بهترین آمینو اسید را چگونه انتخاب کنیم؟

5/5 - (1 امتیاز)

اسیدهای آمینه که غالبا از آن‌ها به عنوان ساختمان پروتئین‌ها یاد می‌شود، ترکیباتی هستند که نقش بسیار مهمی در بدن شما دارند. آنها برای فرآیندهای حیاتی مانند ساختن پروتئین‌ها و سنتز هورمون‌ها و انتقال دهنده‌های عصبی مورد نیاز هستند. اما بهترین آمینو اسید را چگونه می‌توان به عنوان یک مکمل برای داشتن سلامت بیشتر انتخاب […]

بهترین آمینو اسید را چگونه انتخاب کنیم؟

اسیدهای آمینه که غالبا از آن‌ها به عنوان ساختمان پروتئین‌ها یاد می‌شود، ترکیباتی هستند که نقش بسیار مهمی در بدن شما دارند. آنها برای فرآیندهای حیاتی مانند ساختن پروتئین‌ها و سنتز هورمون‌ها و انتقال دهنده‌های عصبی مورد نیاز هستند. اما بهترین آمینو اسید را چگونه می‌توان به عنوان یک مکمل برای داشتن سلامت بیشتر انتخاب کرد؟ برای دریافت پاسخ این سوال با ما در این مطلب از مجله داروخانه آنلاین مثبت سبز همراه باشید.

برخی از آمینو اسیدها به صورت مکمل برای یک روش طبیعی در تقویت عملکرد ورزشی یا بهبود خلق و خو استفاده می‌شوند. اینها بسته به عوامل مختلفی، ضروری، شرطا اساسی یا غیر ضروری طبقه بندی می‌شوند.

آنچه در این مقاله می خوانیم

اسیدهای آمینه اساسی چیست؟

اسیدهای آمینه ترکیبات آلی متشکل از نیتروژن، کربن، هیدروژن و اکسیژن به همراه یک گروه زنجیره جانبی متغیر است.

بدن شما به 20 اسید آمینه مختلف برای رشد و عملکرد مناسب نیاز دارد. اگرچه همه 20 مورد از این نظر برای سلامتی شما مهم هستند، تنها 9 اسید آمینه به عنوان ضروری طبقه بندی می‌شوند.

این بهترین آمینو اسید ها شامل هیستیدین، ​​ایزولوسین، لوسین، لیزین، متیونین، فنیل آلانین، ترئونین، تریپتوفان و والین هستند. برخلاف اسیدهای آمینه غیر ضروری، اسیدهای آمینه اساسی توسط بدن شما ساخته نمی‌شوند و باید از طریق رژیم غذایی شما مهیا شوند.

بهترین منابع اسیدهای آمینه ضروری پروتئین‌های حیوانی مانند گوشت، تخم مرغ و مرغ هستند.

هنگامی که پروتئین می‌خورید، به اسیدهای آمینه تقسیم می‌شوند و سپس برای کمک به بدن شما در فرآیندهای مختلف مانند ساخت عضله و تنظیم عملکرد سیستم ایمنی بدن استفاده می‌شوند.

بهترین آمینو اسید را چگونه انتخاب کنیم؟

اسیدهای آمینه ضروری شرطی

چندین اسید آمینه غیرمسئول وجود دارند که به عنوان شرط ضروری طبقه بندی می‌شوند. این موارد فقط در شرایط خاص مانند بیماری یا استرس ضروری به نظر می‌رسند.

به عنوان مثال، اگرچه آرژنین غیر ضروری قلمداد می‌شود، بدن شما نمی‌تواند در هنگام مبارزه با بیماری‌های خاص مانند سرطان، خواسته‌ها را برآورده کند. به همین دلیل برای تأمین نیازهای بدن در شرایط خاص باید آرژنین را به عنوان بهترین آمینو اسید از طریق رژیم غذایی تکمیل کرد.

