درمان زگیل تناسلی درمان زگیل تناسلی

نحوه استفاده صحیح از نخ دندان چگونه است ؟


زمان خواندن تقریبی مقاله : 10 دقیقه
2 785

شاید رفتن به دندان‌ پزشکی و ترمیم دندان‌ها کار بسیار کسل‌کننده و زمان بری باشد. البته هزینه‌های بسیار بالای آن را نیز نمی‌توان نادیده گرفت. می‌دانیم که برای داشتن دندان‌هایی سالم روزی ۳ بار باید مسواک بزنیم. اما آیا تنها مسواک زدن برای سلامت دندان‌ها کافی ست؟  بهتر است بدانید که مسواک زدن تنها، پلاک‌های باکتریایی لابه‌لای دندان‌ها را از بین نمی‌برد. برای از بین بردن این پلاک‌های باکتریایی، شما به نخ دندان نیاز دارید. در صورت عدم از بین رفتن پلاک دندان، می‌تواند باعث پوسیدگی دندان و بیماری لثه شود. متاسفانه طبق آمارها اکثر مردم از نخ دندان استفاده نمی‌کنند، و یا با نحوه استفاده صحیح آن آشنا نیستند. ما در این مقاله از مجله مثبت سبز سعی کرده‌ایم تا شما را با نحوه استفاده صحیح از نخ دندان آشنا کنیم. تا پایان با ما همراه باشید.

فواید استفاده از نخ دندان

شاید تاکنون تصور می‌کردید که مسواک زدن تنها، برای سلامت دندان‌هایتان کافی ست. اما باید بدانید که نخ دندان کشیدن برای حفظ سلامت دندان‌ها از اهمیت بسیار بیشتری برخوردار است. البته شما لازم است تا نحوه استفاده صحیح از نخ دندان را نیز به‌ خوبی بدانید. اما برخی از مهم‌ترین فواید استفاده از نخ دندان عبارت‌اند از:

جلوگیری از پوسیدگی دندان‌ها

پس از خوردن هر وعده غذایی مقدار زیادی از تکه‌های غذا لابه‌لای دندان‌ها جا می‌ماند که حتی قابل‌ مشاهده هم نیستند. این تکه‌های مانده در دیواره دندان‌ها باعث رشد و تکثیر باکتری‌ها می‌شوند. این باکتری‌ها به‌ مرور زمان باعث پوسیدگی و نابودی دندان خواهد شد. زمانی که از نخ دندان استفاده می‌کنید تمام این ریز ذرات غذا را از دیواره دندان جدا می‌کنید و از پوسیدگی دندان‌ها جلوگیری خواهید کرد.

جلوگیری از عفونت لثه

باکتری‌های موجود لای دندان‌ها که براثر نخ دندان نکشیدن رشد می‌کنند، به ‌مرور به لثه نیز آسیب خواهند رساند. این موضوع باعث بروز عفونت لثه خواهد شد.

درمان التهاب لثه

اگر پلاک‌های ایجاد شده دور دندان درمان نشود، باعث بروز مشکل پیوره، بیماری عفونی در اطراف دندان و لثه که با خونابه همراه است، می‌شود. در حقیقت نخ دندان کشیدن از ایجاد پلاک دندان جلوگیری کرده و باعث درمان التهابات لثه خواهد شد.

رفع بوی بد دهان

بخش زیادی از بوی بد دهان مربوط به وجود باکتری‌های لابه‌لای دندان‌هاست. وجود پس‌ مانده غذا که باعث رشد باکتری‌ها، عفونت لثه و التهاب لثه می‌شود، این بوی بد را ایجاد می‌کند. تنها با نخ دندان کشیدن و خارج کردن ذرات مانده غذا در لای دندان‌ها، تا حد زیادی بوی بد دهان را از بین خواهید برد.

خرید اینترنتی نخ دندان

چه زمانی از نخ دندان استفاده کنیم ؟

چه زمانی از نخ دندان استفاده کنیم ؟

معمولا برای مسواک زدن توصیه می‌شود که حداقل دو بار در روز پس از غذا مسواک بزنید. البته مهم‌ترین وعده آن قبل از خواب محسوب می‌شود. اما موضوع در مورد نخ دندان کمی متفاوت می‌شود. برای نخ دندان هیچ زمان ایده آل یا مشخصی وجود ندارد. یعنی هر زمان شما در طول روز احساس سنگینی در لا به ‌لای دندان خود کردید می‌توانید از نخ استفاده کنید.

