فرق قطره آهن خارجی با ایرانی چیست ؟ فرق قطره آهن خارجی با ایرانی چیست ؟

بهترین داروی خواب آور برای کودکان چیست ؟


0 22904

بهتر است نخستین اقدام جهت برطرف کردن مشکلات خواب کودکان استفاده از دارو نباشد. عاقلانه‌ترین راهکار این است که به دنبال علت بدخوابی کودک باشید و در صدد رفع عامل اصلی اقدام نمایید. علل مختلفی زمینه‌ساز اختلالات خواب در اطفال می‌شود، برخی از علت‌ها بسیار ساده قابل رسیدگی کردن هستند مثلا ممکن است کودک پیش از خواب مدت زیادی تلویزیون دیده باشد و همین مسئله تنظیم خواب وی را بر هم بزند. اما برخی از علل نیز پیچیده‌تر هستند؛ به عنوان مثال عفونت گوش می‌تواند عامل مهمی برای اختلالات خواب در نظر گرفته شود که در این صورت با درمان آن، مشکل خواب خودبه‌خود از بین خواهد رفت. در این مطلب با بهترین داروی خواب آور برای کودکان شما را آشنا می‌کنیم.

راهکارهایی برای بهبود خواب در کودکان

جهت رفع اختلالات خواب در کودکان از راهکارهای زیر می‌توان استفاده کرد:

هر شب یک ساعت معین را برای خواب کودک تعیین کرده و سعی کنید تحت هیچ شرایطی این ساعت را بر هم نزنید. همچنین زمان بیدار شدن کودک نیز همیشه باید حول و حوش یک ساعت معین باشد و بیش از  ساعت۱ تا ۱ ساعت و نیم تغییر در آن ایجاد نشود.

  • یک برنامه آرامش‌بخش برای زمان خواب کودک در نظر بگیرید؛ مثلا او را قبل از خواب به یک حمام گرم ببرید یا برایش کتاب داستان بخوانید.
  • تا ۶ ساعت قبل از خواب هیچ نوع نوشیدنی کافئین‌دار به کودک ندهید.
  • اطمینان حاصل کنید که دمای اتاق خواب کودک مناسب بوده و اتاق نیز به اندازه کافی تاریک است.
  • سر و صدا در خانه را به حداقل برسانید.
  • وعده‌های غذایی پرحجم قبل از خواب به کودک ندهید.
  • فعالیت زیاد درست قبل از خواب می‌تواند کودک را بیدار نگه دارد؛ بنابراین بعد از شام بازی‌های کودک را به حداقل برسانید.
  • تلویزیون و بازی‌های ویدیویی حداقل یک ساعت پیش از خواب باید خاموش شود. کودک همچنین نباید با موبایل و تبلت نیز قبل از خواب بازی کند.
  • نوزادان و کودکان باید در حالی‌که خسته اما هنوز بیدار هستند، در رختخواب خود جای بگیرند. برای اینکه کودک به خواب برود، نباید در کنار او بخوابید.

اما یک راه دیگر نیز استفاده از شربت خواب آور است.

معرفی داروی خواب آور برای کودکان

بعضی از داروهای خواب برای کودکان نیازی به نسخه پزشک ندارند اما به هر حال بهتر است با توجه به شرایط فرزند خود در رابطه با دادن این نوع محصولات به وی با پزشک مشورت نمایید:

شربت سیموسد

این شربت کاملا گیاهی بوده و در آن از عصاره گل ساعتی، عصاره بادرنجبویه و عصاره بابونه استفاده شده است. از ۲ سالگی به بعد جهت بهبود خواب می‌توان از شربت سیموسد استفاده کرد. این شربت موجب ایجاد حس آرامش در کودک شده و با مصرف آن کودک پس از بیدار شدن حس سرحال بودن خواهد داشت. به منظور تنظیم خواب کودک می‌توانید ۳ الی ۴ هفته به طور مستمر از این فرآورده استفاده نمایید. اگر فرزند شما از داروی بیش فعالی استفاده می‌کند، پیش از دادن شربت سیموسد به وی با پزشک مشورت کنید.

 سیموسد داروی خواب آور برای کودکان

شربت اهورا اسلیپ

کودکانی که هنگام شب مشکل بی‌خوابی دارند، از شربت اهورا اسلیپ نیز می‌توانند کمک بگیرند. این محصول نیز کاملا گیاهی بوده و دارای اثر ضد اضطراب و آرامش‌بخش است. عصاره زالزالک، بادرنجبویه، بابونه، گل ساعتی، مرزنجوش، اسطوخودوس و شکوفه بهار نارنج ترکیبات تشکیل دهنده این محصول هستند که به عنوان بهترین داروی خواب آور برای کودکان می‌توان از آن بهره گرفت. مصرف این دارو ۲ تا ۳ هفته باید ادامه یابد و بهتر است در مورد مصرف آن با پزشک نیز مشورت شود.

