قرص لیورمد قرص لیورمد

مصرف قرص امگا ۳ در بارداری و تاثیر آن بر جنین


4 10657

امگا ۳ نه نوعی ویتامین است و نه یک ماده معدنی اما با این حال یکی از ترکیبات مغذی ضروری در تمامی مراحل زندگی به شمار می‌آید. این ماده حیاتی برای بدن را در بسیاری از ماهی‌های چرب به وفور می‌توان یافت. تحقیقات نشان داده است که امگا ۳ در دوران بارداری نیز برای حفظ سلامتی مادر و جنین ضروری به شمار می‌آید. موضوعی که در این مقاله به آن خواهیم پرداخت، مصرف قرص امگا ۳ در بارداری است.

اگر مایل به آگاهی از قیمت قرص امگا ۳ ایرانی و خارجی هستید، یک منبع معتبر با تنوع محصولی بالا برای شما داروخانه آنلاین مثبت سبز است که با کلیک روی لینک مربوطه به راحتی وارد آن خواهید شد.

اهمیت مصرف امگا ۳ در بارداری

اکثر زنان باردار به اندازه کافی اسیدهای چرب امگا سه را از رژیم غذایی خود دریافت نمی‌کنند. غذاهای دریایی بهترین منابع حاوی omega 3 هستند که متاسفانه در کشور ما به حد کافی مورد مصرف قرار نمی‌گیرند. اسیدهای چرب امگا ۳ فقط از طریق مصرف مواد غذایی به دست می‌آیند و بدن انسان خود قابلیت ساخت آنها را ندارد. فراموش نکنید که سلامت جنین در گرو مصرف مناسب اسیدهای چرب امگا ۳ خواهد بود. امگا ۳ در رشد عصبی و مغز جنین موثر بوده و کمک می‌کند تا نوزاد به هنگام تولد از وزن مناسبی برخوردار باشد.

 امگا 3

اسیدهای چرب امگا ۳ شامل ۳ مورد می‌شوند که DHA یکی از مهم‌ترین آنها به شمار می‌آید. محققان در پژوهش‌های خود دریافته‌اند که نوزادان متولد شده از مادرانی که سطح دوکوزاهگزانوئیک اسید (DHA) به هنگام زایمان در بدن آنها مناسب بوده است، از لحاظ توجه و تمرکز تا دومین سال تولد خود از سایرین جلوتر بوده‌اند. از منظری دیگر می‌توان گفت که این نوزادان در ۶ ماه نخست زندگی خود از لحاظ رشد ذهنی ۲ ماه جلوتر از نوزادانی بودند که میزان DHA در مادر آنها در حد مناسب نبوده است. از طرف دیگر به این نکته نیز باید توجه داشت که امگا ۳ برای حفظ سلامتی خود مادر نیز مطرح است؛ به طوری‌که ریسک ابتلا به بیماری‌های قلبی را کاهش داده، به حفظ سلامت پوست و سیستم بینایی کمک می‌کند، حافظه را بهبود می‌بخشد و به داشتن خوابی بهتر نیز کمک می‌کند.

جلوگیری از زایمان زودرس با مصرف امگا ۳

زایمان زودرس زایمانی است که در آن نوزاد قبل از هفته ۳۷ حاملگی متولد می‌شود. در بسیاری از موارد زایمان زودرس به مرگ یا معلولیت منجر خواهد شد. تحقیقات نشان داده است که مصرف قرص امگا ۳ در بارداری می‌تواند در پیشگیری از زایمان زودرس مفید واقع شود. بنابراین کودکی که متولد خواهد شد به احتمال زیاد از وزن مناسب برخوردار بوده و رشدی طبیعی‌تر خواهد داشت. از این رو مصرف ماهی‌های چرب حداقل ۲ بار در هفته به کلیه خانم‌های باردار پیشنهاد می‌شود؛ البته به شرطی که ماهی مورد نظر حاوی مواد سمی مثل جیوه نباشد.

متعادل کردن تولید پروستاگلاندین

امگا ۳ موجود در روغن ماهی تولید پروستاگلاندین‌هایی را که فشار خون، لخته شدن خون، التهاب و پاسخ های آلرژیک، عملکرد دستگاه گوارش و کلیه، تولید هورمون و انتقال عصبی را تنظیم می کند، مدیریت می کند. پروستاگلاندین‌ها یکی از مهم‌ترین واسطه‌های شیمیایی در داخل بدن که روی گیرنده‌های مختلف سلول تاثیر می‌گذارند.

