مولتی ویتامین مینرال در دوران شیردهی

3/5 - (1 امتیاز)

همان‌طور که می‌دانیم در دوران بارداری، جنین از بسیاری از ذخایر بدن مادر تغذیه می‌کند. بنابراین این موضوع باعث می‌شود تا بدن مادر در دوران شیردهی به میزان قابل‌توجهی، نیازمند مواد مغذی باشد. البته دلایل متفاوتی وجود دارد که نشان می‌دهد، اکثر مادران تازه زایمان کرده به میزان کافی از غذاهای مغذی و مفید استفاده […]

مولتی ویتامین مینرال در دوران شیردهی آیا مفید است؟

همان‌طور که می‌دانیم در دوران بارداری، جنین از بسیاری از ذخایر بدن مادر تغذیه می‌کند. بنابراین این موضوع باعث می‌شود تا بدن مادر در دوران شیردهی به میزان قابل‌توجهی، نیازمند مواد مغذی باشد. البته دلایل متفاوتی وجود دارد که نشان می‌دهد، اکثر مادران تازه زایمان کرده به میزان کافی از غذاهای مغذی و مفید استفاده نمی‌کنند و درنتیجه از کمبود ویتامین‌ها و مواد معدنی رنج می‌برند. این کمبودها قطعا سلامت مادر را تهدید می‌کند. از طرفی سوال اینجاست که کمبودهای مواد معدنی و ویتامین‌های بدن چگونه باید تامین شود؟ شاید بهترین راه برای اطمینان از دریافت مواد مغذی موردنیاز بدن برای مادر در دوران شیردهی مصرف یک مکمل غذایی باشد. ما در این مقاله مصرف مولتی ویتامین مینرال در دوران شیردهی را بررسی کرده‌ایم. برای خرید مولتی ویتامین مخصوص دوران شیردهی و بارداری از داروخانه می‌توانید بدون نیاز به نسخه پزشک و به راحتی اقدام نمایید.

اهمیت تغذیه مادر

شیر مادر منبع تغذیه‌ای ایده‌آل برای نوزاد محسوب می‌شود. شیر مادر حاوی تعدادی ترکیبات فعال زیستی در ایمنی بدن مانند آنتی‌بادی‌ها، سیتوکین‌ها، داروهای ضد میکروبی و الیگوساکاریدها است که در سلامت مادر و نوزاد در دوران شیردهی اهمیت بالایی دارد. همان‌طور که می‌دانید یک زن در زمان زایمان مقدار زیادی از خون خود را از دست می‌دهد. همچنین میزان قابل‌توجهی از مواد موردنیاز بدن توسط جنین از بدن مادر مصرف خواهد شد. این مسائل سبب می‌شوند تا نیاز بدن مادر در دوران شیردهی دوچندان شود.

در واقع این بدین معناست که مادر در دوران شیردهی، حتما باید به میزان کافی از ویتامین‌های مختلف و همچنین مواد معدنی مانند کلسیم و آهن استفاده کند. اما در این میان مادران به دلایل مختلفی همچون نداشتن خواب کافی، نداشتن وقت کافی، ترس از چاقی، نگرانی برای نفخ کودک و بی‌اشتهایی ناشی از خستگی، به میزان کافی از غذاهای مفید و مغذی استفاده نمی‌کنند. این امر کمبودهای آسیب‌زا را به دنبال خواهد داشت. از شایع‌ترین عوارض ناشی از مصرف نکردن مواد مفید در دوران شیردهی، می‌توان از  پوکی استخوان و ریزش شدید مو نام برد. در این راستا مصرف مولتی ویتامین مینرال در دوران شیردهی با مشورت پزشک راهکار خوبی خواهد بود.

Multi-sanostol-plus-zinc
بهترین مولتی ویتامین مخصوص کودکان
قیمت: 165.000 تومان
قیمت با تخفیف:129.000 تومان
Multi-sanostol-plus-zinc
بهترین مولتی ویتامین مخصوص کودکان
قیمت اصلی: 165.000 تومان
قیمت با تخفیف: 129.000 تومان
 

