آیا مولتی ویتامین مینرال چاق کننده است ؟


10 123,584

در دهه‌های اخیر با تغییراتی که در سبک زندگی و رژیم غذایی افراد ایجاد شده است، نام واژه “مولتی ویتامین مینرال” بیش از پیش به گوش می‌خورد و برای اکثریت افراد آشنا است. استفاده از مولتی ویتامین مینرال یکی از بهترین راه‌ها برای جبران کمبودهای بدن از نظر ویتامین‌ها و مواد مغذی به شمار می‌آید. در رابطه با مصرف مولتی ویتامین مینرال بسیاری از افراد دچار ابهاماتی هستند مثلا اینکه در مورد تاثیر مولتی ویتامین مینرال بر چاقی مطالبی را شنیده‌اند اما نمی‌دانند تا چه حد صحت دارد. در این مقاله با ما همراه باشید تا پاسخ تمام پرسش‌های خود را دریافت کنید.

مولتی ویتامین مینرال چیست ؟

مولتی ویتامین مینرال یک نوع مکمل غذایی است که به تامین ویتامین‌ها و مواد معدنی مورد نیاز بدن کمک می‌کند. مصرف این نوع محصولات به همه افراد پیشنهاد نمی‌شود و تنها اشخاصی که با کمبود ویتامین و عناصر معدنی در بدن خود مواجه هستند، باید از آنها استفاده نمایند. بروز برخی بیماری‌ها، سوء تغذیه، شرایطی همچون بارداری و شیردهی، مصرف برخی داروها و اختلالات گوارشی موجب می‌شود تا مصرف مولتی ویتامین مینرال ضروری شود. در غیر این صورت و در حالت عادی باید از طریق خوردن مواد غذایی نیازهای بدن را تامین نمود.

مولتی ویتامین مینرال در قالب قرص، شربت، کپسول، قرص جوشان و … تولید می‌شود. اگرچه خرید این نوع محصولات به نسخه پزشک احتیاجی ندارد اما بهتر است با مشورت پزشک به سمت آنها برویم و درست طبق دستور روی جلد و یا توصیه پزشک آنها را مورد استفاده قرار دهیم. شما می توانید برای مشاهده لیست کامل محصولات مولتی ویتامین به همراه جزئیات ، قیمت و لینک خرید با امکان مقایسه محصولات به صفحه خرید مولتی ویتامین مینرال در داروخانه آنلاین مثبت سبز مراجعه کنید.

تاثیر مولتی ویتامین مینرال بر چاقی چگونه است ؟

پیش از پاسخ به این سوال بهتر است افراد چاق را از لاغر جدا کنیم زیرا تاثیر مولتی ویتامین مینرال بر چاقی در افراد لاغر و چاق اندکی با یکدیگر متفاوت است. اگر شما یک فرد لاغر هستید و بدن شما با کمبود ویتامین و مواد معدنی مواجه است، مصرف مولتی ویتامین مینرال می‌تواند بر اشتهای شما تاثیر گذاشته و آن را افزایش دهد و در نتیجه شما دچار افزایش وزن شوید. اما این افزایش وزن آنقدر چشمگیر نیست و اگر شما حس می‌کنید که در حال چاق شدن هستید باید علت آن را در عوامل دیگری نظیر عدم فعالیت خود جستجو نمایید.

اما در افراد چاق مصرف مولتی ویتامین مینرال می‌تواند موجب کاهش وزن شود. شاید یکی از علت‌های این موضوع را بتوان در این مسئله دانست که مصرف مکمل‌های غذایی سبب تولید انرژی بیشتر در بدن می‌شود و به این ترتیب فرد دیرتر به سمت خوردن غذا خواهد رفت.

