتئین وی و آمینو را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

پروتئین وی چیست ؟

شیر از دو پروتئین به نام‌های کازئین و Whey تشکیل شده است. پروتئین وی را به عنوان پروتئین آب پنیر نیز می‌شناسند زیرا در فرایند تولید پنیر حاصل می‌شود. پروتئین وی هضم سریع و جذب بسیار بالایی در بدن داشته و نتایج استفاده از آن در کوتاه‌مدت به خوبی مشاهده خواهد شد. کمک به رشد توده عضلانی، ترمیم و بازسازی بافت‌های آسیب‌دیده و بهبود عملکرد سیستم ایمنی از مزایای مصرف پروتئین وی به شمار می‌آید. در مقایسه با دیگر انواع پروتئین، پروتئین وی به دلیل هضم و جذب سریع‌تر بیش از بقیه مورد استفاده ورزشکاران قرار می‌گیرد.

 مکمل پروتئین

برای مشاهده قیمت پروتئین وی در برندهای مختلف می‌توانید همین حالا با یک کلیک وارد داروخانه آنلاین مثبت سبز شوید.

آمینو چیست ؟

پیش از بررسی مصرف همزمان پروتئین وی و آمینو بهتر است با مکمل آمینو و کاربردهای آن بیشتر آشنا شوید. اسیدهای آمینه اجزای تشکیل‌دهنده پروتئین هستند و جهت رشد و حفظ ساختار ماهیچه‌ها ضروری به نظر می‌رسند. آمینوها در حالی‌که از حفظ توده عضلانی بدون چربی حمایت می‌کنند، در تولید انرژی و متابولیسم نیز نقش دارند. به طور کلی ۲۲ اسید آمینه در بدن وجود دارد که در ۳ دسته‌بندی قرار می‌گیرند:

 • اسیدهای آمینه ضروری: که در بدن قابل تولید شدن نیستند و حتما از طریق مصرف مواد غذایی باید تولید شوند.
 • اسیدهای آمینه غیر ضروری: که بدن قابلیت تولید آنها را دارد.
 • اسیدهای آمینه مشروط: که در شرایط خاص مثلا زمانی که بدن به دلایل مختلف به آنها نیاز دارند، تولید می‌شوند.

از آمینو اسیدها در قالب مکمل بدنسازی نیز می‌توان استفاده کرد. مکمل یا قرص آمینو به حفظ توده عضلانی کمک کرده و مصرف آن بهبود عملکرد ورزشی و تسریع ریکاوری را به دنبال خواهد داشت.

 خرید مکمل پروتئین وی

مصرف همزمان پروتئین وی و آمینو

با هدف عضله‌سازی بهتر است از پروتئین وی ایزوله و آمینو در کنار یکدیگر استفاده کنید:

پروتئین وی ایزوله چیست ؟

هنگامی‌که پروتئین وی به عنوان محصول جانبی پنیر یا ماست در فرایندی به خصوص جمع‌آوری می‌شود، چندین مرحله پردازش باید روی آن صورت گیرد تا محتوای پروتئین داخل آن افزایش یابد. پس از آنکه غلظت پروتئین به حد کافی رسید، می‌توان پروتئین وی را که در حالت مایع است، خشک کرده و به شکل پودر درآورد. در این حالت در پودر حاصله معمولا ۸۰% پروتئین و ۲۰% کربوهیدرات و چربی وجود دارد. برای اینکه پروتئین وی ایزوله درست کنیم، فرایندهای دیگری نیز باید صورت گیرد تا محتوای چربی و کربوهیدرات به حداقل برسد. به این شکل پودر ایزوله به دست می‌آید که می‌تواند ۹۰% پروتئین یا حتی بیش از این مقدار را شامل شود.

زمان مصرف پروتئین وی ایزوله و آمینو در بدنسازی

دانستید که مصرف همزمان پروتئین وی و آمینو انتخاب خوبی در عضله‌سازی و بهبود عملکرد ورزشی است. پروتئین وی ایزوله نه تنها به ترمیم و بازسازی عضلات پس از ورزش کمک می‌کند بلکه آسیب به ماهیچه‌ها و تخریب آنها را نیز به حداقل می‌رساند. بنابراین پیشنهاد می‌کنیم که حدود ۲۰ گرم پروتئین وی ایزوله را ۱ ساعت قبل از شروع تمرینات ورزشی خود مورد مصرف قرار دهید.

