طریقه مصرف مکمل آمینو اسید

4/5 - (1 امتیاز)

نه تنها طریقه مصرف مکمل آمینو اسید بلکه راه و روش مصرف همه مکمل‌ها برای عموم به ویژه ورزشکاران از اهمیت بالایی برخوردار است. در حقیقت هدف از مصرف مکمل‌ها بهره‌مند شدن از نتایج مطلوب است، پس اهمیت دارد که کی و چه وقت از انواع مکمل‌ها استفاده نماییم که تداخلی با یکدیگر نداشته و […]

مصرف مکمل آمینو اسید

نه تنها طریقه مصرف مکمل آمینو اسید بلکه راه و روش مصرف همه مکمل‌ها برای عموم به ویژه ورزشکاران از اهمیت بالایی برخوردار است. در حقیقت هدف از مصرف مکمل‌ها بهره‌مند شدن از نتایج مطلوب است، پس اهمیت دارد که کی و چه وقت از انواع مکمل‌ها استفاده نماییم که تداخلی با یکدیگر نداشته و نتیجه مثبت را به همراه داشته باشد.

در این مقاله از مجله داروخانه آنلاین مثبت سبز طریقه مصرف مکمل آمینو اسید رو پیگیر می‌شویم و در مقالات آتی به الباقی طرق مصرف سایر مکمل‌ها خواهیم پرداخت.

آنچه در این مقاله می خوانیم

مکمل آمینو اسید

مکمل آمینواسید در ورزشکاران حرفه‌ای بدنسازی و ورزش‌های سخت بسیار محبوب است. این مکمل به‌صورت قرص آمینواسید و پودر و ژله و به‌صورت مایع به عنوان مکمل ورزشی به فروش می‌رسد.

برای مقدار مصرف آمینو بهتر است با توجه به مشخصات مارک محصولی که خریداری کردید با پزشک یا مربی ورزشی خود مشورت کنید. از مصرف روزانه بین ۴ تا ۱۲ عدد قرص متغیر است.

مهم‌ترین ساختار پروتئین‌ها را اسیدهای آمینه تشکیل می‌دهند که تفاوت عمده آن‌ها با دسته کربوهیدرات‌ها و چربی‌ها در وجود عنصر نیتروژن در ساختار سلولی آمینو اسیدها علاوه بر سه عنصر کربن؛ هیدروژن و اکسیژن است.

دانشمندان طی سال‌های مختلف حدودا ۲۰ اسید آمینه اصلی را کشف و نام گذاری کرده‌اند و این اسیدهای آمینه را به دو دسته ضروری و غیر ضروری تقسیم بندی کرده‌اند.

مکمل‌های آمینو اسید، از آنجایی که ۳۵ درصد از توده عضلانی بدن را آمینواسیدهای شاخه دار می‌سازند و برای رشد مولکولی باید حضور داشته باشند بسیار با اهمیت بوده و از طرفی مولکول های پروتئین از آمینو اسیدها تشکیل شده و هر آمینو اسید از یک قسمت نیتروژن و یک چارچوب کربنی نیز ساخته شده است.

طریقه مصرف مکمل آمینو

در حالت کلی مصرف مکمل آمینو اسید طیف گسترده‌ای از مکمل‌های ورزشی را شامل می‌شوند، که در اینجا مهم‌ترین آنها که از نوع آمینو اسید لازم و ضروری برای ورزشکاران هستند، را نام می‌بریم، که عبارت است از ایزولوسین، لوسین، لیزین، میتونین، فنیل آلانین، ترئونین، تریپتوفان، والین، گلوتامین، تورین، آلانین و آرژنین. که بهترین راه مصرف بلافاصله بعد از بیدار شدن از خواب و به هنگام صبح به تعداد ۲ عدد، قبل از تمرین ۲ عدد دیگر و همچنین بعد از تمرین ۳ عدد و در آخر در پایان روز و به هنگام خواب شبانه ۳ عدد مصرف کنید.