چاقی و مولتی ویتامین

مولتی ویتامین مینرال و تامین انرژی برای بدن

بدن برای لاغر شدن نیاز به انرژی دارد تا با تامین آن احساس نیاز کمتری به مواد غذایی داشته باشد. مکمل‌های مولتی ویتامین‌ به تامین انرژی مورد نیاز بدن کمک می‌کنند و سبب می‌شوند تا عملکرد سلول‌های بدن بهبود یابد و بهتر قادر به دفع سموم و ضایعات بدن باشند. مواد معدنی و ویتامین‌ها آب مورد نیاز میان بافت‌ها را تامین می‌کنند و این مسئله موجب شادابی عمومی بدن می‌شود. آب موجود در بدن به عنوان حاملی برای انتقالات بین سلولی مواد مغذی و درنتیجه تامین انرژی سلول‌ها، زدودن مواد زائد و در نهایت دفع ضایعات از طریق کلیه‌ها از اهمیت بالایی برخوردار است. مولتی ویتامین مینرال با تامین انرژی بیشتر برای بدن، احساس گرسنگی را کمتر کرده و می‌تواند در کاهش مقدار غذای مصرفی یک فرد چاق تاثیر بگذارد.

نتیجه یک تحقیق

در سال ۲۰۱۱ نتیجه یکی از تحقیقاتی که در رابطه با تاثیر مولتی ویتامین مینرال بر چاقی در مجله تغذیه بریتانیا منتشر شده بود، نشان داد که مولتی ویتامین‌ها می‌توانند در کاهش وزن مردان موثر باشند. در این مطالعه مشخص شد که مردانی که به طور مرتب مکمل‌های غذایی را در کنار رژیم غذایی خود دریافت می‌کردند، در مقایسه با مردانی که مصرف مولتی ویتامین نداشتند، از وزن، توده چربی و شاخص توده بدنی کمتری برخوردار بودند.

این مطالعه در بررسی‌های بیشتر نتایج مشابهی را در مورد زنان نیز ارائه داد. زنان نیز با مصرف مولتی ویتامین مینرال اشتهای کمتری پیدا کرده و لاغرتر شده بودند. محققان به این نتیجه رسیدند که ویتامین‌ها و مواد معدنی می‌توانند روی هورمون‌های مربوط به گرسنگی نظیر انسولین، لپتین و کورتیزول تاثیر گذاشته و سبب کاهش وزن شوند.

با این حال بسیاری از افراد به خصوص آنهایی که لاغر هستند و کمبود ویتامین در بدن خود دارند، اظهار می‌دارند که پس از مصرف مولتی ویتامین‌ها دچار افزایش اشتها می‌شوند. می‌توان نتیجه گرفت که در این مورد هنوز به تحقیقات بیشتری نیاز است.

پاسخ دکتر خبیری به سوال آیا مولتی ویتامین ها باعث چاقی می شوند

در این ویدیو دکتر خبیری به مواردی که مصرف مولتی ویتامین باعث چاقی می شود اشاره کرده و تمام ترکیبات موثر در آنها و تاثیرشان در کاهش یا افزایش وزن را کاملا دقیق و ساده توضیح می‌دهند.

کمبود ویتامین ها و افزایش اشتها

نگه داشتن ویتامین‌ها و مواد معدنی در سطح مناسب در بدن بسیار مهم است زیرا کمبودهای تغذیه‌ای در برخی از افراد منجر به افزایش اشتها و پرخوری خواهد شد. کمبود ویتامین‌های زیر عاملی برای مصرف بیشتر مواد غذایی و در نتیجه اضافه وزن خواهد بود:

 • ویتامین‌های گروه B: ویتامین‌های این گروه نقش مهمی در مدیریت استرس و افسردگی دارند. با افزایش استرس میل به خوردن مواد غذایی در برخی افراد بیشتر خواهد شد و در نتیجه اضافه وزن رخ خواهد داد.
 • ویتامین D: کمبود ویتامین D به معنی لپتین کمتر و افزایش وزن بیشتر است. مصرف مکمل ویتامین D موجب می‌شود تا از چاقی پیشگیری شده و تناسب اندام بهتر حفظ شود.

