کمبود کدام ویتامین باعث افزایش ابتلا به عفونت می‌شود؟

3.6/5 - (19 امتیاز)
اگر بدنتان عفونت کند و دیر به داد آن برسید، گسترش عفونت می‌تواند حتی کشنده باشد. برخی از ویتامین‌ها اگر در بدن کاهش یابند، ریسک بروز عفونت‌ها را افزایش خواهند داد.
کمبود کدام ویتامین باعث افزایش ابتلا به عفونت می شود؟

بر اساس آمار وزارت بهداشت جهانی می‌توان گفت که سالیانه حدود 17 میلیون نفر در سراسر جهان به دلیل ابتلا به انواع عفونت جان خود را از دست می‌دهند. عفونت می‌تواند بر اثر باکتری، قارچ، ویروس یا انگل ایجاد شود. سیستم ایمنی بدن انسان در ریسک ابتلا به بیماری‌های عفونی تاثیر مستقیم دارد. هرچه سیستم ایمنی قوی‌تر عمل کند، احتمال ابتلا به عفونت کاهش خواهد یافت. یکی از مهم‌ترین دلایلی که باعث می‌شود، بدن انسان با ضعف سیستم ایمنی مواجه نباشد، سطح مناسب ویتامین‌ها و مواد معدنی در بدن است. کمبود برخی از ویتامین‌ها به طور مستقیم ریسک ابتلا به انواع عفونت را افزایش می‌دهد. اطلاعات بیشتر را در ادامه این مطلب بخوانید.

نقش کمبود ویتامین دی در ابتلا به عفونت

تازه‌ترین مطالعات محققان نشان داده است که کمبود ویتامین D می‌تواند سبب ضعف سیستم ایمنی شده و احتمال بروز عفونت را افزایش دهد؛ به ویژه عفونت‌های دستگاه تنفسی. ویتامین D که به آن کلسیفرول می‌گویند یک ویتامین محلول در چربی است که با قرار گرفتن بدن انسان در برابر نور خورشید، خودبخود ساخته می‌شود. آمارها نشان می‌دهد که 80 تا 90 درصد از ایرانی‌ها کمبود ویتامین D دارند. اگرچه اکثر مردم ویتامین دی را بیشتر به دلیل نقش مهم آن در افزایش سلامت استخوان و مفاصل می‌شناسند، اما نباید غافل شد که این ویتامین در تقویت سیستم ایمنی بدن تا چه حد تاثیرگذار است.

به منظور جبران کمبود ویتامین دی در بدن می‌توان برای خرید قرص ویتامین دی اقدام کرد. همچنین این ویتامین در برخی مواد غذایی مثل ماهی‌های چرب به وفور یافت می‌شود. مقدار توصیه شده مصرف روزانه ویتامین D را در سنین مختلف در این جدول آورده‌ایم:

سن مقدار توصیه شده مصرف روزانه ویتامین D
از بدو تولد تا 12 ماهگی 10 میکروگرم (400 IU)
کودکان 1 تا 13 سال 15 میکروگرم (600 IU)
نوجوانان 14 تا 18 سال 15 میکروگرم (600 IU)
بزرگسالان 19 تا 70 سال 15 میکروگرم (600 IU)
71 سالگی به بعد 20 میکروگرم (800 IU)
خانم‌های باردار و شیرده 15 میکروگرم (600 IU)

 

دقت کنید که بزرگسالان بالای 19 سال نباید روزانه بیش از 100 میکروگرم یا 4000 IU ویتامین دی استفاده کنند. در واقع این مقدار، حداکثر مقدار مجاز است و نباید از آن فراتر رفت.

نقش ویتامین دی در جلوگیری از عفونت

کمبود ویتامین A و افزایش احتمال عفونت در بدن

وزارت بهداشت جهانی، ویتامین A را به عنوان دیگر ویتامین مهم برای جلوگیری از بروز انواع عفونت‌ها در بدن معرفی می‌کند. در کشورهای در حال توسعه کمبود ویتامین آ بسیار رایج است که در نتیجه عدم مصرف مواد غذایی حاوی این ویتامین به مقدار کافی ایجاد می‌شود. بیش از همه کودکان خردسال و زنان باردار ممکن است دچار کمبود ویتامین آ شوند که در این صورت احتمال بروز عفونت در بدن آنها بیشتر خواهد شد.

اگر زود به زود بیمار می‌شوید ممکن است کمبود ویتامین A داشته باشید. کمبود این ویتامین در بیشتر موارد با مشکلات بینایی همراه است. پنیر، تخم مرغ، ماهی‌های چرب، جگر، شیر و ماست از بهترین منابع ویتامین آ در بدن هستند. همچنین می‌توانید از قرص ویتامین آ موجود در داروخانه استفاده کنید. در جدول زیر می‌توانید مقدار توصیه شده مصرف روزانه ویتامین A را ببینید:

سن مقدار توصیه شده مصرف روزانه ویتامین A
از بدو تولد تا 6 ماهگی 400 میکروگرم
از 7 تا 12 ماهگی 500 میکروگرم
کودکان 1 تا 3 سال 300 میکروگرم
کودکان 4 تا 8 سال 400 میکروگرم
کودکان 9 تا 13 سال 600 میکروگرم
نوجوانان 14 تا 18 سال پسران 900 میکروگرم

دختران 700 میکروگرم

بالای 19 سال مردان 900 میکروگرم

زنان 700 میکروگرم

زنان باردار (بالای 18 سال) 770 میکروگرم
زنان شیرده (بالای 18 سال) 1300 میکروگرم

 

سخن آخر

کمبود کدام ویتامین باعث افزایش ابتلا به عفونت می‌شود؟ در این مقاله از مجله داروخانه آنلاین مثبت سبز به بررسی دو ویتامین D و A پرداختیم که کمبود هر یک از آنها می‌تواند احتمال بروز عفونت در بدن را افزایش دهد. علاوه بر اینها کمبود ویتامین‌های دیگری مثل ویتامین C، B12 و … نیز می‌تواند در تضعیف سیستم ایمنی تاثیر داشته و ریسک بروز عفونت‌ها را افزایش دهد. با تغذیه اصولی و سالم می‌توانید سطح همه مواد مغذی را در بدن خود در حد مناسب نگه داشته و زود به زود درگیر بیماری‌های عفونی نشوید.

مطالب مرتبط
منبع:
بحث و تبادل نظر
guest

1 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکتر رضایی
دکتر رضایی

سلام ، مصرف داروهای شیمیایی باعث تضعیف سیستم ایمنی بدن می‌شود.