چه کنیم تا اعصابی آرام داشته باشیم ؟

778

Get real time updates directly on you device, subscribe now.

همه ما گاه دلهره داریم، اندوهگین می‌شویم و احساس ناامیدی می‌کنیم؛ همه اینها کاملا طبیعی هستند و بخشی عادی از زندگی روزمره هر انسانی قلمداد می‌شوند. اما گاهی غصه و اضطراب به سر حدی می‌رسد که تصور می‌کنید دیگر قادر به تحمل این حجم از ناراحتی و استرس نیستید. به شما می‌گویند: “آرام باش و خودت را کنترل کن” اما واقعا چگونه؟ در این مقاله چند راهکار کاربردی به شما ارائه می‌دهیم که به کمک آنها بتوانید تسلط بیشتری روی اعصاب خود داشته باشید. این بار که تحت تاثیر یک اتفاق ناخوشایند، آرامش اعصاب خود را از دست دادید، نکات ذکر شده در این مقاله را به یاد بیاورید.

آرامش اعصاب

حتما تاکنون در اطراف خود افرادی را دیده‌اید که با کوچکترین موضوعی از کوره در می‌روند و به زمین و زمان ناسزا می‌گویند. در مقابل این اشخاص، هستند افرادی که در برابر بزرگ‌ترین اتفاقات نیز آرامش اعصاب خود را حفظ می‌کنند و به جای داد و بیداد به دنبال بهترین راهکار می‌گردند. اگر شما نیز دوست دارید در دسته این گروه از شخصیت‌ها قرار بگیرید، موارد زیر را امتحان کنید:

تکنیک تنفس

نخستین گام و موثرترین اقدام جهت کاهش عصبانیت و اضطراب در علم روانشناسی، تنفس است. به طور طبیعی هنگامی که مضطرب می‌شوید و یا عصبانی هستید، تند تند و کم عمق نفس می‌کشید. در این حالت گویا پیامی به مغز شما فرستاده می‌شود که این واکنش را در پی دارد. اما شما می‌توانید با کشیدن نفس‌های آرام و طولانی این نظام را بر هم زده و خود را آرام کنید. تکنیک‌های تنفسی مختلفی وجود دارند که با استفاده از آنها می‌توانید به آرامش اعصاب خود کمک نمایید. تنفس عمیق و مزایای شگفت انگیز آن برای سلامتی از نظر علمی کاملا اثبات شده است.

تنفس

یکی از شناخته‌شده‌ترین تمرینات تنفسی به این صورت است که باید در مکانی آرام نشسته، چشم‌ها را بسته و دو دست خود را روی شکم خود قرار دهید و به این فکر کنید که چگونه با عمل دم شکم بالا آمده و با عمل بازدم شکم پایین می‌آید. روی این حرکت متمرکز شده و اجازه دهید تا برای لحظاتی ذهن از هر چیز دیگری پاک شود. تکنیک تنفس ۴-۷-۸، تنفس مربعی یا جعبه‌ای، تنفس از سوراخ چپ بینی و تنفس منسجم از دیگر تکنیک‌های تنفسی موثر در آرام کردن ذهن به شمار می‌آیند.

بیان احساس نگرانی یا عصبانیت

هنگامی که عصبانی، مضطرب یا ناراحت می‌شوید، این احساسات را با صدای بلند بیان کنید زیرا ممکن است این مساله در آرام نمودن شما و کاهش این احساسات ناخوشایند موثر باشد.

بیان احساسات

به چالش کشیدن افکار

افکار خود را به چالش بکشید به این معنا که بنشینید و با خود فکر کنید که “آیا این اتفاق می‌افتد؟”، “آیا این فکر منطقی است؟”، “آیا قبلا این اتفاق برای من افتاده است؟” و از همه مهم‌تر اینکه “حالا بدترین اتفاقی که ممکن است بیفتد، چیست؟” بعد از اینکه این پرسش‌ها را با خود مرور کردید، وقت آن است که این بار به خود بگویید:”افراد بسیاری هستند که تاکنون این اتفاق برای آنها افتاده است و به خوبی توانسته‌اند از پس آن بر بیایند، پس من هم می‌توانم این کار را انجام دهم.”

فعالیت بدنی یا ورزش

به منظور دور کردن اضطراب و عصبانیت از خود، سعی کنید با ورزش و فعالیت بدنی، انرژی عاطفی خود را از بدن خارج کنید. در این حالت سروتونین در بدن شما آزاد شده و آرامش و احساس بهتری را خواهید داشت. به جای اینکه با عصبانیت، به در و دیوار مشت بزنید، با یک پیاده‌روی ساده احساس خشم را در خود کاهش داده و آرام‌تر رفتار کنید.

