داروی دولوکستین یا سیمبالتا درمان کننده افسردگی


0 1480

داروی سیمبالتا (cymbalta) که با نام عمومی دولوکستین (duloxetine) نیز شناخته می‌شود، و البته تحت برند Irenka نیز به فروش می‌رسد، بر روی مواد شیمیایی موجود در مغز افرادی که در اثر افسردگی دچار عدم تعادل شده‌اند، اثرگذار است. بنابراین می‌توان گفت سیمبالتا درمان کننده افسردگی است.

در ادامه این مطلب از داروخانه آنلاین مثبت سبز نگاهی عمیق به داروی سیمبالتا خواهیم داشت.

موارد کاربرد داروی سیمبالتا درمان کننده افسردگی

داروی سیمبالتا برای درمان افسردگی‌های حاد و درمان افسردگی‌های عمومی در بزرگسالان و کودکان بالای ۷ سال نیز به کار می‌رود.

این دارو برای درمان فیبرومیالژیا (یک نوع اختلال درد مزمن) در بزرگسالان، درد مزمن عضلات یا مفاصل  هم استفاده می‌شود.

دولوکستین همچنین برای درمان دردهایی که در اثرِ آسیب‌های عصبی در افرادی که دیابت دارند نیز مورد مصرف قرار می‌گیرد.

علاوه بر درمان افسردگی، پزشکان از داروی مذکور برای درمان اضطرابی که شش ماه به طول کشیده است، فیبرومیالژیا، درد عضلانی یا استخوانی درازمدت نیز تجویز می‌کنند.

لازم به ذکر است سیمبالتا از گروه داروهای مهار کننده‌های بازجذب سروتونین نوراپی نفرین است.

نحوه عملکرد دارو در بدن به چه صورت است؟

این دارو به این صورت کار می‌کند که سطوح سروتونین و نوراپی نفرین را افزایش می‌دهد و این کار کمک به تنظیم خلق و خو کرده و ممکن است پیام‌های درد را از طریق مغز متوقف سازد.

پیرو مطالعه منتشر شده در مجله بین المللی درمان بالینی در سال ۲۰۱۲ این دارو همچنین می‌تواند دردهای ناشی از استئوآرتریت را کاهش دهد.

محققان اظهار دارند دولوکستین به نسبت سایر داروهای سنتی برای این بیماران مانند داروهای ضد التهابی استروئیدی که می‌توانند منجر به خونریزی گوارشی شوند یا مواد مخدر که اغلب منجر به یبوست می‌شوند، نیز عوارض جانبی کمتری دارند.

داروی سیمبالتاخطر خودکشی با دولوکستین

قرص دولوکستین در افراد زیر ۱۸ سال به منظور جلوگیری از افکار خودکشی تجویز نمی‌شود. این خطر زمانی بیشتر است که افزایش دوز تجویز شود. در این شرایط باید با پزشک خود صادق باشید و اجازه دهید پزشک از افکار شما مطلع گردد از جمله…

افکار خودکشی، علائم تجاوز، تحریک پذیری، حملات هراس، نگرانی، بی‌ثباتی، اقدام بدون فکر، بروز هیجانات غیر طبیعی

زمانیکه پزشک شما درمان با سیمبالتا را شروع می‌کند باید هر کدام از حالات مذکور را بررسی نماید. بنابراین اگر شما افکار خودکشی دارید بلافاصله پزشک خود را مطلع سازید.

مقدار و نحوه مصرف

دولوکستین را حتماً با تجویز پزشک مصرف کنید و قبل از مصرف، تمامی مواردی که روی جلد این دارو نوشته شده است را به دقت مطالعه نمایید.

همچنین از مصرف دوز بیشتر یا کمتر از مقداری که برای شما تجویز شده است، خودداری کنید و فقط در همان دوره زمانی که برای شما تجویز شده، آن را مصرف کنید.

قرص سیمبالتا را نجوید، تکه‌تکه یا خرد نکنید؛ بلکه به طور کامل قورت دهید.

ممکن است بین ۱ تا ۴ هفته طول بکشد تا علائم شما بهبود پیدا کنند. تا زمانی که دارو برای شما تجویز شده، آن را مصرف کنید.

قبل از اینکه مصرف داروی سیمبالتا را قطع کنید، ابتدا با پزشکتان مشورت نمائید. اگر به طور ناگهانی مصرف این دارو را متوقف کنید، ممکن است دچار عوارض جانبی ناخوشایندی شوید.