در میان آمینو اسیدهای مختلفی که در بدن وجود دارند، آمینو اسیدهای شاخه‌دار که شامل لوسین، ایزولوسین و والین می‌شوند، بیش از بقیه در تحریک سنتز پروتئین نقش دارند. بنابراین مصرف همزمان BCAA و پروتئین وی نیز می‌تواند پیشنهاد خوبی برای بدنسازان باشد. از آنجایی‌که مکمل آمینو می‌تواند آسیب به عضلات را در حد قابل توجهی کاهش دهد، متخصصان پیشنهاد می‌کنند که در حین تمرینات ورزشی یا قبل از آن مورد استفاده قرار گیرد.

 مکمل آمینو

نحوه مصرف پروتئین وی ایزوله و آمینو

هم پروتئین وی ایزوله و هم آمینو در بهبود عملکرد ورزشی و تسریع ریکاوری موثر هستند. اما اگر بخواهیم آنها را با یکدیگر مقایسه کنیم، باید دید هدف شما از بدنسازی چیست تا بر آن اساس در مورد مصرف این مکمل‌ها تصمیم‌گیری شود. اگر به دنبال افزایش وزن و عضله بدون چربی باشید، بنابراین بهتر است کالری مصرفی خود را با مصرف درشت مغذی‌ها افزایش دهید. یک راه ساده برای نیل به این هدف خوردن یک شیک پروتئین به عنوان یک میان‌وعده است. در این حالت اندوخته پروتئین در بدن شما بیشتر شده و عضله‌سازی با سهولت بیشتری صورت خواهد گرفت.

اما چنانچه هدف شما این است که کاهش وزن داشته باشید و کمی چربی‌سوزی انجام دهید، پیشنهاد می‌کنیم از مکمل آمینو کمک بگیرید. استفاده از قرص آمینو پس از تمرین سبب ترمیم و بازسازی بافت ماهیچه‌ها می‌شود.

مقدار مصرف پروتیئن وی و آمینو در هر روز

برای مصرف همزمان پروتئین وی و آمینو چه مقدار از هر یک از آنها استفاده کنیم؟ به طور کلی هر فرد به ازای هر ۱ کیلوگرم از وزن خود روزانه به ۰.۸ گرم پروتئین نیاز دارد. اما به عنوان یک ورزشکار به‌ویژه اگر شدت و مدت زمان تمرینات شما زیاد است، قطعا در هر روز به مقدار پروتئین بیشتری نیاز خواهید داشت. مقدار پروتئین بهتر است در طول روز در وعده‌های غذایی مختلفی تقسیم و مصرف شود.

 مصرف همزمان پروتئین وی ایزوله و آمینو

اگر شما ۷۲ کیلوگرم وزن داشته باشید و فعالیت بدنی شما زیاد باشد، ممکن است روزانه به ۱۳۰ گرم پروتئین نیاز داشته باشید در حالی‌که اگر با همین وزن فعالیت بدنی چندانی ندارید، حدود ۷۰ کیلوگرم پروتئین در طول روز کفایت خواهد کرد.

در مورد مقدار مصرف مکمل آمینو نیز بهتر است با مربی ورزشی خود مشورت کرده و یا دستور روی بسته‌بندی محصولی را که خریداری‌ کرده‌اید، مطالعه نمایید.

سخن پایانی

در پاسخ به این پرسش که آیا مصرف همزمان پروتئین وی و آمینو امکان پذیر است یا خیر؟ باید بگوییم: بله؛ پیشنهاد بسیار خوبی است که به منظور تسریع عضله‌سازی از این دو مکمل ورزشی در کنار یکدیگر استفاده نمایید. نحوه و مقدار مصرف این دو فراورده را در این مطلب برای شما توضیح دادیم اما از آنجایی که شرایط فیزیکی و تمرینات ورزشی هر فرد متفاوت است، باز هم بهتر است در خصوص مصرف همزمان این مکمل‌ها نظر پزشک یا مربی ورزشی خود را نیز جویا شوید.