نقش بهترین آمینو اسید در بدن شما

9 اسیدآمینه اساسی تعداد زیادی کار مهم و متنوع را در بدن شما انجام می‌دهد:

فنیل آلانین

فنیل آلانین به عنوان یکی از بهترین آمینو اسید ها پیشرو در انتقال دهنده‌های عصبی تیروزین، دوپامین، اپی نفرین و نوراپی نفرین است. این ماده در ساختار و عملکرد پروتئین‌ها و آنزیم‌ها و تولید اسیدهای آمینه دیگر نقش اساسی دارد.

Valine

 Valine یکی از سه اسید آمینه زنجیره‌ای شاخه‌دار است، به این معنی که دارای یک شاخه زنجیره‌ای از یک طرف از ساختار مولکولی آن است. والین به تحریک رشد و ترمیم عضلات کمک می‌کند و در تولید انرژی نقش مهمی دارد.

ترئونین

ترئونین از بهترین آمینو اسید ها بخش اصلی پروتئین‌های ساختاری مانند کلاژن و الاستین است که اجزای مهم پوست و بافت همبند هستند. همچنین در متابولیسم چربی و عملکرد سیستم ایمنی بدن نقش اساسی دارد.

تریپتوفان

اگرچه این مکما غالبا با ایجاد خواب آلودگی همراه است، اما تریپتوفان عملکردهای بسیاری دارد. برای حفظ تعادل نیتروژن مناسب و پیشرو برای سروتونین، انتقال دهنده عصبی تنظیم کننده اشتها، خواب و خلق و خوی شما لازم است.

متیونین

متیونین نقش مهمی در متابولیسم و ​​سم زدایی دارد. همچنین برای رشد بافت و جذب روی و سلنیوم، مواد معدنی برای سلامتی شما ضروری است.

لوسین

همانند والین، لوسین یک اسید آمینه با زنجیره شاخه‌دار است که برای سنتز پروتئین و ترمیم عضلات بسیار مهم است. همچنین به تنظیم قند خون کمک می‌کند، باعث بهبودی زخم ها و تولید هورمون های رشد می شود.

ایزولوسین

آخرین مورد از سه اسید آمینه زنجیره‌ای شاخه دار، ایزولوسین است که در متابولیسم ماهیچه ها نقش داشته و به شدت در بافت عضله متمرکز است. برای عملکرد سیستم ایمنی، تولید هموگلوبین و تنظیم انرژی نیز مهم است.

لیزین

لیزین نقش مهمی در سنتز پروتئین، تولید هورمون و آنزیم و جذب کلسیم دارد. همچنین برای تولید انرژی، عملکرد سیستم ایمنی و تولید کلاژن و الاستین مهم است.

هیستیدین

از هیستیدین برای تولید هیستامین، یک انتقال دهنده عصبی استفاده می‌شود که برای پاسخ ایمنی بدن، هضم، عملکرد جنسی و چرخه‌های بیدار شدن از خواب بسیار حیاتی است.

همان‌طور که خواندید، بهترین آمینو اسید ها و اسیدهای آمینه اساسی در هسته بسیاری از فرآیندهای حیاتی قرار دارند. اگرچه اسیدهای آمینه بیشتر به دلیل نقش خود در رشد و ترمیم عضلات شناخته شده اند، اما بدن برای خیلی موارد بیشتر به آنها بستگی دارد.

به همین دلیل است که کمبودهای اسید آمینه می‌تواند بر کل بدن شما از جمله سیستم عصبی، تولید مثل، سیستم ایمنی و گوارش تأثیر منفی بگذارد.

فواید سلامتی مکمل اسیدهای آمینه ضروری

در حالی که اسیدهای آمینه ضروری در طیف گسترده‌ای از مواد غذایی یافت می‌شود، مصرف دوزهای غلیظ به شکل مکمل بهترین آمینو اسید به چندین مزیت سلامتی مرتبط است.

به بهبود روحیه و خواب کمک کند

تریپتوفان برای تولید سروتونین، ماده‌ای شیمیایی است که به عنوان یک انتقال دهنده عصبی در بدن شما عمل می‌کند.

سروتونین تنظیم کننده اصلی خلقی، خواب و رفتارهاست.

در حالی که سطح پایین سروتونین با خلق و خوی افسرده و اختلالات خواب مرتبط است، مطالعات متعددی نشان داده اند که مصرف مکمل تریپتوفان به عنوان بهترین آمینو اسید می‌تواند باعث کاهش علائم افسردگی، تقویت خلق و خو و بهبود خواب شود.