در صورت مشاهده هر یک از موارد زیر حتما به پزشک اطلاع دهید:

  • احساس سبکی در سر، احساس اینکه هر آن ممکن است به زمین بخورید
  • تغییرات در دید، درد یا تورم در چشم، قرمزی چشم
  • به راحتی دچار کبودی شدن، خونریزی غیر طبیعی
  • ادرار دردناک یا به سختی ادرار کردن
  • تشنج

حالت جنون آمیز: این حالت با علائمی مانند افکار تهاجمی، انرژی بیش از حد، رفتار بی‌پروا، احساس شادی یا کج خلقی بیش از حد، بیش از حد معمول حرف زدن، مشکلات جدی در مورد خواب همراه است.

مشکلات کبدی: درد در قسمت بالا سمت راست شکم، خارش، ادرار تیره‌رنگ، یرقان (زرد شدن چشم‌ها یا پوست)

میزان سدیم پایین در خون: سردرد، گیجی، لکنت زبان، ضعف شدید، استفراغ، از دست دادن هماهنگی بدن

واکنش‌های پوستی شدید: تب، گلودرد، تورم در صورت یا زبان، سوزش چشم‌ها، درد پوست که به همراه جوش‌های قرمز یا ارغوانی رنگ، که خصوصاً در صورت یا قسمت بالاییِ بدن گسترش پیدا می‌کنند و به دنبال آن، پوسته‌پوسته شدن یا تاول زدن اتفاق بیفتد.

این دارو را در دمای اتاق نگهداری کرده و دور از گرما و رطوبت قرار دهید.

فارماکوکینتیک دولوکستین

این دارو به‌خوبی از دستگاه گوارش جذب می‌شود. حداکثر غلظت پلاسمایی ۶ ساعت پس از مصرف خوراکی با معده خالی و ۱۰ ساعت با معده پر، توجه داشته باشید غذا در معده جذب دارو را کم می‌کند. همچنین پروتئین باندینگ بیش از ۹۰ درصد است و متابولیسم عمدتا کبدی توسط آنزیم های CYP1A2 و CYP2D6 صورت می‌پذیرد و نیمه عمر پلاسمایی آن ۱۲ ساعت بوده و دفع دارو تقریبا ۷۰ درصد از راه ادرار و ۲۰ درصد مدفوع است.

شرایط قطع داروی سیمبولتا

نه تنها داروی دالوکستین بلکه هر داروی دیگر را نباید به طور ناگهانی قطع کرد. قطع ناگهانی داروی سیمبولتا موجب بروز علائم زیر می‌شود:

  • اضطراب، بی‌حسی
  • حالت تهوع و استفراغ
  • سرماخوردگی، سردرد
  • سیمبولتا و افزایش وزن
  • بی‌خوابی، تعریق و کابوس

محققلن دریافته‌اند مصرف داروی دالوکستین به مانند بسیاری از داروهای ضد افسردگی دیگر نیز موجب نوسان وزن در مصرف کنندگان می‌شود.

یک مطالعه در سال ۲۰۱۱ منتشر شد و نشان داد برخی از کاربران پس از مصرف این دارو، اشتهای خود را از دست داده و شروع به کاهش وزن داشته‌اند. با این حال برخی از مصرف کنندگان در درازمدت شاهد ۱۶ درصد افزایش وزن بوده‌اند. این مطالعات با تحقیقات قبلی در رابطه با این دارو سازگاری داشت.

دیگر هشدارهای ضروری برای داروی دالوکستین

اگر شما مبتلا به گلوکوم کنترل نشده هستید نمی‌توانید داروی سیمولتا مصرف کنید. زیرا این دارو قادر است تا علائم گلوکوم را بدتر کند.

ضمنا این دارو ممکن است به کبد آسیب برساند. بنابراین در صورت وجود بیماری کبد یا عادت به مصرف الکل از خوردن آن اجتناب کنید.

داروی دولوکستین موجب خواب آلودگی می‌شود، بنابراین در زمان اثرگذاری این دارو رانندگی نکنید.

افراد مسن ممکن است به عوارض جانبی سیمبالتا حساس‌تر باشند. این حساسیت می‌تواند شامل سرگیجه، خونریزی و یا از دست دادن تعادل باشد.

آسپرین هنگامی که با سیمبالتا استفاده شود، می‌تواند خطر خونریزی را افزایش دهد.

تست‌های آزمایشگاهی یا پزشکی (مانند فشار خون، ضربان قلب، رشد در کودکان) ممکن است به صورت دوره‌ای برای نشان دادن پیشرفت یا کنترل عوارض جانبی انجام شود.

مصرف این دارو در بیماران دو قطبی مجاز نیست.

از آن جایی که متابولیسم آن عمدتا کبدی است با سایر داروهایی که متابولیسم کبدی دارند تداخل دارد.

لطفا به این مقاله امتیاز بدهید
[مجموع: ۰ میانگین: ۰]

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

X
مطالب پیشنهادی :