تمامی علائم کم خونی ناشی از کمبود آهن


0 540

کمبود آهن زمانی رخ میده که بدن منبع کافی از آهن نداشته باشه و این اتفاق به سطوح غیر طبیعی گلبول قرمز منجر می شه. به همین دلیل هست که آهن برای تولید هموگلوبین، پروتئین در گلبول های قرمز ضروریه که قادر به حمل اکسیژن در اطراف بدنه.

اگه بدن شما هموگلوبین کافی نداشته باشه، بافت ها و عضلات شما اکسیژن کافی به دست نمیارن و قادر به کار مؤثر نخواهند بود و این منجر به یک بیماری به نام کم خونی می شه.

اگرچه انواع مختلفی از کم خونی وجود داره، کم خونی ناشی از کمبود آهن شایع ترین مورد در سراسر جهان هست.

علل شایع کمبود آهن

 • مصرف نامناسب آهن به علت رژیم غذایی ضعیف یا رژیم های محدود
 • بیماری های التهابی روده
 • افزایش نیاز در دوران بارداری
 • و از دست دادن خون در دوره های سنگین قاعدگی

به هر علت، کمبود آهن می تونه علایم ناخوشایندی رو که می تونه بر کیفیت زندگی شما تأثیرگذار باشه، ایجاد کنه. این حالت شامل سلامت ضعیف، تمرکز و بهره وری کم کار میشه.

نشانه ها و علائم

علائم و نشونه های کمبود آهن بستگی به شدت کم خونی، سرعت رشد اون، سن و وضعیت فعلی بدن داره. البته باید بگیم که در برخی موارد، افراد علائم خاصی رو تجربه نمی کنن.

خستگی غیرمعمول

احساس خستگی یکی از شایع ترین نشونه های کمبود آهن در بدنه که بیش از نیمی از افراد دارای کمبود رو تحت تاثیر خودش قرار میده.

این اتفاق زمانی رخ میده که بدن شما نیاز به آهن داره تا یک پروتئین به نام هموگلوبین، که در گلبول های قرمز یافت می شه و باعث انتقال اکسیژن در بدن می شه رو پیدا کنه.

وقتی که بدن شما هموگلوبین کافی نداشته باشه، اکسیژن کمتری به بافت ها و عضلات میرسه و اونها رو از انرژی محروم می کنه.

احساس خستگی به خاطر کمبود اهنعلاوه بر این، قلب شما باید بیشتر کار کنه تا بدن بیش از حد اکسیژن به بدن شما برسونه و همین علت می تونه باعث خستگی شما بشه. از اونجایی که خستگی اغلب به عنوان یک بخش نرمال از زندگی شلوغ و مدرن در نظر گرفته میشه، تنها تشخیص کمبود آهن با این علامت مشکله.

با این حال، بسیاری از افراد مبتلا به فقدان آهن، انرژی کم در کنار احساس ضعف، دشواری در تمرکز و بهره وری کم کاری رو تجربه میکنن

رنگ پریدگی

از علائم شایع نارسایی آهن رنگ پریدگی پوست و قسمت های داخل پلک های شماست. هموگلوبین در گلبول قرمز خون اهمیت داره، بنابراین سطح پایین اون در هنگام کمبود آهن سبب کاهش خون قرمز می شه. به همین دلیل پوست می تونه رنگ سالم و شفاف خودش رو در افرادی که دارای این کمبود هستن، از دست بده.

این رنگ پریدگی در افرادی که کمبود آهن دارن، می تونه در سراسر بدن ظاهر شه و یا می تونه به یک ناحیه مثل چهره، لثه ها، درون لب ها یا پلک های پایینی و حتی ناخن ها محدود شه. این حالت اغلب یکی از اولین چیزهایی هست که پزشکان به عنوان نشونه ای از کمبود آهن به اون می پردازن. با این حال، باید با آزمایش خون این ادعا تایید بشه.

اگه پلک پایینی خودتون رو پایین بیارید، لایه داخلی باید یک رنگ قرمز پررنگی داشته باشه. اگر صورتی کمرنگ یا زرد رنگ باشه، ممکنه نشون دهنده این باشه که کمبود آهن دارید!

رنگ پریدگی نشانه کمبود آهنتنگی نفس

هموگلوبین گلبول های قرمز شما رو قادر می سازه تا اکسیژن رو در سرتاسر بدن حمل کنه. هنگامی که هموگلوبین در کمبود آهن کمه، سطح اکسیژن هم کم میشه. این به این معنیه که عضلات شما اکسیژن کافی برای انجام فعالیت های عادی مثل راه رفتن رو دریافت نمی کنن.

در نتیجه، میزان تنفس شما زیاد میشه، چراکه بدن شما تلاش می کنه اکسیژن بیشتری دریافت کنه؛ به همین دلیل است که تنگی نفس یک علامت رایج از کم خونی است.

اگه نفس کم میارید یا انجام کارهای روزمره که براتون قبلا آسون بوده مثل راه رفتن، بالارفتن از پله و…حالاسخت شده، شاید به کم خونی مبتلا هستید!

سردرد و سرگیجه

کمبود آهن ممکنه باعث سردرد بشه. این علامت به نظر می رسه کمتر از دیگر علائم رایج هست و اغلب همراه با سرگیجه رخ میده.

