افراد بالای ۵۰ سال چه مولتی ویتامینی را مصرف کنند ؟


10 8,089

پس از سن ۵۰ سالگی بدن با تغییرات عمده‌ای مواجه می‌شود؛ این تغییرات در بدن زنان و مردان دقیقا به یک شکل نیست اما در بسیاری از موارد مشترک است. مثلا هم در زنان و هم در مردان با قرار گرفتن در دهه پنجاه زندگی، توده عضلانی کاهش پیدا می‌کند و این مسئله خطر افزایش وزن، خطر بروز بیماری‌های مزمنی همچون سرطان و بیماری‌های قلبی عروقی را افزایش می‌دهد. از این رو توصیه می‌شود که پس از سن ۵۰ سالگی به تامین ویتامین‌ها و املاح معدنی بیش از پیش توجه داشت. موضوع مورد بحث در این مقاله بهترین مولتی ویتامین برای افراد بالای ۵۰ سال است.

لزوم استفاده از مولتی ویتامین پس از ۵۰ سالگی

با ورود به سن ۵۰ سالگی کم کم تغییرات زیر در بدن به وجود می‌آید:

 • تغییرات هورمونی و بروز یائسگی در زنان
 • بروز افسردگی به دنبال تغییرات هورمونی (بیشتردر زنان)
 • کاهش توانایی‌های مغز
 • کاهش توانایی سیستم ایمنی بدن نسبت به گذشته
 • کم شدن قدرت شنوایی
 • تضعیف قدرت و توانایی استخوان‌ها، مفاصل و عضلات بدن
 • افزایش احتمال حمله قلبی
 • سفید شدن موها و ریزش آنها
 • افزایش چین و چروک‌های پوستی
 • کاهش توانایی چشم و بینایی
 • افزایش احتمال بروز پوکی استخوان
 • افزایش احتمال بروز انواع سرطان

تغییرات هورمونی

با داشتن تغذیه سالم، ورزش کردن، داشتن خواب کافی و دوری از عوامل استرس‌زا می‌توان تغییرات فوق را تا حدودی کنترل کرده، احتمال بروز بیماری‌های مختلف را کاهش داد و روند تضعیف بدن را کندتر نموده و به تعویق انداخت. استفاد از مولتی ویتامین افراد بالای ۵۰ سال نیز در این زمینه می‌تواند بسیار کارساز و موثر واقع شود.

مولتی ویتامین بالای ۵۰ سال برای مردان و زنان

پیش از معرفی بهترین مولتی ویتامین برای افراد بالای ۵۰ سال توجه به این نکته حائز اهمیت است که در بازار مولتی ویتامین بالای ۵۰ سال برای مردان و زنان به طور جداگانه تولید شده است. چرا؟ زیرا تغییرات بدن آقایان و خانم‌ها پس از این سن اندکی با یکدیگر متفاوت است.

همان‌طور که می‌دانید یائسگی در زنان در حدود سن ۵۰ سالگی اتفاق می‌افتد و به یکباره تغییرات هورمونی زیادی به وجود می‌آید. این تغییرات هورمونی در خانم‌ها ریسک ابتلا به پوکی استخوان را بیشتر کرده و بدن را بیش از گذشته در معرض کمبود کلسیم و ویتامین D قرار می‌دهد. بنابراین در مولتی ویتامین‌های بالای ۵۰ سال برای بانوان، معمولا کلسیم و ویتامین D به مقدار بیشتری نسبت به مولتی ویتامین مخصوص آقایان یافت می‌شود.

اما در مردان پس از ۵۰ سالگی بیشتر مشکلات عصب، عضله و تحلیل عضلانی وجود دارد بنابراین بدیهی است که ویتامین‌ها و مواد معدنی که آنها احتیاج دارند کمی متفاوت از زنان باشد.

بهترین مولتی ویتامین برای افراد بالای ۵۰ سال کدام است ؟

همان‌طور که در قسمت بالا اشاره شد، شما می‌توانید از مولتی ویتامین‌های مخصوص بالای ۵۰ سال که به طور اختصاصی و جداگانه برای خانم‌ها و آقایان فرموله شده‌اند، استفاده نمایید. در اینجا ۲ نمونه از این مکمل‌ها به شما معرفی می‌شوند البته قابل ذکر است که برندهای مختلف دیگری نیز اقدام به تهیه مولتی ویتامین‌های بالای ۵۰ سال برای مردان و زنان کرده‌اند.