جلوگیری از اختلالات خلقی

به دلیل تغییرات هورمونی که در نتیجه بارداری اتفاق می‌افتد، خلق و خوی زنان دچار تغییر می‌شود. EPA و DHA موجود در امگا ۳ کمک می‌کنند تا در دوران بارداری و پس از زایمان نوسانات خلقی کمتر مشاهده شود.

بهبود رشد مغز در جنین

مطالعات نشان می‌دهد مادرانی که در دوره بارداری خود به مقدار کافی امگا ۳ استفاده کرده‌‌اند فرزندانی به دنیا می‌آورند که رشد مغزی و سیستم عصبی در آنها بهتره بوده و هماهنگی بهتری بین چشم، دست و دیگر اعضای آنها وجود دارد.

لزوم استفاده از ماهی بدون جیوه در بارداری

معمولا همه ماهی‌های موجود در اقیانوس‌ها و دریاها حاوی مقادیری جیوه هستند. مقدار جیوه در مناطقی که آلودگی‌های صنعتی وجود دارد نیز زیاد است. مصرف سطوح بالای جیوه در دوران بارداری می‌تواند مشکلاتی جدی برای مادر و جنین بوجود آورد. جیوه به ریه‌ها، کلیه‌ها و سیستم عصبی که شامل مغز، نخاع و اعصاب می‌شود، آسیب رسانده و اختلالاتی را در شنوایی و بینایی نیز ممکن است پدید آورد. بنابراین مصرف قرص امگا ۳ در بارداری و تامین این ماده مغذی به این روش می‌تواند گزینه بسیار مناسبی باشد اما فراموش نکنید که از بعضی ماهی‌ها نیز می‌توان استفاده کرد.

در بارداری از کدام ماهی ها استفاده کنیم ؟

غذاهای دریایی که حاوی مقادیر اندکی جیوه هستند و مقدار مطلوبی امگا۳ را در خود جای داده‌اند، انتخاب‌های مناسبی برای مصرف بانوان باردار به شمار می‌آیند. از جمله آنها به موارد زیر می‌توان اشاره کرد:

 • ماهی سالمون
 • ماهی آنچوی
 • شاه ماهی
 • ساردین
 • ماهی قزل آلا آب‌های شیرین
 • ماهی خال مخالی اقیانوس آرام

فرآورده‌های دریایی دیگر مثل میگو و ماهی تن نیز گزینه‌های خوبی خواهند بود.

 منابع امگا 3

میزان مصرف امگا ۳ در بارداری

مقدار توصیه شده استفاده از امگا ۳ برای افراد بزرگسال پس از سن ۱۴ سالگی برای خانم‌ها روزانه ۱.۱ گرم و برای آقایان ۱.۶ گرم است. اما این مقدار برای خانم‌های باردار افزایش یافته و به ۱.۴ گرم می‌رسد. در دوران شیردهی نیز خانم‌ها باید روزانه ۱.۳ گرم از اسیدهای چرب امگا ۳ استفاده نمایند. در مورد اینکه واقعا نیاز است از امگا ۳ به صورت مکمل در دوران بارداری استفاده شود یا نه؛ حتما لازم است با پزشک مشورت شود.

بهترین زمان مصرف امگا ۳ در بارداری

مصرف قرص امگا ۳ در بارداری در صورتی الزامی است که پزشک آن را تجویز کرده باشد. در این صورت بهترین است این مکمل در کنار یکی از وعده‌های غذایی که حاوی غذاهای چرب مفید است، مورد استفاده قرار گیرد تا جذب بهتری در بدن داشته باشد. فرقی نمی‌کند در کنار کدام وعده غذایی، قرص امگا ۳ مصرف شود.

 امگا 3 در بارداری

نتایج مطالعات در مورد تاثیر قرص امگا ۳ بر وزن جنین

پژوهش‌ها نشان داده است که قرص امگا ۳ در روند رشد جنین چه از لحاظ جسمی و چه از لحاظ ذهنی و مغزی می‌تواند موثر باشد. سطوح مناسب امگا ۳ در بدن مادر باردار موجب می‌شود تا جنین در رحم مادر وزن‌گیری بهتری داشته باشد. همچنین گزارش دانشمندان نشان داده است که مصرف مکمل امگا ۳ منجر به تولد نوزاد با وزن بهتری شده و حدودا ۹۷ گرم در وزن‌گیری بیشتر تاثیر دارد.