کمبود تعدادی از املاح معدنی نیز می‌تواند میل به خوردن را تشدید کرده و وزن را افزایش دهد. این مواد معدنی شامل موارد زیر هستند:

 • منیزم
 • کلسیم
 • روی

 ویتامین برای لاغری

ویتامین های موثر در کاهش وزن و لاغری

برخی از ویتامین‌ها، املاح معدنی و ترکیبات مغذی همچنین می‌توانند در لاغری نیز موثر باشند؛ به این معنا که تامین آنها برای بدن، لاغر شدن را آسان‌تر خواهد کرد. برخی از این مواد مغذی به شرح زیر هستند:

 • ویتامین‌های گروه B: در تنظیم متابولیسم نقش دارند بنابراین اگر شما فردی چاق هستید ممکن است سوخت و ساز بدنتان دچار مشکل باشد و در این صورت با تامین این ویتامین‌ها برای بدن می‌توانید کاهش وزن را برای خود ساده‌تر کنید. توجه کنید که در افراد لاغر این گروه از ویتامین‌ها می‌توانند سبب افزایش اشتها شوند و عملکردی برعکس داشته باشند.
 • ویتامین D: چنانچه اشاره کردیم کمبود این ویتامین ممکن است موجب چاقی شود. بنابراین افرادی که اضافه وزن و کمبود ویتامین دی دارند با تامین آن می‌توانند به کاهش وزن خود کمک کنند.

آهن، کلسیم، منیزیم و امگا ۳ نیز از جمله منابع معدنی و ترکیبات مغذی هستند که تامین آنها در بدن ممکن است بتواند وزن کم کردن را در افراد تسهیل نماید. اگر سعی کنید همیشه بدن خود را از لحاظ ویتامین و مواد مغذی در ایده‌آل‌ترین شکل ممکن نگه دارید، در این صورت هم چاق شدن و هم لاغر شدن برای شما آسان‌تر خواهد بود.

راهکارهایی برای افزایش و کاهش وزن

پس از بررسی تاثیر مولتی ویتامین مینرال بر چاقی این نکته حائز اهمیت است که برای کاهش و افزایش وزن بهتر است راهکارهای دیگری را امتحان کرد.

مصرف مولتی ویتامین مینرال برای افرادی که با کمبود ویتامین و املاح معدنی روبرو هستند، ضروری محسوب می‌شود اما با هدف لاغری و چاقی نباید به سراغ آنها رفت.

اگر به دنبال افزایش وزن هستید، راهکارهای زیر را امتحان کنید:

 • پیش از غذا آب نخورید تا معده شما پر نشود.
 • غذاهای سالم را بیش از حد معمول مصرف کنید.
 • از قرص افزایش اشتها و وزن کمک بگیرید.
 • شیر و چربی‌های مفید را بیشتر استفاده کنید.
 • به حد کافی بخوابید.

به منظور کاهش وزن و لاغر شدن نیز بیشتر سعی کنید به جای چربی‌ها و کربوهیدرات از پروتئین استفاده کرده و روزانه ساعتی را به تمرینات ورزشی اختصاص دهید تا زودتر به هدف خود دست یابید.

 مولتی ویتامین مینرل

در مصرف مولتی ویتامین مینرال دقت کنید

همان‌طور که گفتیم با اینکه مولتی ویتامین مینرال ممکن است در افزایش اشتها تاثیر داشته باشد اما با این حال محصولی نیست که بتوان از آن به منظور چاق شدن استفاده کرد. عوارض مولتی ویتامین مینرال در صورت مصرف خارج از دوز تعیین شده گاهی می‌تواند بسیار ناخوشایند و حتی خطرناک باشد. موارد زیر از شایع‌ترین عوارض مصرف مولتی ویتامین مینرال به شمار می‌آیند:

