مجله مثبت سبز

بررسی بهترین زمان انجام تمرینات بدنسازی

امتیاز دهید

شما چه زمانی از روز را برای انجام تمرینات بدنسازی انتخاب می‌کنید؟ صبح یا عصر؟ مزایا و معایب هر یک را برایتان شرح خواهیم داد اما در نهایت این شما هستید که انتخاب می‌کنید ترجیح شما برای زمان عضله سازی، چربی سوزی، وزنه زدن و ... چه زمانی است؟

بهترین زمان تمرین بدنسازی

برای اینکه بتوانید در بدنسازی بهترین عملکرد را داشته باشید باید هم از نظر جسمی و هم از لحاظ روانی در وضعیت خوبی باشید. چه زمانی از روز بهترین زمان برای انجام تمریناتی همچون وزنه‌برداری است؟ اصلا زمان انجام تمرینات چقدر اهمیت دارد؟ اگر تناسب اندام و موفقیت در بدنسازی جزء دغدغه‌های فکری شماست، پیشنهاد می‌دهیم این مقاله را که در آن به بررسی بهترین زمان تمرین بدنسازی می‌پردازیم، حتما مطالعه نمایید.

بهترین زمان تمرین بدنسازی

در مورد اینکه بهتر است چه زمانی از روز ورزش کنید، نظرات زیادی توسط متخصصان ارائه شده است. به موارد زیر دقت کنید:

انجام تمرینات بدنسازی در صبح

از چندین نقطه نظر بدنسازی در صبح می‌تواند ایده خوبی باشد:

  • هنگام صبح هورمون‌هایی همچون تستوسترون که در افزایش توده عضلانی اهمیت دارند، در بدن افزایش می‌یابند.
  • وقتی بعد از ورزش به محل کار یا تحصیل می‌روید، تمرکز بهتری روی فعالیت‌های خود خواهید داشت.
  • به دلیل مشغله زیاد شانس ورزش کردن را از دست نخواهید داد. زیرا همان اول صبح تمرینات خود را انجام داده‌اید.
  • متابولیسم افزایش پیدا کرده و کالری زیادی خواهید سوزاند.
  • معمولا باشگاه‌های ورزشی هنگام صبح خلوت‌تر هستند و شما با تمرکز بهتری خواهید توانست تمرینات خود را انجام دهید.
  • با ورزش صبحگاهی خلق و خو بهبود می‌یابد.

اما اشکالاتی هم وجود دارد. مثلا اینکه بعد از خواب شبانه عضلات و مفاصل خشک هستند و شاید آمادگی کافی از لحاظ بدنی نداشته باشید. از طرف دیگر بدنسازی بدون خوردن صبحانه ممکن است باعث عضله‌سوزی شود و تمرینات شما به هدر برود.

  خرید مکمل بدنسازی

برای خرید مکمل بدنسازی کلیک کنید.

با همه این تفاسیر هیچ ایرادی ندارد که صبح‌ها بدنسازی انجام دهید تا به نکات زیر دقت کنید:

  • حتما صبحانه بخورید.
  • قبل از بدنسازی تمرینات کاردیو (هوازی) انجام دهید. به عنوان مثال 10 دقیقه را به پیاده‌روی سریع یا دویدن آهسته اختصاص دهید.
  • به مقدار کافی آب بنوشید.
  • بعد از تمرین حتما یک میان وعده میل کنید.

بدنسازی در عصر یا ساعات اولیه غروب

جالب است بدانید که در بسیاری از منابع معتبر بهترین زمان تمرین بدنسازی اولین ساعات عصر یا بعد از ظهر معرفی شده است. احتمالا هر روز صبح که از خواب بیدار می‌شوید حدود 7 تا 9 ساعت می‌شود که چیزی نخورده‌اید. اما اگر بعد از ظهر ورزش کنید به احتمال زیاد حداقل دو وعده غذایی و حتی یک یا دو میان وعده مصرف کرده‌اید. هنگامی‌که معده شما کاملا خالی نیست انرژی بیشتری دارید و در نتیجه کالری برای سوزاندن خواهید داشت.