در نظر داشته باشید مصرف مکمل آمینو قبل از تمرینات بسیار با اهمیت است زیرا میزان جذب بافت‌های ماهیچه‌ای را افزایش می‌دهد و همچنین فراموش نکنید که هنگام صبح قبل از خوردن هر چیزی حتما ابتدا آمینم اسید را مصرف کنید.

مصرف مکمل آمینو اسید مزایای مصرف مكمل آمینو اسید

در این بخش از مقاله به بررسی فواید مصرف مکمل آمینو اسید خواهیم پرداخت:

بهبود عملکرد

آمینواسیدها به عضله سازی کمک کرده و جلوی تجزیه‌ عضلات را می‌گیرند، بدین ترتیب توده‌ عضلانی ساخته خواهد شد. تحقیقات علمی ورزشی گفته‌اند که استفاده از این مکمل، همچنین ممکن است به عملکرد ورزشی در ورزش‌های استقامتی نیز کمک کند.

  • تحقیقی که توسط موسسه‌ تحقیقاتی غذایی saga صورت گرفته، یافته است میزان VO2max “حداکثر اکسیژن مصرفی”؛ زمانی که از مکمل‌های آمینواسید استفاده شده است، بالاتر از زمانی بود که دارونما مصرف شده است.
  • محققان نتیجه گرفتند که استفاده از مکمل‌های ایزولوسین، والین، و لوسین، می‌توانند ظرفیت شما در ورزش‌های استقامتی را افزایش دهند.

مصرف مکمل آمینو اسید چربی سوزی

تحقیقات نشان داده است که مصرف مکمل آمینو اسید باعث حفظ ذخیره گلیکوژن ورزشکاران می‌شود زیرا آمینو اسیدها باعث افزایش تبدیل چربی به انرژی و افزایش سوخت و ساز می‌شوند.

برای افرادی که قصد چربی سوزی دارند یا ورزشکارانی که رژیم کربوهیدرات دارند مکمل آمینواسید به سوخت رسانی و چربی سوزی بدنشان کمک زیادی می‌کند.

کمک به ریکاوری بهتر عضلات

ورزشکاران قدرتی که از مکمل آمینواسید استفاده می‌کنند، ممکن است متوجه بهبود ریکاوری عضلات بعد از تمرینات شدید وزنه برداری شوند که برای بدنسازان رقابتی، سودمند است.
با توجه به مطالعه‌ای که در سال ۲۰۱۰ در مجله Strength and Conditioning Researchh منتشر شد، بدنسازانی که سه هفته قبل و در طول تمرینات مقاومتی با شدت بالا، مکمل BCAA مصرف کرده بودند، شاهد کاهش آسیب عضلانی و بهبود ریکاوری عضلات بودند.

افزایش استقامت

مصرف مکمل آمینواسید روشی است که بدنتان از سوخت‌های قبلی یعنی کربوهیدرات و چربی استفاده می‌کرد را تغییر می‌دهد. در اغلب ورزشکاران خصوصا آنهایی که فعالیت شدید مانند دویدن انجام می‌دهند مکمل آمینواسید باعث افزایش عملکرد بدنی آنها می‌شود.

افزایش تستوسترون و هورمون رشد

مصرف مکمل آمینو اسید می‌تواند بر سطوح هورمونی بدنسازان تأثیر بگذارد.

محققان در تحقیق مذکور، دریافتند سطوح تستوسترون در ورزشکاران قدرتی که از پودر BCAAss استفاده کرده بودند بالاتر بود. و این برای بدنسازانی که سعی دارند توده خالص عضلانی‌شان را افزایش دهند، یک مزیت به حساب می‌آید.

تحقیق دیگری در سال ۲۰۰۹ در مجله Medicine and Science in Sports and Exercise گزارش داد ورزشکاران قدرتی که از مکمل‌های آمینواسید استفاده کردند، نه تنها شاهد افزایش تستوسترون بودند، بلکه غلظت هورمون رشد آنها نیز افزایش یافت.