 اس تی پی فارما

خرید مولتی ویتامین STP فارما مناسب برای بانوان بالای ۵۰ سال

 بهترین مولتی ویتامین برای افراد بالای 50 سال

خرید مولتی ویتامین STP فارما مناسب برای آقایان بالای ۵۰ سال

بهترین مولتی ویتامین برای افراد بالای ۵۰ سال مولتی ویتامینی است که ویتامین‌هایB12 ، D و املاح معدنی همچون کلسیم، منیزیم و پتاسیم را به مقدار کافی حتما در خود جای داده باشد.

بررسی ویتامین ها، املاح معدنی و مواد مغذی مورد نیاز افراد بالای ۵۰ سال

بهترین مولتی ویتامین برای افراد بالای ۵۰ سال باید شامل موارد زیر باشد:

ویتامین B12

این ویتامین به سالم نگه داشتن عصب و سلول‌های خونی کمک می‌کند و در ساخت DNA دخیل است. نوعی از کم‌خونی که سبب خستگی و ضعف در افراد می‌شود، بر اثر کمبود ویتامین B12 رخ می‌دهد. با افزایش سن، جذب ویتامین B12 در افراد بالای ۵۰ سال به دلیل کاهش ترشح اسید معده دچار اختلال می‌شود و به همین دلیل بهتر است تا به صورت مکمل نیز از آن استفاده کرد. هر فرد بزرگسال روزانه به ۲.۴ میکروگرم ویتامین ب۱۲ نیاز دارد.

خرید مکمل ویتامین گروه B

ویتامین D

معمولا افراد بالای ۵۰ سال با افزایش سن دچار جذب کمتر ویتامین D از طریق آفتاب می‌شوند. کمبود این ویتامین می‌تواند به بیماری‌های استخوان، بیماری‌های قلبی-عروقی، دیابت و حتی سرطان منجر شود بنابراین نباید کمبود ویتامین D را نادیده گرفت. افراد بزرگسال روزانه به ۶۰۰IU یا ۱۵mcg ویتامین D نیاز دارند که این مقدار در زنان و مردان تفاوتی ندارد اما پس از سن ۷۰ سالگی باز هم نیاز بدن به ویتامین دی بیشتر می‌شود و روزانه ۸۰۰IU باید حتما مورد استفاده قرار بگیرد.

خرید مکمل ویتامین D

کلسیم

قطعا بهترین مولتی ویتامین برای افراد بالای ۵۰ سال حاوی مقادیر بالایی از کلسیم است. زنان پس از سن ۵۰ سالگی به مقدار کلسیم بیشتری نسبت به مردان نیاز دارند به طوری‌که مقدار کلسیم مورد نیاز برای خانم‌های بالای ۵۰ سال روزانه ۱۲۰۰mg است و برای مردان ۱۰۰۰mg. برای داشتن استخوان‌های قوی و دندان‌های سالم، کلسیم اولین ماده معدنی است که بدن به آن نیاز دارد.

 جلوگیری از پوکی استخوان

کلسیم در عملکرد صحیح قلب، ماهیچه‌ها و اعصاب نیز موثر است و در برابر پوکی استخوان، سرطان، دیابت و فشار خون بالا نیز از بدن انسان محافظت می‌کند.

خرید مکمل کلسیم

منیزیم

مقدار نیاز بدن به منیزیم نیز پس از سن ۵۰ سالگی در زنان و مردان با یکدیگر متفاوت است؛ زنان بهتر است روزانه ۳۲۰ میلی گرم منیزیم استفاده کنند در حالی که مردان به ۴۲۰ میلی گرم منیزیم به صورت روزانه نیاز دارند. منیزیم در سلامت استخوان‌ها نقش موثری دارد و سبب افزایش جذب کلسیم در بدن می‌شود. مشکل فشار خون، در بسیاری از افراد بالای ۵۰ سال نمود پیدا می‌کند. استفاده از مکمل منیزیم می‌تواند نقش موثری در کاهش فشار خون داشته و به حفظ سلامت قلب نیز کمک ‌کند.

پتاسیم

مطالعات نشان می‌دهند که پتاسیم در جلوگیری از سکته مغزی و حمله قلبی نقشی تاثیرگذار و مثبت دارد. بنابراین بهتر است به ویژه افراد بالای ۵۰ سال در برنامه غذایی خود از مواد غذایی حاوی پتاسیم (مثل موز) یا مکمل‌های حاوی آن استفاده کنند.مردان و زنان بالای ۵۰ سال به ترتیب روزانه به ۳۴۰۰ میلی گرم و ۲۶۰۰ میلی گرم پتاسیم نیاز دارند.