مولتی ویتامین مینرال و مواد تشکیل‌دهنده آن

مولتی ویتامین مینرال (MVM) نوعی دارو است که به‌ عنوان یک مکمل غذایی با دارا بودن طیف وسیعی از ویتامین‌ها و مواد معدنی رژیم غذایی را کامل می‌کند. مولتی ویتامین مینرال  ترکیبی از ویتامین‌های مختلف است که به‌طورمعمول در غذاها و منابع طبیعی دیگر یافت می‌شوند. عمدتا آن‌ها به شکل قرص، کپسول، پاستیل، پودر، مایعات یا فرمولاسیون تزریقی در دسترس هستند. بسیاری از فرمول‌های مولتی ویتامین  و مینرال حاوی ویتامین‌ها و عناصر معدنی C ، B1 ، B2 ، B3 ، B5 ، B6 ، B7 ، B9 ، B12 ، A ، E ، D2 یا D3 ، K، پتاسیم، ید، سلنیوم، بورات، روی ، کلسیم، آهن، منیزیم و منگنز هستند. مولتی‌ویتامین‌ها به‌طورمعمول در فرمول‌های متنوعی با توجه به سن و جنس افراد یا بر اساس نیازهای غذایی در دسترس خواهند بود.

شاید این مقاله نیز برای شما مفید باشد: چرا مولتی ویتامین مینرال برای کودکان مفید است؟

مواد ضروری مورد نیاز بدن در دوران شیردهی

نیازهای تغذیه‌ای مادر در دوران شیردهی تقریبا مشابه با دوران بارداری است. معمولا به خانم‌ها توصیه می‌شود، رژیم غذایی‌شان مانند دوران بارداری باشد. با توجه به این نکته که یک زن شیرده نسبت به زمان بارداری در روز به 200 کالری بیشتر نیاز دارد و مهم است که کالری‌ها از غذاهای مغذی حاصل شود.

مواد غذایی در دوران شیردهی

البته بهتر است قبل از هر چیز بدانید، کیفیت شیر مادر با خوردن بهترین غذاها هیچ تغییری نمی‌کند. شاید این لطفی است که خداوند به نوزادان تازه متولدشده کرده، که اختلاف طبقاتی تاثیری در کیفیت شیر مادر نداشته باشد. اینکه به اهمیت تغذیه در دوران بارداری تاکید می‌شود، تنها به دلیل سلامت جسمی و روانی خود مادر است. به یاد داشته باشید مادری که خود دچار مشکلات جسمی است، و یا به دلیل کمبودهای بدن، خسته و  ضعیف می‌شود، هرگز نمی‌تواند به‌درستی از یک نوزاد تازه متولدشده نگهداری کند.

  خرید مولتی ویتامین دوران بارداری و شیردهی

ویتامین ها و املاح مورد نیاز در دوران شیردهی

درست است که بدن تمام انسان‌ها به همه ویتامین‌ها و مواد معدنی به‌طور روزانه نیاز دارد، اما یک مادر در دوران شیردهی به برخی از آن‌ها نیاز بیشتری دارد. برای مثال:

  • آهن: مصرف آهن، یکی از مواردی است که به دلیل از دست دادن حجم زیادی از خون در زمان زایمان و البته خونریزی‌های پس از زایمان، برای مادر از اهمیت بالایی برخوردار است. با مصرف گوشت قرمز و حبوبات می‌توان این کمبود را جبران کرد. اما بدانید که در دوران شیردهی مصرف زیاد حبوبات نفخ و بی‌قراری کودک را به همراه خواهد داشت.
  • کلسیم: به این موضوع دقت کنید که شیر مادر برای ساخت استخوان‌های کودک سرشار از کلسیم است. این کلسیم از بدن مادر تامین می‌شود نه جای دیگری. پس باید در دوران شیردهی از مصرف کلسیم روزانه‌تان اطمینان حاصل کنید.
  • ویتامین C: نیاز بدن مادر در دوره شیردهی به این ویتامین بسیار بیشتر از افراد عادی است. این ویتامین علاوه بر اینکه به مادر انرژی مضاعف می‌دهد، از عفونت‌های احتمالی پس از زایمان نیز جلوگیری می‌کند. البته این ویتامین تاثیر بالایی در افزایش سطح شیر مادر دارد.
  • ویتامین D: می‌دانیم که ویتامین D نقش مهمی در استحکام استخوان‌هایمان دارد. این نیاز برای یک مادر در دوران شیردهی بیشتر حس می‌شود. اگر مشکل چربی خون ندارید، می‌توانید با مصرف روزانه تخم‌مرغ این نیاز را برطرف کنید.
  • ویتامین‌های گروه B: این ویتامین‌ها علاوه بر تمامی خواص مفید خود، در افزایش میزان شیر مادر مانند ویتامین C بسیار موثرند. به‌طورکلی، مقادیر ویتامین‌های محلول در آب (ویتامین‌های گروه B و ویتامین C) در شیر مادر، بیانگر میزان مصرف مادر از رژیم و یا مکمل‌ها است.