خرید مکمل آمینو اسید

کمک آمینو اسیدها به بهبود عملکرد ورزشی

آمینواسیدها به عضله سازی کمک کرده و جلوی تجزیه‌ عضلات را می‌گیرند، بدین ترتیب توده‌ عضلانی ساخته خواهد شد. تحقیقات علمی ورزشی گفته‌اند که استفاده از این مکمل، همچنین ممکن است به عملکرد ورزشی در ورزش‌های استقامتی نیز کمک کند.

میزان VO2max (حداکثر اکسیژن مصرفی)، زمانی که از مکمل‌های آمینواسید استفاده شده است، بالاتر از زمانی بود که دارونما مصرف شده است. محققان نتیجه گرفتند که استفاده از مکمل‌های ایزولوسین، والین و لوسین، می‌توانند ظرفیت شما در ورزش‌های استقامتی را افزایش دهند.

یک مزیت مهم

مصرف مکمل آمینو اسید می‌تواند به فروکش کردن هوس و کنترل کالری کل مصرفی بدنسازان در زمانی که قبل از مسابقات رژیم دارند، کمک کند. با توجه به تحقیقی که در سال ۲۰۰۹ در Current Opinion in Clinical Nutrition and Metabolic Care منتشر شد، مصرف پروتئین، اسیدهای آمینه یا هر دوی آنها، سیری را افزایش می‌دهد، ترکیب بدن را بهبود می‌بخشد و می‌تواند به کنترل کالری و کاهش وزن کمک کند.

افزایش سیری به بدنسازان کمک می‌کند که با اجتناب از مصرف قندهای افزوده و کربوهیدرات‌های تصفیه شده که در غیر این صورت ممکن بود هوس کنند، چربی اضافی بدنشان را آب کنند.

اخطار درباره مصرف آمینو اسید ها

با وجود اینکه مکمل‌های آمینواسید می‌توانند جذب پروتئین شما را افزایش دهند، نباید آن را بدون مشورت با پزشک و یا مربی مصرف نمایید. پروتئین، حجم کارکرد کلیه‌های شما را افزایش می‌دهد، چرا که سوخت و ساز پروتئین، سمومی تولید می‌کند که کلیه‌ شما مسئول دفع آن خواهد بود؛ بنابراین مصرف زیاد پروتئین، می‌تواند بر کارکرد کلیه‌ شما اثر منفی بگذارد.

اگر به غذاها یا داروهای خاصی آلرژی دارید، برخی از مکمل‌های آمینواسید نیز ممکن است برایتان دارای عوارض جانبی باشند. به‌عنوان مثال، پروتئین‌های وی و کازئین، ممکن است باعث حساسیت لبنیاتی شوند، در حالی که مکمل آمینو اسیدهای سویا، برای آن‌هایی که به سویا حساسیت دارند نامناسب است.

مطالب مرتبط
دسته بندی: آمینو
بحث و تبادل نظر
guest

46 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
پرویز
پرویز

سلام من گینر و کراتین مصرف میکنم گینر تقریبا اخراشه کراتین نصفش مونده و امینو ۵۰۰۰ گیم لیدر دارم چجوری مصرفش کنم
قدم ۱۸۴ وزنم ۱۰۰ کیلو هست مقدار کمی سر شکم دارم و خیلی کم پهلو زیاد نیست و بهم میگید چجوری باید مصرف کنم کراتین هم استفاده میکنم

مربی بدنسازی
مربی بدنسازی
پاسخ به  پرویز

سلام دوست عزیز
اگر به دلیل کاهش چربی شکمی میخواهید مصرف کنید مسیر از افزایش چگالی عضله کمی متفاوت میباشد
برای اگاهی دقیق مصرف با هدف شما با تماس با کارشناسان ما میتوانید با در اختیار گذاشتن اطلاعات فیزیکی خود بهترین نحوه مصرف را از کارشناسان ما دریافت نمایید
اگر برای اضاف کردن حجم نمیخواهید بگزارید پس از اتمام کراتین امینو را مصرف کنید
ممنون از همراهی شما

