آیا واکسن کرونا عوارض دارد ؟


0 437

در پی دریافت هر نوع واکسن، عوارض جانبی ممکن است نمود پیدا کند. در این میان برخی از افراد نیز پس از انجام واکسیناسیون هیچ علامت خاصی مبنی بر عوارض از خود بروز نمی‌دهند. با این تفاسیر اصلا عجیب نیست اگر پس از تزریق واکسن کرونا عوارضی را تجربه کنید. تحمل این عوارض خفیف که تنها طی یک الی دو روز ناپدید خواهند شد، قطعا ارزش این را دارد که در ازای آن از ابتلا به کووید-۱۹ در امان بمانید. فراموش نکنید که در صورت عدم تزریق واکسن کرونا احتمال مرگ بر اثر ابتلا به این بیماری، ۱۱ برابر بیشتر خواهد بود! با ما همراه باشید تا هرآنچه لازم است در مورد عوارض واکسن کرونا بدانید، در اختیار شما قرار دهیم.

عوارض واکسن کرونا

گزارش عوارض جانبی جدی بر اثر تزریق واکسن کرونا بسیار نادر بوده است. دوز تزریق واکسن کرونا معمولا در دو نوبت صورت می‌گیرد و پس از هر یک از آنها ممکن است عوارض خفیفی وجود داشته باشد. واکسن‌های کرونا که تائیدیه وزارت بهداشت و دیگر استانداردهای لازم را دارند، کاملا ایمن بوده و بدون کوچک‌ترین نگرانی باید برای دریافت آن اقدام کنید. حتما این جمله را شنیده‌اید: “بهترین واکسن کرونا در دسترس‌ترین آن است”، پس بهتر است حساسیت‌های بی‌جا را کنار گذاشته و اگر هنوز برای زدن واکسن اقدام نکرده‌اید، زودتر دست بجنبانید. در ادامه مهم‌ترین عوارض واکسن کرونا را برای شما شرح خواهیم داد:

 واکسن کرونا

رایج ترین عوارض واکسن کرونا

این عوارض معمولا خفیف بوده و در عرض ۲ روز از بین می‌روند:

 • درد در ناحیه تزریق واکسن
 • احساس خستگی
 • سردرد
 • احساس ناخوشی و کسالت
 • تب ولزر
 • تورم و قرمزی محل تزریق
 • درد عضلات
 • حالت تهوع
واکسن‌های کرونا که در ایران موجودند، از لحاظ تکنولوژی ساخت بر ۲ نوع هستند: یا از ویروس کشته شده درست شده‌اند یا با فناوری mRNA. دقت کنید که اگر فردی پس از دریافت اولین دوز واکسن کرونا که به روش mRNA تهیه شده است، واکنش شدید آلرژیک نشان دهد در موارد منع واکسن کرونا قرار گرفته و دوز دوم آن را نباید بزند. در این صورت شاید بهتر باشد از واکسن دیگری برای وی استفاده شود.

اگر پس از دریافت واکسن کرونا تب به مدت بیش از ۲ روز طول بکشد و فرد سرفه‌های مداوم داشته و یا حس بویایی یا چشایی خود را نیز از دست بدهد، احتمال می‌رود که به covid-19 مبتلا شده باشد و این علائم را نباید با عوارض واکسن اشتباه گرفت. با زدن واکسن کرونا هیچ‌کس کرونا نمی‌گیرد اما ممکن است درست قبل یا بعد از دریافت واکسن، کرونا گرفته باشد و علائم پس از مدتی نهفتگی خود را نشان داده باشند.

عوارض جانبی بسیار نادر پس از زدن واکسن کرونا

موارد زیر در افراد بسیار کمی پس از دریافت واکسن Covid-19 مشاهده شده است:

واکنش های آلرژیک بر اثر واکسن کرونا

اکثر افراد مبتلا به آلرژی (مثل آلرژی‌های غذایی یا آلرژی به پنی سیلین) می‌توانند علیه COVID-19 واکسینه شوند. اگر تاکنون واکنش آلرژیک شدید و جدی از جمله آنافیلاکسی را تجربه کرده‌اید، پیش از انجام واکسیناسیون به مسئولین شاغل در آن مرکز بهداشت اطلاع دهید. احتمالا آنها سوالاتی را پیرامون آنچه که به آن حساسیت دارید، خواهند پرسید تا مطمئن شوند که می‌توانید واکسن را دریافت کنید یا خیر.

دقت کنید که بسیار نادر اتفاق افتاده است که فردی واکنش‌های آلرژیک جدی به واکسن‌های COVID-19 نشان دهد. فردی که واکنش آلرژیک نسبت به واکسن بروز می‌دهد، معمولا در عرض همان چند دقیقه اول بعد از تزریق این اتفاق برای وی می‌افتد. به همین دلیل معمولا توصیه می‌شود که حداقل ۱۵ دقیقه پس از زدن واکسن در مرکز واکسیناسیون توقف کنید تا اگر مشکلی برای شما پیش آمد، مسئولین اقدامات لازم را انجام دهند.