ورزش

تجسم آرامش

پس از انجام تکنیک‌های تنفسی، چشمان خود را بسته و این بار خود را در حالتی دلپذیر و آرامش‌بخش تصور کنید. ایجاد یک تصویر ذهنی خوشایند در بهبود اعصاب شما می‌تواند بسیار موثر باشد.

خوب فکر کردن

هنگامی که مضطرب یا عصبانی هستیم، معمولا بیش از حد روی علت تمرکز می‌کنیم و در این حالت نمی‌توانیم منطقی فکر کنیم. باید فرصت فکر کردن به خود داده و از خودمان بپرسیم که “آیا واقعا می‌خواهیم اجازه دهیم این شخص یا این موضوع، آرامش اعصاب ما را به هم بریزد؟” اینکه اجازه دهیم افکار منطقی به سراغمان بیایند، در کاهش عصبانیت و خشم بسیار مهم است.

حمام با آب گرم

دوش گرفتن با آب گرم و یا فرو رفتن در وانی که مملو از آب گرم است، نه تنها به آرامش اعصاب شما کمک می‌کند بلکه در جلوگیری و درمان افسردگی و همچنین تنظیم ساعت بیولوژیک بدن برای خواب نیز موثر عمل می‌کند.

اگر بر اثر استرس دچار اختلال خواب هستید، استفاده از مکمل های کاهش استرس و بهبود خواب نیز می‌تواند به شما کمک کند.

گوش دادن به موسیقی برای آرامش اعصاب

از نظر علمی کاملا اثبات شده است که گوش دادن به موسیقی به آرام کردن اعصاب کمک می‌کند. پس این بار که احساس اندوه یا نگرانی داشتید، یک هدفون را برداشته و به موسیقی آرام و مورد علاقه خود گوش فرا دهید تا اثرات آن را ببینید.

موسیقی آرامش اعصاب

ترک محیط

در حالت اضطراب و ناراحتی سعی کنید محیط را ترک کرده و شرایط را تغییر دهید. حتی شاید اگر از یک اتاق به اتاق دیگری نیز بروید، کارساز باشد.

نوشتن

شروع کرده و هر چیزی که موجبات ناراحتی و اضطراب شما را فراهم کرده، روی کاغذ آورده و بنویسید. نگران غلط املایی و قوانین نگارشی نباشید، فقط بنویسید تا افکار منفی به این وسیله از شما دور شوند.

استشمام هوای تازه

عدم گردش هوا در یک اتاق ممکن است شدت ناراحتی و نگرانی را در شما افزایش دهد. حتی شده برای چند دقیقه هوای تازه استشمام کنید تا به آرامش اعصاب شما کمک شود.

غذا خوردن

گرسنگی و تشنگی می‌تواند ذهن شما را متشنج‌تر کرده و آرامش شما را بیشتر بر هم بریزد پس در این مواقع سعی کنید چیزی بخورید یا آب بنوشید.

غذا خوردن

فشار دادن نقاطی از بدن

طب سوزنی و ماساژ راه‌هایی فوق‌العاده برای کاهش عصبانیت و آرام کردن اعصاب هستند اما یک راه ساده‌تر این است که برخی از نقاط بدن را فشار دهید تا موجب آزاد شدن تنش شود. مثلا می‌توانید با فشار دادن کف دست و سر انگشتان به کاهش استرس خود کمک کنید.

سخن پایانی

نباید اجازه دهید حجم پریشانی و اضطراب در وجودتان آنقدر زیاد شود که دیگر قادر به کنترل رفتار خود نباشید. کاملا به شما حق می‌دهیم که در برخی موارد آنقدر دچار استرس و اندوه شوید که بعضی از رفتارهایتان را نتوانید به راحتی کنترل کنید اما اگر بخواهید که روی روان و تفکرات خود تا حدود زیادی تسلط داشته باشید، این کار نشدنی نیست و با استفاده از راهکارهای موجود در این مقاله می‌توانید این کار را کرده و به آرامش اعصاب خود کمک نمایید. حالا نوبت شماست که برای ما بگویید به هنگام عصبانیت چه روشی را جهت آرام کردن خود به کار می‌برید و تاکنون چه نتایجی را گرفته‌اید؟

Get real time updates directly on you device, subscribe now.

1 نظر
  1. بارانی می گوید

    حمام با آب گرمو واقعا خوب گفتید، معجزه می کنه

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.