 شربت اهورا

شربت بایوکل کیدز ان او سی

اختلالات خواب در کودکان را با استفاده از شربت بایوکل کیدز نیز می‌توان بهبود بخشید.  عصاره گل ساعتی، بابونه و بادرنجبویه از ترکیبات تشکیل‌دهنده این شربت هستند. شربت بایوکل کیدز فاقد شکر و گلوتن بوده و از شیرین کننده سوکرالوز در آن استفاده شده است. این فرآورده با طعم مطلوب توت فرنگی فرموله شده و کودکان به راحتی از آن استفاده می‌کنند. از آنجایی که این محصول ممکن است با برخی از داروها تداخل داشته باشد، در مورد مصرف آن با پزشک مشورت کنید. دادن شربت بایوکل کیدز به کودکان ناآرام موجب حس آرامش شده و پروسه به خواب رفتن را تسهیل می‌کند.

 بایوکل

پودر کیدز کالم بی هیویر کاروسوس نچرال هلث

به عنوان داروی خواب آور برای کودکان از پودر کیدز کالم بی هیویر کاروسوس نچرال هلث نیز می‌توان استفاده کرد. مصرف این پودر سیستم عصبی کودک را تقویت کرده و در حفظ آرامش موثر است. پودر کیدز کالم بی هیویر اضطراب و استرس را در کودکان کاهش داده و تاثیر بسزایی در رفع اختلالات خواب دارد. این پودر فاقد لاکتوز و گلوتن بوده و با طعم تمشک عرضه می‌شود. برای کودکان ۲ سال به بالا می‌توان از این پودر استفاده کرد. دقت کنید که مقدار مصرف را هرگز بدون مشورت با پزشک خودسرانه افزایش ندهید.

 داروی خواب

آیا مصرف ملاتونین برای کودکان مجاز است ؟

در مورد استفاده از ملاتونین برای کودکان حرف و حدیث‌های بسیاری وجود دارد. بسیاری از تحقیقات نشان می‌دهند که قرص ملاتونین هیچ نوع عوارضی برای کودکان ندارد و به راحتی قابل استفاده است. بر اساس این پژوهش‌ها می‌توان گفت که با مصرف ملاتونین کودکان زودتر به خواب می‎‌روند و مدت زمان در خواب بودن آنها نیز بیشتر طول خواهد کشید. ملاتونین هورمونی در بدن است که توسط غده صنوبری در مغز تولید می‌شود و بسیاری به عنوان هورمون خواب از آن یاد می‌کنند. یکی از مهم‌ترین وظایف این هورمون، تنظیم خواب در بدن است.

 مصرف ملاتونین

اگرچه در بیشتر مطالعات مشخص شده که ملاتونین برای کودکان بی‌ضرر است و اعتیاد آور نیز نیست اما با این حال اختلالات خواب پیچیده هستند و بهبود همه آنها تنها با مصرف ملاتونین ممکن است رفع نشود. بنابراین توصیه می‌شود که هرگز خودسرانه به کودکان ملاتونین داده نشود و مصرف این دارو تنها با تجویز پزشک برای اطفال انجام شود. اختلالات خواب در کودکان باید توسط پزشک ریشه‌یابی شود و نباید فورا به سراغ مصرف دارو رفت.

کلام آخر

مصرف داروی خواب آور برای کودکان بهتر است حتما زیر نظر پزشک صورت گیرد با این حال برخی داروهای گیاهی در داروخانه‌ها یافت می‌شود که با تاثیر در سیستم عصبی و ایجاد حس آرامش، سبب ایجاد خواب بهتر در اطفال خواهند شد. اما در مورد مصرف این نوع فرآورده‌ها نیز باید نهایت دقت را به کار بگیرید و به مقدار مصرف و دوره مصرف حتما توجه نمایید. ضمنا علت بدخوابی فرزند خود را نیز بررسی کنید زیرا ممکن است اصلا به داروی خواب آور هیچ نیازی نباشد و با راهکارهایی دیگر بتوان جهت بهبود اقدام کرد.

لطفا به این مقاله امتیاز بدهید
[مجموع: ۱۵ میانگین: ۳.۴]

پست های مرتبط

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

X
مطالب پیشنهادی :