مصرف مولتی ویتامین مینرال در دوران شیردهی

شاید یک مادر به دلایل مختلفی همچون خستگی‌های شبانه، پرهیزهای غذایی به‌منظور زودهضم شدن شیر، نبود امکانات برای تهیه غذاهای مفید، حساسیت‌ها و بی‌علاقگی‌های غذایی و یا حتی ترس از چاقی، از خوردن برخی از غذاها امتناع کند. با این حساب، مادر حتما با کمبود مواد معدنی و ویتامین‌ها روبرو خواهد شد. البته در اینجا نیز پیشرفت علم به کمک بشر آمده است. خوشبختانه امروزه تمام مادران در دوران شیردهی با مصرف مکمل‌های غذایی، از رسیدن تمام گروه مواد معدنی و ویتامین‌ها به بدن خود مطمئن می‌شوند. در این میان مصرف مکمل مولتی ویتامین مینرال در دوران شیردهی به دلیل داشتن طیف وسیعی از ویتامین‌ها و مواد معدنی، یکی از بهترین مکمل‌ها محسوب می‌شود.

درواقع مولتی ویتامین مینرال، یک مکمل غذایی محسوب می‌شود که به دلیل داشتن رژیم غذایی ضعیف، بیماری‌های خاص یا در دوران بارداری و شیردهی برای درمان یا جلوگیری از کمبود ویتامین‌ها و مواد معدنی استفاده خواهد شد. مولتی ویتامین مینرال در دوران شیردهی آیا مفید است؟

نحوه مصرف مولتی ویتامین مینرال در دوران شیردهی

به این موضوع دقت کنید که به دلیل اهمیت بالای دوران شیردهی و بارداری، حتما قبل از شروع مصرف هرگونه مکمل با پزشک خود مشورت کنید. به‌طورکلی مولتی ویتامین مینرال در دوران شیردهی یک عدد در طول روز تجویز می‌شود. این مکمل را با آب فراوان میل کنید. همچنین توصیه می‌شود زمان مصرف مولتی ویتامین مینرال در دوران شیردهی 1 ساعت قبل یا 2 ساعت بعد از غذا با معده خالی باشد.

البته اگر ناراحتی معده دارید و یا بعد از مصرف مولتی ویتامین مینرال دچار اختلالات معده می‌شوید، می‌توانید این دارو را با غذا مصرف کنید. همچنین به یاد داشته باشید، از مصرف  لبنیات، چای یا قهوه در مدت 2 ساعت قبل یا بعد از این دارو خودداری کنید، زیرا باعث کاهش اثر آن خواهد شد.

معرفی مکمل های مخصوص دوران شیردهی

در ادامه چند نمونه از مکمل‌های مخصوص دوران شیردهی را به شما عزیزان معرفی می‌کنیم:

قرص پرینامکس نیو مام یوروویتال

کلیه ریز مغذی‌های لازم برای سلامتی مادر پس از زایمان در این فرآورده فرموله شده است. ترکیبات بی‌نظیر موجود در این محصول موجب می‌شوند تا با تنظیم متابولیسم طبیعی بدن مادران پس از زایمان، به کاهش خستگی و افزایش انرژی کمک شایانی شود. قرص پرینامکس نیو مام یوروویتال  به بهبود کیفیت شیر مادر برای نوزاد نیز کمک کرده و در حفظ سلامت پوست، مو و ناخن مادر نیز موثر است. توصیه می‌شود که 2 عدد از این قرص را روزانه در کنار وعده‌های غذایی همراه با یک لیوان آب میل کرد تا به تامین ویتامین‌ها و مواد معدنی مورد نیاز بدن کمک شود.

 کپسول سافت ژل مولتی پریناتال دانا

کپسول سافت ژل مولتی پریناتال دانا انواع ویتامین‌ها و مواد معدنی مورد نیاز در دوران بارداری و شیردهی را برای بدن فراهم می‌کند. خوردن روزانه 1 عدد از این فرآورده کافی است تا بدن مادر با کمبود مواد مغذی مواجه نشود. در این مکمل غذایی ویتامین E، A، C، D3، B1، B2، B3، B6، B12، فولیک اسید، آهن، کلسیم و روی وجود دارد و این مواد مغذی در دوران شیردهی به مادر کمک می‌کنند تا سلامتی بدن خود را بهتر حفظ نماید.