 تزریق واکسن کرونا

لخته شدن خون از عوارض واکسن کرونا

حتما شما هم شنیده‌اید که یکی از خطرناک‌ترین عوارض واکسن کرونا لخته شدن خون است. این عارضه در موارد بسیار نادر در افرادی دیده شده که واکسن آسترازنکا را تزریق کرده بودند. لخته شدن خون حتما به معنای مرگ نیست و اتفاقا ۸۰% افرادی که بر اثر این واکسن دچار لخته خون شده بودند، زنده مانده‌اند. البته لخته شدن خون فقط مختص آسترازنکا نیست و مثلا در عوارض واکسن جانسون اند جانسون نیز گزارش شده است. هنوز به طور دقیق مشخص نیست که چرا این واکسن‌ها چنین عوارضی را ایجاد کرده‌اند. در نهایت بسیاری از کشورها مقرر کردند که واکسن آسترازنکا را برای افراد زیر ۴۰ سال مورد مصرف قرار ندهند زیرا عارضه لخته خون بیشتر در این سنین مشاهده شده بود.

۴ روز تا ۴ هفته پس از زدن واکسن کرونا اگر علائم زیر را مشاهده کردید، حتما باید به پزشک مراجعه کنید:

 • سردرد شدیدی که با مسکن بهتر نشده و یا حتی بدتر می‌شود
 • سردردی که هنگام دراز کشیدن یا خم شدن بدتر می‌شود
 • سردرد غیر معمول: همراه با تاری دید، احساس بیماری، مشکل در صحبت کردن، ضعف، خواب‌آلودگی و تشنج
 • بثوراتی که شبیه کبودی‎‌های کوچک یا خونریزی زیر پوستی هستند
 • تنگی نفس، درد قفسه سینه، تورم پا یا درد مداوم شکم

میوکاردیت یا التهاب عضله قلب

پس از واکسیناسیون COVID-19 موارد نادری از میوکاردیت نیز مشاهده شده است. اکثر افرادی که دچار این مشکل شدند، با استراحت و درمان‌هایی بسیار ساده بهبود یافتند. چند روز پس از واکسیناسیون اگر علائم زیر را داشتید، حتما فورا به پزشک مراجعه نمایید:

 • درد قفسه سینه
 • تنگی نفس
 • تپش قلب شدید

نحوه تولید، آزمایش و تایید واکسن های COVID-19

شاید برایتان جالب باشد اگر بدانید که ایمنی واکسن‌ها چگونه به تائید می‌رسد؟ واکسن‌های کووید -۱۹ قبل از تائید جهت استفاده باید مراحل مختلف آزمایشات بالینی را طی کنند. آزمایشات بالینی یعنی واکسن یا دارو باید روی داوطلبان آزمایش شود تا از کارایی و ایمنی آن اطمینان حاصل شود. شاید در کشور خودمان در مورد واکسن برکت شنیده باشید که عده‌ای از افراد پیش از واکسیناسیون عمومی داوطلبانه اقدام به زدن این واکسن کردند.

 کووید 19

به طور کلی واکسن‌ها باید روی قومیت‌های مختلف، افراد ۱۸ تا ۸۰ سال به بالا، کودکان و نوجوانان ۱۲ تا ۱۷ سال مورد آزمایش قرار بگیرند تا تائیدیه سازمان غذا و دارو را کسب نمایند. وزارت بهداشت واکسن‌ها را پس از بررسی از لحاظ ایمنی، کیفیت و اثربخشی مورد تائید قرار می‌دهد. پس از تائید واکسن، واکسن مورد نظر به منظور اطمینان از بی‌خطر بودن همچنان از نظر عوارض جانبی تحت نظارت قرار می‌گیرد.

نکات مهم برای رهایی از عوارض واکسن کرونا

گفتیم که درد در محل تزریق، سردرد، تب، درد عضلات و … از عوارض معمول واکسن‌های کرونا است. در صورت داشتن این علائم می‌توانید داروهای مسکن مثل استامینوفن و ایبوپروفن را مورد استفاده قرار دهید. می‌توانید یک دستمال تمیز، خنک و مرطوب را روی محل تزریق روی دست خود قرار دهید تا درد تسکین یابد. تا می‌توانید آب بنوشید و از پوشیدن لباس‌های تنگ هم بپرهیزید. استفاده از داروهای مسکن قبل از انجام واکسیناسیون توصیه نمی‌شود.

نکته آخر

میلیون‌ها نفر در سراسر جهان واکسن کرونا زده‌اند و هیچ یک از آنها عوارض واکسن کرونا را در درازمدت تجربه نکرده‌اند. ایمنی واکسن‌ها به طور کامل زمانی مشخص می‌شود که دو هفته از تزریق دوز دوم واکسن شما گذشته باشد. فراموش نکنید که رعایت پروتکل‌های بهداشتی حتی پس از زدن واکسن نیز الزامی است.

لطفا به این مقاله امتیاز بدهید
[مجموع: ۴ میانگین: ۴.۳]

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

X
مطالب پیشنهادی :