محمدحسین
محمدحسین

سلام ببخشید من قرص آمینو وی ۱۰۰۰دارم و می خواستم بدونم مشکلی برای کبد و جای دیگه ای نداره و یک سوال من ۱۵سالمه و در رشد قدی مشکلی ایجاد نمی کند
ویک سوال برای من چه وقت های استفاده شود چقدر آب با ید بخورم

مریی بدنسازی
مریی بدنسازی
پاسخ به  محمدحسین

سلام دوست عزیز
نه تهنا برایتان مشکلی ایجاد نمیکند بلکه باعث پیشرفت عضلاتتان نیز خواهد شد
اما در صورت مصرف دوز درست
شما میتوانید 4 عدد مصرف کنید
2 عدد در صبحانه و 2 عدد در طول روز
ممنون از همراهی شما

امید
امید

سلام خداقوت
ببخشید محصولی هست که همه آمینو اسیدها را داشته باشه
نخواد هرکدام جدا بخری؟

ممنون

مشاور مکمل‌های ورزشی
مشاور مکمل‌های ورزشی
پاسخ به  امید

سلام دوست عزیز
به طور اصولی با توجه به نیازتان جدا استفاده کنید اثرگذاری بهتری دارد،در غیر این صورت از آمینو EAA شرکت ترک و یا آمینو بیست نوتریشن و یا از آمینو 8.1.1 شرکت استارلبز استفاده کنید.

سعید
سعید

البته قدم 190هست وزنم 115

سعید
سعید

سلام خیته نباشید بنده وزنم 115تاست کمی شکم و پهلو دارم و پارسال واسه مسابقات یه دوره که توش گینر .کراتین .امینو .گلوتامین وپمپ تهیه کردم که مسابقات لغو شد و مکمل رو استفاده نکردم و الان شروع کردم به تمرین بدن سازی بنظرتون باید چکار کنم گینر رو مصرف نکنم یا اینکه مصرف. کنم یکم حجم عضله بالا بیاد تو دوره بعد چربی سوز بردارم لطفا راهنمای کنید ممنونم

مشاور مکمل‌های ورزشی
مشاور مکمل‌های ورزشی
پاسخ به  سعید

سلام دوست عزیز
شما باید از پروتئین وی ایزوله در کنار آمینو اسیدی که دارید استفاده کنید،از ال کارنتین و سی ال ای هم استفاده کنید.

Khalid
Khalid

امینو هاردکور اگر بعد از غذا استفاده‌ شود مشکلی ندارد ؟
و امینو را هنگام ورزش کردن باید خورد یا یک ساعت قبلش

مشاور مکمل‌های ورزشی
مشاور مکمل‌های ورزشی
پاسخ به  Khalid

سلام دوست عزیز
بهترین زمان مصرف آمینو قبل و بعد تمرین می باشد.

ابوذر
ابوذر

سلام وقت بخیر. من میخوام همزمان؛ گینر ، کراتین و آمینو مصرف کنم. آیا امکانش هست؟ تداخل ایجاد نمیکنه؟

مشاور مکمل‌های ورزشی
مشاور مکمل‌های ورزشی
پاسخ به  ابوذر

سلام دوست عزیز
خیر تداخلی ندارد ولی باید طبق برنامه و با فاصله از هم استفاده کنید.

Haydr
Haydr

من قرص ام اچ پی آمینو واس چربی سوزی میخوام استفاده کنم قبل و بعد از تمرین بخورم یا فقط قبل تمرین؟
بعد چنتا قرص بخورم

مشاور مکمل‌های ورزشی
مشاور مکمل‌های ورزشی
پاسخ به  Haydr

سلام دوست عزیز
از مکمل اچ ام بی قبل و بعد تمرین،و آمینو اسید هم صبح،قبل تمرین و بعد تمرین استفاده کنید.