تحقیقات در مورد بدنسازی در عصر

بر اساس فیزیولوژی کاربردی می‌توان گفت که متابولیسم و ظرفیت بی‌هوازی هنگام عصر 7 درصد بیشتر از صبح است. دقت داشته باشید که تمرینات قدرتی که به عنوان مثال هنگام وزنه‌برداری بکار می‌روند، از سیستم انرژی بی هوازی برای سوخت استفاده می‌کنند.

دمای بدن افراد در اوایل عصر به اوج خود می رسد

تحقیقات نشان داده است که دمای بدن ارتباط تنگانگی در نحوه عملکرد ورزشی دارد. دمای بدن برای اکثر افراد در اوایل بعد از ظهر به اوج خود می‌رسد. علت این مسئله آن است که دمای بدن زمانی به اوج می‌رسد که چندین ساعت از بیدار شدن گذشته باشد. البته استثناء هم وجود دارد و برخی از افراد در اوایل صبح اوج دمای بدن خود را تجربه می‌کنند. پیشنهاد می‌شود دمای بدن خود را در طی روز چندین بار اندازه‌گیری کنید تا به یافتن بهترین زمان تمرین بدنسازی برای شما کمک شود.

انجام تمرینات ورزشی در هر زمانی از روز بلا مانع است. در واقع ورزش کردن در هر زمانی از روز چه صبح چه ظهر و چه غروب خیلی بهتر است آن است که آن را به طور کلی کنار گذاشته و فعالیت بدنی نداشته باشید.

  تمرین بدنسازی

بهترین زمان تمرین بدنسازی را خودتان تعیین کنید

یک نظریه دیگر آن است که بهترین زمان انجام تمرینات بدنسازی باید با توجه به سیستم بدن هر فرد و آمادگی وی تعیین شود. یعنی هر زمانی که حس می‌کنید مایلید ورزش خود را انجام دهید، آن زمان می‌تواند برای شما بهترین باشد. بعضی از افراد هنگام صبح انرژی بسیار زیادی در خود حس می‌کنند؛ در حالی‌که برخی دیگر باید چند ساعت از بیدار شدنشان بگذرد تا به اصطلاح سر حال بیایند. البته 60 تا 70 درصد از افراد نه خیلی سحرخیز هستند و نه خیلی هر چه زمان رو به شب برود، پرانرژی‌تر می‌شوند. به هر حال ریتم شبانه‌روزی خود را باید کشف کنید تا بفهمید بهتر است چه زمانی از روز تمرینات بدنسازی خود را انجام دهید.

مزایا و معایب ورزش در زمان های مختلف روز

در جدول زیر می‌توانید مزایا و معایب ورزش در زمان‌های مختلف روز را ببینید:

صبح ظهر بعد از ظهر شب
تستوسترون: در اوج

هوشیاری ذهنی: در اوج

حافظه: در بهترین عملکرد

دمای بدن: هنوز پایین

تحمل درد: در بالاترین حالت

انرژی: احتمالا اندک

روند افزایشی آدرنالین : در اواخر ظهر

دمای بدن: رو به افزایش

تعادل عملکرد ذهنی و جسمی: در اواخر ظهر

هماهنگی، استقامت و دمای بدن: در اوج

عملکرد ریه: عالی

انعطاف‌پذیری و قدرت: در بهترین حالت

تمرکز ذهنی: در حال کاهش

تولید ملاتونین: از حدود ساعت 9 شب به بعد جهت آماده شدن برای خواب

کند شدن فرآیندهای بدن: به دلیل آماده شدن برای خواب

البته دقت داشته باشید که تفاوت‌های فردی در بدن افراد موجب می‌شود که همه اطلاعات بالا در همه افراد به طور کامل صادق نباشد.

این مطلب جالب را حتما بخوانید: خودارضایی چه تاثیری در بدنسازی دارد ؟

بهترین زمان تمرین بدنسازی برای عضله سازی

میزان سطح هورمون تستوسترون در سنتز پروتئین و بازسازی فیبر عضلانی آسیب دیده اهمیت بسیاری دارد. هنگام صبح سطح هورمون تستوسترون در بهترین و بالاترین مقدار خود قرار دارد. همچنین تمرکز ذهنی بیشتری نیز وجود داشته و کارایی بهبود خواهد یافت. بر این اساس می‌توان گفت که بهترین زمان برای عضله‌سازی و کمک به رشد ماهیچه‌ها هنگام صبح است. البته به این نکته هم توجه داشته باشید که هنگام عصر نیز بدن از نظر قدرتی در بهترین حالت خود قرار می‌گیرد. در نهایت باز هم این شما هستید که باید تصمیم بگیرید بهتر است صبح را برای عضله‌سازی انتخاب کنید یا عصر را.