امگا ۳

امگا ۳ از اسیدهای چرب اشباع نشده است که برای سلامتی بدن ضروری به شمار می‌آید و پس از ۵۰ سالگی حتما باید به عنوان یک چربی مفید در رژیم غذایی روزانه هر فرد گنجانده شود.

 امگا 3

کنترل افسردگی و اضطراب، بهبود سلامت چشم، کاهش ریسک ابتلا به بیماری‌های قلبی، پیشگیری از بروز بیماری‌های خود ایمن، مبارزه با آلزایمر، جلوگیری از ابتلا به سرطان و بهبود سلامت استخوان و مفاصل از مزایای استفاده از امگا۳ است.

خرید مکمل امگا ۳ و روغن ماهی

استفاده از پروبیوتیک ها برای افراد بالای ۵۰ سال

پروبیوتیک‌ها به تعادل باکتری‌های مفید دستگاه گوارش کمک کرده و در پیشگیری و درمان اسهال موثر هستند. توصیه می‌شود پس از سن ۵۰ سالگی حتما از مواد غذایی یا مکمل ‌های حاوی پروبیوتیک‌ ها در برنامه غذایی خود استفاده کنید. پروبیوتیک‌ها به ویژه به سلامت قلب نیز کمک کرده و سیستم ایمنی بدن را نیز ارتقا می‌بخشند.

سخن پایانی

پس از ۵۰ سالگی به دلیل برخی تغییرات هورمونی و تحلیل سلولی و عضلانی، بدن انسان به تعدادی از ویتامین‌ها و مواد معدنی بیش از گذشته نیاز دارد. بهترین مولتی ویتامین برای افراد بالای ۵۰ سال محصولی است که ویتامین‌ها و مواد مغذی لازم برای این سن به طور دقیق در آن در نظر گرفته شده باشد. با رعایت یک رژیم غذایی سالم و همچنین در صورت نیاز استفاده از مکمل‌های غذایی می‌توان روند پیری را کندتر نموده و از ابتلا به بسیاری از بیماری‌ها پیشگیری به عمل آورد.

لطفا به این مقاله امتیاز بدهید
[مجموع: ۸ میانگین: ۳]

10 نظرات
 1. رویا عصار می گوید

  خسته نباشید بابت مقاله تون. برای بالای ۴۰ سال هم مولتی ویتامین در بازار هست؟

  1. مجله مثبت سبز می گوید

   درود بر شما
   بیشتر مکمل ها یا برای بالای ۵۰ سال هست یا پایین ۵۰ سال

 2. رسام می گوید

  سلام. مصرف قرصی که یائسگی رو به تعویق بندازه خوبه یا بد؟

  1. مجله مثبت سبز می گوید

   سلام وقت بخیر
   مصرف مولتی ویتامین ها باعث میشه نیاز ها و کمبود های بدن تامین بشه و از نظر جسمی توان فیزیکی افراد را تامین کنه .

 3. شعله میری می گوید

  اگر قرص کلسیم را جداگانه استفاده کنیم بهتر نیست؟برای پیشگیری از پوکی استخوان؟
  آیا مقدار کلسیم در مولتی ویتامین بالای ۵۰ سال به اندازه قرص تکیش هست؟

 4. سرداری می گوید

  مرسی از مقاله خوبتون

 5. یاس می گوید

  ممنون بابت راهنمایی خوبتون، به نظر شما چه مولتی ویتامینی استفاده کنیم که تمام مزایا رو داشته باشه و برای بی خوابی و افسردگی مفید باشه؟ برای بالای ۵۰ سال
  ممنون

  1. دکتر مریم خداوردیخان می گوید

   سلام کاربر عزیز
   مکمل به تنهاییی نمیتواند مشکل بی خوابی و یا افسردگی را برطرف نماید. تعدادی مولتی ویتامین در بازار دارویی موجود میباشند که به منظور مصرف توسط سنین بالای ۵۰ سال معرفی شده اند.

 6. محمدی می گوید

  سلام خسته نباشید من همیشه احساس خستگی می کنم بدنم خسته است انواع ویتامین ها را هم می خورم لطفا بفرمائید چه چیزی توصیه می کنید خیلی ممنون

  1. دکتر مریم خداوردیخان می گوید

   سلام کاربر عزیز
   از بین مکملها انواعی که حاوی جینسنگ می باشد را امتحان نمایید. و اگر خستگی همراه با علائم دیگریست با نورولوزیست و یا متخصص داخلی مشورت نمایید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

X
مطالب پیشنهادی :