یک مطالعه 19 روزه در 60 زن مسن نشان داد که 1 گرم تریپتوفان در روز منجر به افزایش انرژی و افزایش شادی می‌شود.

می تواند عملکرد ورزشی را بهبود دهد

سه اسید آمینه ضروری زنجیره شاخه دار به طور گسترده‌ای برای کاهش خستگی، بهبود عملکرد ورزشی و تحریک بهبود عضلات بعد از ورزش استفاده می‌شود.

یک بررسی اخیر از هشت مطالعه نشان داد که مکمل اسیدهای آمینه زنجیره‌ای شاخه دار در تقویت عضله و کاهش درد بعد از انجام تمرینات جامع از استراحت بیشتر است.

بهترین آمینو اسید را چگونه انتخاب کنیم؟

می تواند جلوی از دست رفتن عضلات را بگیرد

از دست دادن ماهیچه یک عارضه جانبی مشترک بیماری‌های طولانی مدت و استراحت در رختخواب است، خصوصا در افراد مسن. اسیدهای آمینه ضروری برای جلوگیری از ریزش عضلات و حفظ توده بدون چربی بدن، موثر یافت شده است.

یک مطالعه 10 روزه در 22 بزرگسال سالخورده در استراحت نشان داد، افرادی که 15 گرم اسیدهای آمینه ضروری مخلوط دریافت کرده‌اند، سنتز پروتئین عضلات را حفظ کرده‌اند.

همچنین به نظر می رسد مکمل های ضروری اسید آمینه در حفظ توده بدن در افراد مسن و ورزشکاران مؤثر است.

ممکن است باعث کاهش وزن شود

برخی از مطالعات بر روی انسان و حیوان نشان داده‌اند که اسیدهای آمینه ضروری با زنجیره شاخه‌دار ممکن است در تحریک کاهش چربی مؤثر باشد.

به عنوان مثال، یک مطالعه هشت هفته ای در 36 مرد نیرو یافته نشان داد که مکمل 14 گرم اسیدهای آمینه با زنجیره شاخه دار در روز، در مقایسه با پروتئین آب پنیر یا یک نوشیدنی ورزشی، باعث کاهش چشمگیر در درصد چربی بدن می‌شود.

یک مطالعه بر روی موش صحرایی نشان داد که رژیم غذایی متشکل از 4٪ لوسین مکمل باعث کاهش وزن و چربی بدن می‌شود.

با این حال، مطالعات دیگری که به بررسی ارتباط احتمالی بین اسیدهای آمینه زنجیره‌ای شاخه‌ای و کاهش وزن می‌پردازند متناقض نبوده‌اند. برای تعیین اینکه آیا این اسیدهای آمینه می‌توانند باعث کاهش وزن شوند، مطالعات بیشتری لازم است.

بهترین آمینو اسید را چگونه انتخاب کنیم؟

در این بخش ما چند مکمل محبوب که بیشترین بازخورد مثبت را داشته‌اند، به شما معرفی می‌کنیم.

قرص آمینو ساپروت پی اچ دی

قرص آمینو ساپروت پی اچ دی یکی از بهترین آمینو اسید ها شامل ۸ اسید آمینه ضروری است که BCAA’s هم جزو آنهاست. این محصول حاوی 8 آمینو اسید ضروری به همراه ویتامین ب6، مناسب جهت ساخت توده عضلانی و ایده آل برای دوران کات است.

قرص آمینو وی 4600 کارن

قرص آمینو وی 4600 کارن از بهترین نوع پروتئین آب پنیر تهیه شده است. کمک به افزایش حجم عضلات بدون افزایش توده چربی و عضله سازی از خصوصیات مهم این مکمل محبوب است.

آمینو کات نوتریمد

آمینو کات نوتریمد ترکیبی بسیار مطلوب از لوسین، ال والین و ایزولوسین است که باعث بازسازی و ریکاوری عضلات پس از تمرین می‌شود.

مطالب مرتبط
دسته بندی: آمینو
بحث و تبادل نظر
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها