پیشگیری از پیری پوست پیشگیری از پیری پوست

قرص جوشان انرژی زا چاق کننده است ؟

قرص جوشان انرژی زا وزن را زیاد می کند؟


2 3166

ورزش منظم، داشتن یک رژیم غذایی متعادل، کنترل استرس و خواب کافی در هر شب به شما کمک می‌کند تا بتوانید سطح انرژی بدن خود را در حد متعادل نگه دارید. گاهی اوقات ممکن است افراد آنقدر پرمشغله باشند که نتوانند از یک سبک سالم زندگی پیروی کنند. همچنین در مواقعی مثل انجام ورزش‌هایی با شدت بالا نیاز بدن به انرژی بیشتر خواهد شد. آیا در این موارد می‌توان به سراغ مصرف مکمل‌های غذایی رفت و مثلا از قرص جوشان انرژی زا کمک گرفت؟ پاسخ مسلما مثبت است. اما یکی از پرسش‌هایی که اغلب توسط مصرف‌کنندگان عنوان می‌شود، تاثیر قرص جوشان انرژی زا در چاقی است که در این مقاله به آن می‌پردازیم.

قرص جوشان انرژی زا چیست ؟

برای انجام هر نوع فعالیتی به انرژی نیاز داریم. انسان انرژی مورد نیاز بدن خود را از کجا بدست می‌آورد؟ از مواد غذایی. بعضی از فعالیت‌ها همچون تمرینات ورزشی به مقدار انرژی بالایی نیاز دارند. هرچه شدت تمرینات بیشتر باشد، انرژی که صرف می‌شود بالاتر خواهد رفت. یکی از پرفایده‌ترین و در عین حال بی‌ضررترین مکمل‌هایی که به منظور افزایش انرژی می‌توانید مورد مصرف قرار دهید، قرص جوشان انرژی زا است. این قرص محبوب ورزشکاران بوده و برای مقابله با خستگی ناشی از تمرینات ایده‌آل به نظر می‌رسد. مصرف این فرآورده موجب می‌شود تا در حین تمرینات ورزشی، ورزشکاران موفق شوند عملکرد بهتری را از خود به نمایش بگذارند.

قبل، بعد یا در حین ورزش می‌توان از این قرص جوشان استفاده نمود. اما اجازه دهید ببینیم چه ترکیباتی در این فرآورده وجود دارد که موجب افزایش انرژی می‌شود! همچنین تاثیر قرص جوشان انرژی زا در چاقی را نیز بررسی کنیم.

 خرید قرص جوشان انرژی زا

برای خرید قرص جوشان انرژی زا به داروخانه آنلاین مثبت سبز مراجعه کنید.

ترکیبات موجود در قرص جوشان انرژی زا

قرص‌های جوشان انرژی‌زا در برندهای گوناگون توسط شرکت‌های مختلف به تولید رسیده‌اند. بنابراین ترکیبات بکار رفته در آنها کاملا یکسان نیست. در اکثر قرص‌های جوشان انرژی زا ترکیباتی وجود دارد که مشترک است و مهم‌ترین آنها را به شما معرفی می‌کنیم:

کافئین

کافئین یک محرک طبیعی است که بیشتر در چای، قهوه و گیاه کاکائو یافت می‌شود. این ماده با تحریک مغز و سیستم عصبی مرکزی به شما کمک می‌کند تا هوشیار بمانید و کمتر احساس خستگی کنید. امروزه ۸۰ درصد از جمعیت جهان هر روز یک محصول کافئین‌دار مصرف می‌کنند. کافئین در اکثر موارد یکی از اصلی‌ترین ترکیبات بکار رفته در قرص جوشان انرژی زا است. این ماده جذب سریعی در بدن داشته و در کوتاه مدت یعنی بین ۵ تا ۳۰ دقیقه اثرات خود را نشان می‌دهد. کافئین علاوه بر اینکه باعث افزایش هوشیاری و توان فیزیکی بدن می‌شود، ضربان قلب را نیز بالا می‌برد.

کافئین با افزایش متابولیسم و کمک به کنترل اشتها ممکن است در کاهش وزن اثر داشته باشد. اما اگر به آن مواد قندی افزوده شود، در این صورت ممکن است به چاقی منجر شود. کافئین همچنین می‌تواند در خواب اختلال ایجاد نماید. نخوابیدن و نداشتن فعالیت می‌تواند در افزایش وزن تاثیر بگذارد.

تائورین در قرص جوشان انرژی زا

تائورین یک آمینو اسید است که به وفور در مغز، شبکیه چشم، قلب و سلول‌های اندام تناسلی وجود دارد. همچنین در گوشت و غذاهای دریایی نیز می‌توانید این اسید آمینه را بیابید. تائورین معمولا به نوشیدنی‌های انرژی زا اضافه می‌شود. این اسید آمینه بیشتر به دلیل تاثیر در تقویت سیستم ایمنی، پشتیبانی از عملکرد سیستم عصبی، حفظ هیدراتاسیون و خاصیت آنتی اکسیدانی است که در محصولات انرژی‌زا کاربرد دارد. بنابراین تائورین به افزایش انرژی کمکی نمی‌کند. تحقیقات نشان داده است که تائورین در کاهش وزن ممکن است موثر باشد اما در افزایش وزن خیر.