اگر به ‌سلامت دندان‌های خود اهمیت می‌دهید بنابراین خوب است که شب قبل از خواب و مسواک زدن، ابتدا نخ دندان بکشید و سپس مسواک بزنید. اما به ‌طور کلی ۲ تا ۳ بار نخ دندان کشیدن در طول هفته نیز می‌تواند تا حد بسیار زیادی از پوسیدگی دندان‌ها و بیماری‌های لثه جلوگیری کند. البته به این موضوع دقت کنید که برای بهره‌ مندی از مزایای بشمار نخ دندان، باید نحوه استفاده صحیح از نخ دندان را به ‌خوبی بدانید. در ادامه بیشتر با این موضوع آشنا خواهید شد.

نحوه استفاده صحیح از نخ دندان

احتمالا همه می‌دانید که نحوه صحیح مسواک زدن از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. این موضوع در مورد نخ دندان نیز صدق می‌کند. حتی اگر یک ‌بار در هفته از نخ دندان استفاده می‌کنید خوب است تا نحوه استفاده صحیح از نخ دندان را بدانید. ما در اینجا به نکات مهم استفاده از آن اشاره‌کرده‌ایم:

 1. ابتدا تقریبا ۲۰ تا ۲۵ سانتی‌متر از نخ دندان را جدا کنید. می‌توانید به دو روش از نخ دندان استفاده کنید. اول اینکه دو سر نخ دندان را به هم گره ‌زده و یک حلقه درست کنید. روش دوم اینکه یک ‌طرف نخ دندان را به دور انگشت سبابه دست راست و طرف دیگر را دور انگشت سبابه دست چپ بپیچانید.
 2. تقریبا ۳ سانتی‌متر از نخ دندان را بین انگشت سبابه و شست خود با فشار نگه‌ دارید. از انگشت شست برای دندان‌های آرواره بالا و از سبابه برای تمیز کردن دندان‌های پایین آرواره کمک بگیرید.
 3. نخ دندان را از یک‌ طرف دیواره و یا لا به‌ لای دو دندان وارد کرده و با کمی فشار از طرف دیگر خارج کنید. در این زمان غذاهای مانده در لای دندان‌ها خارج می‌شوند.

 

 • امکان اینکه لثه کمی خونریزی کند زیاد است. فقط دقت کنید که به لثه فشار زیادی نیاورید تا پاره شود.
 • پس از استفاده از نخ دندان آن را دور بیندازید. از هر تکه نخ دندان تنها یک ‌بار می‌توانید استفاده کنید.
 • دقت کنید که قبل و بعد استفاده از نخ دندان باید دسته‌ای خود را تمیز بشویید.

پیشنهاد می‌دهیم ویدیو زیر را تماشا کنید:

انواع نخ دندان

به ‌طورکلی نخ دندان یک نخ چند رشته‌ای نازک است که طوری طراحی می‌شود که به ‌راحتی وارد دیواره بین دو دندان شده و همچنین پاره نشود. امروزه با پیشرفت تکنولوژی شاهد ورود انواع مختلفی از این نخ دندان‌ها به بازار هستیم. البته که انتخاب یک نخ دندان کاملا سلیقه‌ای است. به بودجه و سلیقه فرد بستگی دارد. بهتر است قبل از خرید نخ دندان شرایط دندان‌های خود را بررسی کرده و نحوه استفاده صحیح از نخ دندان را یاد بگیرید. اما انواع مختلف نخ دندان‌های موجود در بازار عبارت‌اند از:

نخ دندان ‌های معمولی نایلونی

 این نخ دندان‌ها به‌طور سنتی و از ابتدا وجود داشتند. معمولاً بیش‌ترین نوع نخ دندانی که در فروشگاه‌ها یافت می‌کنید از نایلون ساخته‌ شده‌اند که البته قیمت بسیار مناسبی هم دارند. انواع مختلف با موم و بدون موم این نوع نخ دندان در بازار موجود است. نوع موم دار آن‌ها نازک ‌تر هستند.

نخ دندان طعم دار

انواع مختلف نخ دندان با طعم‌ها و عطرهای متفاوت در بازار موجود هستند. برای مثال طعم نعنا، دارچین، توت‌ فرنگی و موز از رایج‌ترین عطرهای نخ دندان محسوب می‌شوند. با وجود این نخ دندان‌های معطر می‌توانید کودکان خود را به نخ دندان کشیدن تشویق کنید.