  دانا

قرص مولتی پریناتال سیمرغ دارو عطار

اگر به دنبال مولتی ویتامین مینرال در دوران شیردهی هستید، قرص مولتی پریناتال سیمرغ دارو عطار نیز می‌تواند برای شما بسیار مفید باشد. البته در دوران بارداری نیز می‌توان از این فرآورده مفید و مغذی کمک گرفت. ترکیبات موجود در این محصول در حفظ سلامتی مادر، جنین و کودک شیرخوار موثر عمل می‌کند. این قرص علاوه بر اینکه به تقویت سیستم ایمنی بدن مادر کمک می‌کند، در تنظیم انرژی و رفع خستگی نیز موثر است و به طور کلی سلامت بدن را بهبود می‌بخشد. بسیاری از ویتامین‌ها مثل ویتامین‌های A، C، D، E و B و همچنین مواد معدنی مثل کلسیم، آهن، روی و ید در این قرص وجود دارند و روزانه یک عدد از این قرص باید مورد مصرف قرار گیرد.

  سیمرغ عطار دارو

قرص پری ناتال فرمولا نچرال ورلد

تمامی ویتامین‌ها و مواد معدنی مورد نیاز مادر شیرده را می‌توان با مصرف قرص پری ناتال فرمولا نچرال ورلد تامین کرد. پیشگیری از بروز کم‌خونی یکی از بزرگ‌ترین مزایای مصرف این فرآورده در دوران شیردهی است. انواع ویتامین‌ها و املاح معدنی نظیر ویتامین A، C، D، آهن، کلسیم و زینک را در این محصول می‌توان یافت. مصرف این مکمل غذایی می‌تواند به حفظ سلامت استخوان‌‎ها و دندان‌ها پس از زایمان نیز کمک کند.

  نچرال ورد مولتی ویتامین در دوران شیردهی

قرص و کپسول پرینامکس برست فیدینگ یوروویتال

این محصول از شرکت آلمانی یوروویتال به طور ویژه مخصوص دوران شیردهی فرموله شده است و کلیه مواد معدنی و ویتامین‌های لازم برای بدن مادر شیرده را تامین می‌کند. از آنجایی‌که به خصوص در 6 ماه نخست زندگی نوزاد، تغذیه وی تنها از طریق خوردن شیر مادر تامین  می‌شود، بنابراین هرگونه کمبود نسبت به مواد مغذی می‌تواند تبعات ناگواری را داشته باشد. با مصرف قرص و کپسول پرینامکس برست فیدینگ یوروویتال می‌توان به بهبود رشد و تکامل سیستم مغزی و بینایی نوزاد شیرخوار نیز کمک کرد. این مکمل غذایی سیستم ایمنی بدن را تقویت کرده و در تامین انرژی مادر نیز موثر است. مصرف روزانه 2 قرص و 1 کپسول از این فرآورده کافیست تا بدن خانم‌ها پس از زایمان دچار کمبود مواد مغذی نشود.

  پرینامکس

به جز مواردی که در قسمت بالا به آنها اشاره شد، مولتی ویتامین‌های دیگری نیز مخصوص دوران شیردهی وجود دارد که از جمله آنها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

قرص پریناویت آیزن آپوویتال

قرص لاکتاول نانو حیات دارو

کپسول ماما لایف لایف آن

قرص روکش دار مولتی پریناتال سوپرابیون

قابل ذکر است که برخی از این مکمل‌های غذایی در دوران بارداری و یا حتی پیش از بارداری نیز می‌توانند مورد مصرف قرار گیرند.

برای مشاهده و خرید مولتی ویتامین‌های بارداری و شیردهی می‌توانید به صفحه مکمل‌های بارداری و شیردهی در داروخانه آنلاین مثبت سبز مراجعه نمایید.

سخن پایانی

دانستیم که تغذیه در دوران شیردهی اهمیت بسیار بالایی برای مادر دارد و مصرف مکمل مولتی ویتامین مینرال در دوران شیردهی به دلیل دارا بودن اکثر ریزمغذی‌ها، تا حد بسیار زیادی کمبود ویتامین‌های این دوران را جبران می‌کند. البته یک رژیم غذایی متعادل و مناسب می‌تواند نقش مهمی در تامین ویتامین‌های و مواد معدنی موردنیاز بدن مادران نیز داشته باشد. پس اگر قصد مصرف مکمل ندارید، باید مواد مغذی چون: میوه‌ها و سبزی‌ها، انواع نان و غلات سبوس‌دار، محصولات لبنی غنی از کلسیم و پروتئین گوشت، ماهی و حبوبات را در برنامه غذایی روزانه خود بگنجانید.

مطالب مرتبط
بحث و تبادل نظر
guest

1 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
شکیلا
شکیلا

سلام من خودم در حال استفاده از پریناتال دانا هستم و واقعا عالیه. خواستم به دوستان هم سفارش کنم بخورن