ویتامین های B در ترکیبات قرص جوشان انرژی زا

تاثیر قرص جوشان انرژی زا در چاقی با در نظر گرفتن ترکیبات قرص مربوطه باید بررسی شود. معمولا ویتامین‌های گروه ب نیز که ۸ مورد هستند در قرص جوشان انرژی زا وجود دارند. این ترکیبات مغذی در تنظیم متابولیسم نقش داشته و به افزایش انرژی نیز کمک می‌کنند. ویتامین‌های B سوخت و ساز بدن را بهبود بخشیده و از طرفی با بیشتر کردن انرژی موجب می‌شوند تا کارهایی همچون تمرینات ورزشی بهتر صورت گیرد.

 قرص جوشان انرژی زا

ویتامین C

اسکوربیک اسید یا ویتامین سی از ترکیباتی است که معمولا در قرص جوشان انرژی زا وجود دارد. این ویتامین محلول در آب بوده و عملکردهای متفاوتی در بدن دارد که یکی از مهم‌ترین آنها تقویت سیستم ایمنی است. افرادی که در کنار ورزش خود از ویتامین سی استفاده کرده‌اند، تا ۵۵ درصد کاهش خستگی را گزارش داده‌اند. یک مطالعه در سال ۲۰۰۵ نشان داد که کمبود ویتامین ث می‌تواند توده چربی را در بدن افزایش دهد؛ در حالی‌که تامین این ماده مغذی برای بدن سبب کاهش شاخص‌ توده بدنی می‌شود.

تاثیر قرص جوشان انرژی زا در چاقی

تاثیر ترکیباتی که در قرص جوشان انرژی‌زا وجود دارند و از آنها نام بردیم در افزایش وزن یا چاقی به شرح زیر است:

 • کافئین: در کاهش وزن می‌تواند تاثیر داشته باشد.
 • تائورین: در افزایش وزن و انرژی اثری ندارد و به دلایل دیگری به انرژی‌زاها افزوده می‌شود.
 • ویتامین‌های گروه B: به تنظیم متابولیسم کمک می‌کنند. اگر فردی با کمبود ویتامین‌های این گروه مواجه باشد، با تامین آنها برای بدن ممکن است افزایش اشتها را تجربه کند.
 • ویتامین C: موجب افزایش وزن نمی‌شود.

بنابراین به طور کلی می‌توان گفت که قرص جوشان انرژی زا تاثیری در چاق شدن ندارد و با خیال راحت می‌توانید از آن استفاده کنید. اما اگر در نوع قرص جوشانی که مورد مصرف قرار می‌دهید، مقادیر بالایی قند یا شکر باشد، در این صورت احتمال چاق شدن وجود دارد.

قرص جوشان انرژی زا برای ورزش

مقایسه قرص جوشان انرژی زا با نوشابه های انرژی زا

نوشابه‌های انرژی‌زا از جمله نوشیدنی‌هایی هستند که افراد پس از یک روز سخت کاری یا بعد از ورزش مورد استفاده قرار می‌دهند. اما این نوشابه‌ها مضراتی همچون دهیدراته شدن بدن (کم‌آبی)، افزایش ضربان قلب، تخریب دندان‌ها و چاقی را به همراه دارند. معمولا جهت خوش‌طعم شدن مقدار زیادی قند به نوشیدنی‌های انرژی‌زا افزوده می‌شود که منجر به چاقی می‌شوند. نوشیدنی‌های انرژی‌زا اغلب انرژی کاذبی را در اختیار بدن قرار می‌دهند.

اما قرص‌های جوشان انرژی زا در بیشتر موارد حاوی مقدار قند بالایی نیستند. بنابراین منجر به تخریب دندان یا افزایش وزن نخواهند شد و نگرانی از این بابت وجود ندارد. اگر به دنبال جایگزینی برای نوشابه‌های انرژی‌زا هستید، قرص جوشان انرژی‌زا را به شما پیشنهاد می‌دهیم.

سخن پایانی

حتما مشخصات و جدول ترکیبات قرص جوشان انرژی‌زا را مطالعه کرده و بعد برای خرید اقدام کنید. گفتیم که قرص جوشان انرژی‌زا روی افزایش وزن تاثیری ندارد؛ اما اگر مقدار شکر در این فرآورده زیاد باشد، در این صورت ممکن است افزایش وزن حاصل شود. تاثیر قرص جوشان انرژی زا در چاقی تنها در همین صورت خواهد بود. اگر قصد خرید این محصول را دارید، داروخانه آنلاین مثبت سبز پیشنهاد ما به شما است.

لطفا به این مقاله امتیاز بدهید
[مجموع: ۵ میانگین: ۴]

پست های مرتبط

2 نظرات
 1. To.da می گوید

  قرص جوشان انرژی زا از چه سنی میشه به کودکان داد؟

  1. مشاور مکمل های ورزشی می گوید

   سلام
   از پنج سالگی به بعد میتوانند استفاده کنند

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

X
مطالب پیشنهادی :