نخ دندان دسته ‌دار

این نوع نخ دندان‌ها با گیره نگه‌دارنده هستند. استفاده از این نوع از نخ دندان زمانی که در کنترل نخ با انگشتانتان مشکل‌ دارید، کمک زیادی به شما خواهد کرد. در ضمن استفاده از آن‌ها برای کودکان نیز راحت است.

نخ دندان ‌های نازک و فوق نازک

نخ دندان‌های نازک و فوق نازک برای افرادی که لثه حساسی دارند و یا دندان‌های بسیار منسجم و متراکمی دارند، طراحی می‌شود.

نخ دندان متراکم

نخ دندان‌های متراکم که بسیار محکم‌تر از نخ دندان‌های معمولی هستند، از کیفیت و استحکام بسیار زیادی برخوردارند. این موضوع باعث شده تا نخ دندان‌های متراکم به ‌راحتی ریش ‌ریش نشوند. البته بهتر است بدانید که قیمت آن‌ها نیز بالاتر است.

نخ دندان همراه با دهان ‌شویه

اگر به تمیزی و نظافت دهان و دندان خود بسیار اهمیت می‌دهید، نخ دندان همراه با دهان ‌شویه یک انتخاب عالی برایتان محسوب می‌شود. این نخ دندان نه‌ تنها ذرات غذا را خارج می‌کند، بلکه هم‌ زمان کار ضدعفونی را نیز انجام می‌دهد.

نخ دندان سوپرفلاس

نخ دندان سوپرفلاس برای استفاده افرادی است که ارتودنسی کرده‌اند. نخ‌های دندان سوپر فلاس از قبل برش داده ‌شده هستند و در هر برش، قسمتی سفت و سوزنی شکل، در انتهای آن است و پس ‌از آن، قسمتی نرم و سپس نخ دندان معمولی است. بهتر است در نحوه استفاده صحیح از نخ دندان سوپرفلاس با وجود ارتودنسی، خوب دقت کنید.

آیا کودکان به نخ دندان نیاز دارند ؟

آیا کودکان به نخ دندان نیاز دارند ؟

برخی والدین تصور می‌کنند که به دلیل اینکه دندان‌های کودکان شیری است، حتی نیاز به نخ مسواک هم ندارند. این تصور بسیار غلط است. چرا که کودک تا سن ۱۰ سالگی نیز باید با آن دندان‌های شیری زندگی کند. با توجه به اینکه کودکان علاقه زیادی به مصرف انواع شکلات، شیرینی و بیسکوییت‌ها دارند، بسیار بیشتر از بزرگسالان به نخ دندان نیازمند هستند. این کار باعث می‌شود تا به استفاده از نخ دندان عادت کرده و در حفظ دندان‌های اصلی خود نیز کوشا باشند. خوب است تا نحوه استفاده صحیح از نخ دندان را از کودکی به آن‌ها آموزش دهیم.

خرید مسواک کودک

سخن پایانی

مسواک زدن به ‌تنهایی برای حفظ سلامت دهان و دندان‌ها کافی نیست. اگر می‌خواهید تا سن پیری دندان‌های خود را حفظ کنید، لازم است تا محیط دهان را با دهان‌شویه و یا آب‌ نمک تمیز کرده و همچنین از نخ دندان استفاده کنید. نخ دندان با خارج کردن ذرات باقی‌مانده غذا از لابه‌لای دندان‌ها، از پوسیدگی و عفونت لثه جلوگیری می‌کند. بوی بد دهان بیشتر ناشی از رشد باکتری‌ها به دلیل ماندن ذرات غذا در لای دندان‌هاست. انواع مختلف نخ دندان در بازار موجود است. شما با توجه به شرایط دندان خود می‌توانید یکی از انواع مختلف آن را خریداری کنید. اما به این نکته دقت کنید که قبل از شروع نخ دندان کشیدن لازم است تا با نحوه استفاده صحیح از نخ دندان آشنا شوید. خوب است تا حداقل هفته‌ای ۳ بار قبل از خواب نخ دندان بکشید.

لطفا به این مقاله امتیاز بدهید
[مجموع: ۱ میانگین: ۴]

پست های مرتبط

2 نظرات
 1. داور پناه می گوید

  از دهان شویه باید بعد از نخ دندان استفاده کرد؟

  1. مجله مثبت سبز می گوید

   سلام دوست عزیز
   بهتر اول از نخ دندان استفاده کنید و سپس دهان شویه بزنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

X
مطالب پیشنهادی :