لطفا به این مقاله امتیاز بدهید
[مجموع: ۱۲ میانگین: ۳.۳]

پست های مرتبط

19 نظرات
 1. toranj می گوید

  ببخشید آمینو به چاق شدن کمک می کنه یا لاغر شدن؟

  1. مجله مثبت سبز می گوید

   سلام دوست عزیز
   بستگی دارد از چه نوع آمینو استفاده کنید اگر آمینو وی استفاده کنید باعث حجیم شدن عضلات و اگر آمینو و ال کارنتین اسافاده کتید به چربی سوزی کمک می کند.

 2. مرتضي می گوید

  ببخشید میشه امینو و وی رو هم زمان شیک کرد خورد

  1. مشاور مکمل های ورزشی می گوید

   سلام
   بله میشه
   البته بستگی به جنس ، سابقه ، نوع تمرین ، ژنتیک ، اناتومی و فیزیک بدنی داره ، همه این عوامل دخیل هستند

 3. محمد می گوید

  با سلام آیا مکمل امینو وی ۹۹۰۰ با مکمل کراتین تداخل دارد و مصرف همزمان توصیه نمیشود؟؟؟

  1. مشاور مکمل های ورزشی می گوید

   با سلام
   دوستان عزیز مثبت سبز
   مصرف همزمان این دو ایرادی نداره ، اما بهتر هستش جدا مصرف بشه که جذب همدیگر رو به تعویق نندازند.
   کراتین رو یعی کنید جدا و خالی مصرف کنید
   امینو هم معمولا با وی و گلوتامین مصرف بشود
   به سایت ما سر بزنید و محصولات رو ببینید و محصولات تخفیف دار هم در سایت وجود دارد.

 4. kkk می گوید

  سلام ، آمینو بلید اسپورت ۱۰۰۰۰ برای لاغری موثر هست ؟

  1. مشاور مکمل های ورزشی می گوید

   سلام
   بصورت غیر مستقیم و خیلی کم تاثیر دارد

 5. kkk می گوید

  سلام ، آمینو بلید اسپرت ۱۰۰۰۰ برای لاغری و عضله سازی موثر هست ؟

  1. مشاور مکمل های ورزشی می گوید

   سلام
   این محصول دیگر موجود نیست متاسفانه ، اما بطور مستقیم روی عضله سازی و کاهش بافت چربی کمک کننده هستش.
   در کنارش یک الکارنتین هم اگر مصرف کنید عالیه

 6. K.S.A می گوید

  سلام ، من پروتیًن وی ، آمینو ۱۰۰۰۰ و گلوتامین مصرف میکنم … برای چربی سوزی و عضله سازی بهترین زمان و مقدار استفاده ازشون کی و چقدره ؟

  1. مشاور مکمل های ورزشی می گوید

   سلام
   پروتئین و گلوتامین رو صبح ها ناشتا میتوانید مصرف کنید
   بعد از تمرین گلوتامین و امینو
   قبل از خواب پروتئین وی
   قبل از تمرین هم میتوانید امینو و یا قرص جوشان مولتی ویتامین مصرف کنید.

 7. مهدی می گوید

  خدایش چتور تو یک روز ۷۰ کیلو گرم پروتئین مصرف کنیم

  1. میثم می گوید

   منظور ۷۰ گرم بود

 8. محسن جعفریان می گوید

  سلام من برای لاغری و عضله سازی میخوام وی بدون چربی بخورم با امینو وی الکارنیتین میخوام بدونم چطوری باید بخورم

  1. مشاور مکمل های ورزشی می گوید

   سلام
   پروتیین صد در صد براتون کافیه و کفایت میکنه و بسیار براتون مناسبه
   در کنارش امینو اسید بخصوص امینو وی یا سوپر امینو مصرف کنید.

 9. کورش می گوید

  سلام خسته نباشید.آیا میشه آمینو وی و پروتئین وی رو همزمان و در یک دوره استفاده کرد؟ اگه میشه بهتره پروتئین وی رو تنها مصرف کرد یا با آمینو وی کارایی بیشتری داره؟

  1. مشاور مکمل های ورزشی می گوید

   سلام
   اگر از لحاظ هزینه مشکلی نیست براتون باهم مصرف کنید
   اما در حالت کلی پروتیین وی جذب بالاتر و بهتری داردبخصوص قبل از خواب

 10. میثم می گوید

  منظور ۷۰ گرم بود

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

X
مطالب پیشنهادی :