ذکر این نکته نیز ضروری است که اگر قصد دارید هنگام صبح برای عضله‌سازی تمرین انجام دهید، هرگز با معده خالی فعالیت خود را آغاز نکنید. زیرا در این صورت عضله‌سوزی و انحلال عضلات اتفاق خواهد آمد و نتیجه عکس خواهید گرفت.

  بدنسازی در عصر

بهترین زمان ورزش برای لاغری

جدیدترین مطالعات نشان داده‌اند که بهترین زمان ورزش برای لاغری در زنان و مردان متفاوت است. محققان می‌گویند زنان با ورزش هنگام صبح چربی‌سوزی بیشتری را تجربه و در نتیجه راحت‌تر وزن کم خواهند کرد. در حالی که چربی‌سوزی در آقایان هنگام عصر و غروب بهتر صورت می‌گیرد. اما به طور کلی در اکثر منابع ساعات ابتدایی صبح برای چربی‌سوزی بهترین زمان معرفی شده است. زیرا در این زمان قند خون در کمترین حالت بوده و همین مسئله بدن را سوق می‌دهد به طرف اینکه جهت تامین انرژی برای سوخت به دنبال منبع دیگری به جز قند باشد. بنابراین از چربی‌ها کمک می‌گیرد و از آنها برای سوخت استفاده می‌کند.

بهترین زمان برای وزنه زدن

تحقیقات نشان می‌دهد که بهترین زمان تمرین بدنسازی به منظور وزنه زدن هنگام بعد از ظهر و ساعات اولیه غروب است. در این صورت سوخت بیشتری برای سوزاندن خواهید داشت و انرژی شما بیشتر خواهد بود. در این زمان از روز همچنین دمای بدن هم به اوج می‌رسد و این مسئله به بهبود عملکرد ورزشکار در تمرینات قدرتی کمک می‌کند. با این حال اگر در زمان‌های دیگر روز هم اقدام به وزنه‌برداری کنید بلامانع است و مشکلی پیش نخواهد آمد.

کلام آخر

بهترین زمان تمرین بدنسازی برای هر فرد بسته به ویژگی‌های جسمی و ذهنی وی می‌تواند متفاوت باشد. در واقع بهترین زمان برای فعالیت‌های ورزشی زمانی است که شما خود میل بیشتری به ورزش داشته باشید. با این وجود در اکثر منابع علمی بعد از ظهر و ساعات اولیه غروب به عنوان بهترین زمان معرفی شده است زیرا کارایی بدن به ویژه برای انجام تمرینات قدرتی افزایش می‌یابد. شما چند بار در هفته ورزش می‌کنید و در چه ساعاتی از روز به انجام تمرینات بدنسازی بیشتر راغب هستید؟ نظرات خود را با خوانندگان مجله داروخانه آنلاین مثبت سبز در میان بگذارید.

Answers to questions by the doctor
شاید برای شما جذاب باشد
آیا زگیل تناسلی بعد از درمان می تواند برگردد؟
پارابن
پارابن چیست؟
عوارض قرص های ضد بارداری چیست؟
عوارض قرص های ضد بارداری چیست؟
با مکمل غضروف ساز ایزی فلکس کارن بیشتر آشنا شویم
عوامل تاثیرگذار در سطح تستوسترون
عوامل تاثیرگذار در سطح تستوسترون
آیا چیزی در مورد میوه های عضله ساز شنیده اید؟
آزاده فراهانی
نتیجه معتبرترین و بروزترین تحقیقات علمی را در حوزه بهداشت، سلامت و زیبایی به ساد‌ه‌ترین زبان به نگارش درمی‌آورم تا راهنمای شما باشد برای انتخاب یک سبک زندگی سالم‌تر.
بحث و تبادل نظر
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها