bcaa یا ال کارنتین کدامیک چربی سوز موثرتری است؟


0 1,962

Bcaaa  یا آمینو اسیدهای شاخه دار زنجیره‌ای و ال کارنتین هر دو موادی هستند که توسط ورزشکاران به صورت مکمل‌های انرژی زا و چربی سوز مورد استفاده قرار می‌گیرند. آل کارنتین نیز مانند bcaa نوعی آمینو اسید است اما جزو آمینو اسیدهای ضروری بدن نیست و در افراد عادی ( به جز بیماران) ضرورتی برای مصرف آن به صورت مکمل‌های جداگانه وجود ندارد. اما ورزشکاران حرفه‌ای از این ماده برای نتیجه گرفتن بهتر در زمان کمتر استفاده می‌کنند. اما کدام یک تأثیر بیشتری برای رسیدن به این اهداف دارند؟ bcaa یا ال کارنتین ؟

هر کدام از این نوع آمینو اسیدها فواید و عوارض خاص خود را دارند. اما ورزشکاران برای اهداف مشترکی (عضله سازی، چربی سوزی و انرژی زایی) از آن استفاده می‌کنند. اگر شما هم جزو این ورزشکاران هستید و قصد دارید از این آمینو اسیدها در دوره‌های مختلف ورزشی خود استفاده کنید، در ادامه با ما همراه باشید تا ببینیم کدام ماده تأثیر بیشتری دارد؟ bcaa یا ال کارنتین ؟ با ما در این مطلب از مجله داروخانه آنلاین مثبت سبز همراه باشید.

ال کارنتین چیست؟

ال کارنتین نوعی آمینو اسید غیر ضروری است که در بدن از ترکیب آمینو اسید لیزین و ویتامین c تشکیل می‌شود. این ماده در مواد غذایی نیز یافت می‌شود. منبع سرشار این ماده نیز گوشت قرمز و گوشت ماهی است. افرادی که رژیم‌های سخت گیاهخواری را دنبال می‌کنند و یا بیماری خاصی دارند، ال کارنتین را در دوزهای کنترل شده و کم، به صورت دارو مصرف می‌کنند تا کمبود آن را در بدن جبران کنند. این آمینو اسید در بدن به شکل‌های مختلفی وجود دارد که هرکدام برای بخشی از بدن کارایی دارند. در ادامه پاسخ به سؤال اصلی ( bcaa یا ال کارنتین ؟ کدام چربی سوزتر است؟) با انواع ال کارنتین موجود در بدن اشاره خواهیم کرد.

انواع ال کارنتین در بدن

  • دی کارنیتین: این نوع از ال کارنتین در بدن معمولاً غیر فعال است و نقش مفیدی ندارد. در واقع وجود این ماده در بدن باعث می‌شود میزان جذب انواع مفید و کاربردی‌تر ال کارنتین کاهش یابد. به همین دلیل به جز در مواقع خاص( حضور بیش از حد کارنیتین) دی کارنیتین در بدن دیده نمی‌شود.
  • استیل ال کارنتین: این نوع از ال کارنتین با نام ACLAR نیز شناخته می‌شود. استیل ال کارنتین بیشترین تأثیر و کارایی خود را روی مغز دارد. مطالعات بر روی این نوع آمینو اسید نشان داده است که افرادی با بیماری‌های مغزی (عدم کارایی صحیح نورون‌ها) توانسته‌اند با از تاثیرات استیل ال کارنتین بهره ببرند.
  • پروپیونیل ال کارنتین: این نوع از ال کارنتین مشهورترین نوع آن است که تحقیقات بسیاری نیز روی آن انجام شده. تأثیر این نوع ال کارنتین بیشتر بر روی بیماری‌های عروقی و فشار خون است. به این صورت که با تحریک تولید نیتریک اکسید در خون جریان خون را بهبود می‌بخشد.
  • ال کارنتین آل تارترات: نوعی از ال کارنتین که برای اهداف ورزشکاری مورد استفاده قرار می‌گیرد، همین نوع است. ال کارنتین آل تارترات همان ماده‌ای است که در مکمل‌های ورزشی نیز دیده می‌شود و در ریکاوری‌های سریع پس از تمرین‌های سخت و کاهش درد عضلات کمک بسیاری می‌کند.

تا اینجا با انواع ال کارنتین و نوع کاربردی آن برای ورزشکاران آشنا شدید. در ادامه برای پاسخ روشن‌تر به سؤال اصلی ( bcaa یا ال کارنتین ؟ کدام چربی سوز تر است؟) شما را بیشتر با عملکرد این آمینو اسید در بدن آشنا خواهیم کرد.

bcaa یا ال کارنتین کدامیک چربی سوز موثرتری است؟

عملکرد ال کارنتین در بدن

عملکرد اصلی ال کارنتین در بدن درون میتوکندری خلاصه می‌شود. میتوکندری اندام تولید انرژی در سلول است. ال کارنتین اسیدهای چرب موجود در بدن را به سمت میتوکندری راهی می‌کند تا در این اندام از چربی به انرژی تبدیل شوند. همین عملکرد نیز باعث شده بسیاری از متخصصین تغذیه و مربیان ورزشی این آمینو اسید را به عنوان چربی سوز به ورزشکاران معرفی کنند. اما کدام یک از آمینو اسیدهای مورد بحث ما واقعاً چربی سوزی دارند؟ bcaa یا ال کارنتین ؟ در ادامه با بررسی پژوهش‌های انجام شده به این سؤال پاسخ می‌دهیم.

در مورد ال کارنتین و عملکرد چربی سوزی آن توسط میتوکندری در سلول تحقیقات بسیاری انجام شده است. در یکی از آخرین تحقیقات منتشر شده ۸۰ ورزشکار در دوره کاهش وزن خود مورد آزمایش قرار گرفتند. در این آزمایش ۴۰ نفر از مکمل ال کارنتین در کنار رژیم مشخص استفاده می‌کردند و ۴۰ نفر دیگر تنها رژیم مشخص را پیروی می‌کردند. در انتهای این آزمایش مشاهده شد که تفاوت چندانی میان چربی سوزی دو گروه وجود نداشت.

در تحقیق دیگری که بر روی افراد چاق با اضافه وزن بالا نتیجه نشان داد که پس از اتمام دوره ورزش، افرادی که ال کارنتین دریافت می‌کردند حدود ۱.۳ کیلو وزن بیشتری کم کرده بودند.

بنابراین اگر در دوره عضله سازی خود از این آمینو اسید استفاده می‌کنید، نمی‌توان گفت ال کارنتین در چربی سوزی تأثیر بسیاری داشته است. اما در مورد تاثیرات دیگر آن مانند کمک به ریکاوری سریع‌تر و بازده بیشتر در هنگام ورزش با از بین بردن خستگی و درد عضلات می‌توان بیشتر امیدوار بود.

تا اینجا بخشی از پاسخ مقایسه bcaa یا ال کارنتین را در مورد چربی سوزی بررسی کرده ایم.

خرید مکمل ال کارنتین

فواید ال کارنتین برای ورزشکاران

در قسمت قبل برای پاسخ به سؤال اصلی که از میان bcaa یا ال کارنتین کدام چربی سوزی بهتری دارد، در مورد ال کارنتین مفصلاً بحث کردیم. اما جدا از این بحث بهتر است به فواید مصرف ال کارنتین برای ورزشکاران نیز اشاره‌ای داشته باشیم.

خون رسانی به سلول های عضلانی

 با افزایش جریان خون و تولید نیتریک اکسید خون رسانی و اکسیژن رسانی به سلول‌های عضلانی را افزایش می‌دهد.

تولید گلبول های قرمز

ال کارنتین می‌تواند بر روی تولید گلبول‌های قرمز خون نیز تأثیر گذار باشد و از این طریق خون رسانی به عضلات را نیز در هنگام ورزش افزایش دهد.

از دیگر فواید ال کارنتین که به آن اشاره کردیم، ریکاوری موثرتر پس از ورزش و کاهش درد عضلات پس از اتمام ورزش است. حال برای تکمیل پاسخ سؤال ( bcaa یا ال کارنتین ؟ کدام چربی سوزتر است؟) باید به سراغ bcaa برویم و عملکرد آن در چربی سوزی را بررسی کنیم.

Bcaa چیست؟

Bcaa یا آمینو اسیدهای شاخه دار زنجیره‌ای سه نوع آمینو اسید (لوسین، ایزولوسین و والین) هستند. این سه مورد که جزو آمینو اسیدهای ضروری بدن نیز هستند، در دوره‌های مختلف ورزشی به ورزشکاران حرفه‌ای کمک بسیار زیادی می‌کنند.

در مقاله عوارض Bcaa به طور مفصل و کامل در مورد bcaa ها صحبت کرده‌ایم. به همین دلیل در این مقاله برای پاسخ به سؤال ( bcaa یا ال کارنتین ؟ کدام چربی سوز تر است؟)تنها به مختصر توضیحی در مورد عملکرد چربی سوزی bcaa بسنده می‌کنیم.

bcaa یا ال کارنتین کدامیک چربی سوز موثرتری است؟

عملکرد bcaa در بدن

bcaa ها نقش بسیار مهمی در تحریک رشد سلول‌های عضلانی و عضله سازی دارند. این موضوع مصرف bcaa را برای ورزشکارانی که در دوره حجم گیری هستند ضروری کرده است. اما نکته‌ای که ورزشکاران را بیشتر به سمت bcaa ها جذب می‌کند، چربی سوز بودن آن است. هرچند bcaa ها نیز عملکرد خیلی خوبی در چربی سوزی ندارند، اما به عنوان آمینو اسید و در مقایسه با ال کارنتین عملکرد بسیار بهتری در این زمنیه دارند.

مصرف bcaa به صورت مکمل‌های جداگانه باعث افزایش سرعت عضله سازی در بدن می‌شود. در پی این روند، برای تأمین انرژی عضله‌ها گلوکز بیشتری از خون به سمت سلول‌های عضلانی راهی می‌شوند و در آن‌ها محبوس می‌شوند. این روند در بدن باعث شکستن ذخایر چربی در بدن می‌شود. به خصوص اگر bcaa ها همراه با گلوتامین مصرف شوند. این موضوع می تواند پاسخ خوبی به مقایسه مورد بحث bcaa یا ال کارنتین باشد.

طبق تحقیقاتی که بر روی ورزشکاران حرفه‌ای انجام شده است، مصرف bcaa در دوره چربی سوزی می‌تواند ۳۰% بازده چربی سوزی بدن را افزایش دهد. در واقع می‌توان گفت bcaa ها این عملکرد در چربی را مدیون عملکرد خوب خود در عضله سازی و سنتز پروتئین‌های ضروری برای رشد سلول‌های عضلانی هستند.

سخن پایانی

در نهایت در پاسخ به این سؤال که کدام یک چربی سوز موثرتری است؟ bcaa یا ال کارنتین ؟ باید گفت با توجه به شواهد و عملکرد این دو نوع آمینو اسید، bcaa ها برنده این رقابت هستند. آمینو اسیدهای ضروری که وجود آن‌ها به خصوص در دوره ورزش‌های سنگین برای بدن ضروری است. بنابراین اگر ورزشکار هستید و بین استفاده این دو آمینو اسید به منظور چربی سوزی شک دارید، توصیه ما به شما این است که bcaa را انتخاب کنید. هرچند ال کارنتین نیز برای اهداف دیگر می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد. اما برای عضله سازی و چربی سوزی مؤثرتر در طول یک دوره مصرف bcaa ها موثرتر هستند.

لطفا به این مقاله امتیاز بدهید
[مجموع: ۳ میانگین: ۳.۳]

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

X
مطالب پیشنهادی :