 • اسهال و استفراغ
 • اختلال در ضربان قلب
 • تغییر رنگ در دندان‌ها
 • ضعف عضلانی
 • گیجی

تجمع مواد معدنی در بدن می‌تواند صدمات جبران‌ناپذیری را به کبد، مغز و دیگر اندام‌ها وارد نموده و حتی در موارد نادر خطر مرگ را در پی داشته باشد. بنابراین با شنیدن تنها چند خبر در رابطه با تاثیر مولتی ویتامین مینرال بر چاقی و بدون بررسی‌های لازم هرگز اقدام به مصرف مکمل مولتی ویتامین مینرال نکنید.

سخن پایانی

مولتی ویتامین مینرال چاق کننده نیست و تنها اندکی در افزایش اشتهای افراد لاغر تاثیر دارد. تحقیقات نشان داده است که کاملا برعکس حتی بسیاری از افراد چاق با مصرف مکمل مولتی ویتامین مینرال لاغر هم شده‌اند. به هر حال بهتر است برای چاق یا لاغر شدن از راهکارهای دیگری استفاده نمایید و تنها در صورت نیاز بدن خود به ویتامین و عناصر معدنی به استفاده از مکمل‌های غذایی روی بیاورید. شما چه نظری دارید؟ آیا به هنگام استفاده از مکمل مولتی ویتامین تاکنون متوجه تغییر وزن در خود شده‌اید؟

لطفا به این مقاله امتیاز بدهید
[مجموع: ۸ میانگین: ۳.۵]

10 نظرات
 1. فاطمه می گوید

  من قرصی میخاستم ک از ناحیع پا و ساق پا چاق بشم مولتی ویتامین تاثیر داره یا خودتون یه کپسولی رو معرفی کنین

  1. mari می گوید

   مگه داریمم؟؟

 2. بایگان می گوید

  سلام. آیا زینک پلاس یا یونی زینک روی چاقی صورت اثر دارند؟ ممنون میشم جواب بدید

  1. مجله مثبت سبز می گوید

   نمی توان به این سوال پاسخ قطعی داد. مقاله تاثیر زینک پلاس در چاقی از منابع کاملا علمی به شما پاسخ خواهد داد.

 3. سپیده می گوید

  میشه یک مکمل اشتها آور معرفی کنید؟من با قد ۱۷۰، ۴۵ کیلو وزن دارم

  1. مجله مثبت سبز می گوید

   از دسته مکمل های افزایش اشتها می تونید کمک بگیرید. در این بین قرص شیکوریدین دینه هم می تونه انتخاب مناسبی برای شما باشه

 4. شیدا می گوید

  من و خواهرم هر دو شروع کردیم به مصرف مولتی ویتامین. اشتهای منو هیچ تغییری نداد ولی اشتهای خواهرمو خیلی زیاد کرد. روی هر کس متفاوته فکر کنم

 5. ثابت قدم می گوید

  مرسی از مطالب مفیدتون

 6. باران می گوید

  اتفاقامصرف مولتی ویتامین باعث اشتهای زیاد وچاقی میشه وربطی هم به چاقی ولاغری فرد نداره من داشتم وزن کم میکردم ۴_۵کیلوکم کردم که بعدش برادرمان رفته بودم دکتر وازاونروز که مولتی ویتامین مصرف کردم اشتهام زیادترشده ونتونستم وزن کم کنم بااینکه هرروز ورزش میکنم حتی قرص لاغریم مصرف کردم ولی لاغر نشدم من نزدیک ۱۰-۱۲کیلو اضاف وزن دارم ومیخام حداقل ۵کیلو کم کنم ولی تلاشم بی فایدس الان تصمیم گرفتم مولتی ویتامینمو یه مدت قطع کنم تااشتهام کنترل بشه

  1. نیلوفر می گوید

   سلام شما مولتی رو قطع کردین اشتهاتون کم شد

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

X
مطالب پیشنهادی :