تاثیر امگا ۳ بر زیبایی جنین

در هیچ‌یک از منابع علمی ذکر نشده که مصرف امگا ۳ توسط مادر باردار بر زیبایی فرزند وی تاثیر خواهد گذاشت. اما به خوبی می‌دانیم که امگا ۳ موجب بهبود سلامت پوست شده و در زیبایی تاثیرگذار است. در دوران بارداری مواد غذایی مورد استفاده مادر از طریق جفت به جنین می‌رسد. اگر مادر به مقدار کافی از منابع امگا ۳ مثل ماهی‌های چرب استفاده نماید، بعید نیست که فرزند وی از خشکی پوست به دور بوده و پوستی شاداب و زیبا داشته باشد. آنچه تحقیقات بیشتر روی آن تمرکز داشته‌اند این است که امگا ۳ بیشتر در تکامل مغز و بافت‌های عصبی جنین نقش دارد و در مورد تاثیر این ترکیب مغذی در زیبایی جنین مطالعات چندانی صورت نگرفته است.

عوارض امگا ۳ در بارداری

امگا ۳ و روغن ماهی به مقدار مناسب در دوران بارداری کاملا ایمن است اما استفاده بیش از اندازه از آن می‌تواند با عوارض زیر همراه باشد:

 • اختلال در تشکیل لخته خون با کاهش چسبندگی پلاکت‌ها
 • اثرات منفی بر رشد مغز و سیستم عصبی در صورت داشتن جیوه

دقت کنید که روغن‌های ماهی استخراج شده از کبد ممکن است حاوی مقادیر بالایی ویتامین آ بوده و برای جنین مضر باشد. همچنین مصرف خارج از دوز امگا ۳ با علائمی همچون حالت تهوع، استفراغ، تنفس بد بو و مدفوع چرب همراه است.

سخن پایانی

به عنوان یک مادر باردار اگر قصد مصرف قرص امگا ۳ را در بارداری دارید، پیش از هر گونه اقدام ابتدا باید با پزشک خود مشورت کنید زیرا شاید شما اصلا به دریافت این ترکیب مغذی از طریق مکمل‌های غذایی نیازی نداشته باشید. اما به سطوح مناسب امگا ۳ در رژیم غذایی مادر حتما باید توجه شود زیرا کمبود امگا ۳ می‌تواند در رشد مغزی جنین اختلال ایجاد نموده و منجر به تولد نوزاد با وزن کم شود. اگر مادر از ماهی‌های چرب در رژیم غذایی خود به حد کافی استفاده نمی‌کند، بهتر است حتما با مشورت پزشک کمبود امگا سه را با مصرف قرص آن جبران نمود.

لطفا به این مقاله امتیاز بدهید
[مجموع: ۸ میانگین: ۳.۵]

پست های مرتبط

4 نظرات
 1. فرهنگ می گوید

  خسته نباشید. قرص امگا ۳ با مولتی ویتامین تداخل دارویی نداره آیا؟

  1. دکتر مریم خداوردیخان می گوید

   سلام کاربر عزیز
   خیر تداخلی ندارد.

 2. طیبه می گوید

  سلام.یه مکمل امگا۳ دوران بارداری معرفی کنید که بدون جیوه باشه و از کبد ماهی درست نشده باشه.
  برای دوران بارداری از چند هفته مجاز به مصرف امگا۳ هستم؟

  1. دکتر مریم خداوردیخان می گوید

   سلام کاربر عزیز
   در صورت نیاز به امگا۳ در این دوران، پزشکتان از انجاییکه در جریان شرایط شما ، سایر داروهای مصرفی و نتایج آزمایشات هستند، دوز و زمان شروع مصرف آن را مشخص خواهند نمود.
   اکثر فراورده های اومگا۳ منبع تهیه شان جانوران آبزیست همینطور جلبک ها نیز از دیگر منابع غذایی حاوی اومگا۳ هستند. فراورده های موجود از امگا۳ اکثرا فاقد جیوه هستند و این موضوع بر روی جعبه ی دارو درج می شود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

X
مطالب پیشنهادی :