در این مشکل، سطح پایین هموگلوبین در گلبول های قرمز به این معنی هست که اکسیژن کافی به مغز نمی رسه. در نتیجه، رگ های خونی مغز می تونن موجب ایجاد فشار و سردرد در شما بشن.

اگر چه علل بسیاری برای سردرد وجود داره ولی سردردهای مکرر، عود کننده و سرگیجه می تونه نشونه ای از کمبود آهن باشه.

تپش قلب

ضربان قلب بالا و قابل توجه، می تونه یکی دیگه از علائم کم خونی ناشی از فقر آهن باشه. هموگلوبین پروتئینی است در گلبول های قرمز که به انتقال اکسیژن در سراسر بدن کمک می کنه.

در کمبود آهن، سطح پایین هموگلوبین به این معنیه که ضربان قلب برای حمل اکسیژن بسیار مشکل داره.

این می تونه منجر به ضربان قلب نامنظم و یا احساس ناخوشایند در قلب شما بشه. در موارد شدید، می تونه منجر به افزایش مشکلات قلب یا نارسایی قلبی هم بشه.

با این حال، این علائم معمولا بسیار کمتر اتفاق میفته، شما باید برای مدت طولانی از کمبود آهن رنج ببرید تا این علامت رو تجربه کنید.

مو و پوست خشک و آسیب دیده

خشکی و آسیب دیدگی پوست و مو می تونه از علائم کمبود آهن باشه. این نشونه به این دلیل هست که وقتی بدن شما کمبود آهن داره، اکسیژن محدودی رو فقط برای فعالیت های مهم بدن مثل قلب و مغز هدایت میکنهو دیگه نمی تونه به خوبی به شادابی پوشت و مو کمک کنه.

وقتی پوست و مو از اکسیژن محروم می شن، خشک و ضعیف میشن. موارد شدید کمبود آهن با ریزش مو هم مرتبطه!

مو آسیب دیده از کمبود اهنتورم و درد در زبان و دهان

گاهی فقط نگاهی به داخل یا اطراف دهان شما می تونه به شما نشون بده که آیا شما از کم خونی کمبود آهن رنج می برید یا خیر؟

این علائم عبارتند از زبان متورم، ملتهب، رنگ پریده یا غیرصاف!

این کمبود همچنین می تونه باعث خشکی دهان و ترک های قرمز در گوشه های دهان بشه.

سندروم پای بیقرار

کمبود آهن با انواع سندروم بیخوابی ارتباط داره. سندروم پای بی قرار میل شدیدی به حرکت پاها در حالت استراحت داره. همچنین می تونه احساسات ناخوشایند و عجیب و غریب یا خارش در پاها رو ایجاد کنه.

ناخن های شکننده یا قاشقی شکل

یکی از عمده علائم کمبود آهن، داشتن ناخن های قاشقی شکل و شکننده است که گاهی اوقات ترک های اطراف ناخن هم به این علائم اضافه میشه.

سایر علائم کم خونی فقر آهن عبارتند از

 • گرایش های عجیب و غریب: تمایل به خوردن خاک، گچ، یخ و…
 • احساس اضطراب: افرادی که بدون دلیل خاصی غالبا دلشوره دارن.
 • دست ها و پاهای سرد: کمبود آهن به معنی کاهش اکسیژن به دست و پا هم می تونه باشه.
 • عفونت های مکرر: کم شدن توانایی دفاعی بدن!

اگه شما فکر می کنید کمبود آهن دارید، چه کاری باید انجام بدید؟

اگه فکر می کنید کم خونی ناشی از کمبود آهن دارید، توصیه های زیر رو جدی بگیرید.

با دکتر خود صحبت کنید

اگه فکر می کنید علائم یا نشونه های این مشکل رو در خودتون می بینید، باید با ملاقات پزشک و یه آزمایش خون ساده به رفع ابهام کمک کنید.

اگه پزشک شما تأیید کنه که کمبود آهن دارید، احتمالا می تونه با افزایش میزان مصرف آهن از رژیم غذایی یا مکمل های آهن به راحتی این مشکل رو درمان کنه.

هدف اصلی درمان اینکه سطح هموگلوبین رو به حالت طبیعی بازگردونه. در این زمان سعی کنید اطمینان حاصل کنید که مقدار مناسبی از آهن رو به اندازه کافی از طریق غذای واقعی در رژیم غذایی خودتون دریافت می کنید.

خوردن غذاهای غنی از آهن

اگه دکتر شما تشخیص بده که کمبود آهن شما ممکنه ناشی از کمبود آهن در رژیم غذایی شما باشه، مصرف غذاهای غنی از آهن رو افزایش بدید:

 • گوشت قرمز
 • سبزیجات تیره مانند اسفناج و کلم بروکلی
 • میوه خشک شده، مانند کشمش و زردآلو
 • نخود فرنگی، لوبیا و…
 • غذای دریایی
 • دانه ها و آجیل

کمک به افزایش جذب آهن

مهمه که خوردن ویتامین C به بدن شما برای جذب آهن کمک میکنه، اما بهتره اطمینان حاصل کنید که غذاهای غنی از ویتامین C مثل میوه ها و سبزیجات میل می کنید.

لطفا به این مقاله امتیاز بدهید
[مجموع: ۰ میانگین: ۰]

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

X
مطالب پیشنهادی :