قرص لیورمد قرص لیورمد

واکسن آنفولانزا بزنیم یا نه ؟

چه کسانی باید و چه کسانی نباید واکسن آنفولانزا بزنند؟


1 7529

همه ساله با شروع فصل سرما دغدغه بسیاری از افراد این است که واکسن آنفلوانزا بزنند یا نزنند؟ با شیوع ویروس کووید ۱۹ در جهان، تعداد افرادی که امسال قصد دارند این واکسن را تزریق نمایند، به شدت افزایش یافته است. اما آیا تزریق واکسن آنفولانزا به ایمن شدن در برابر کرونا ارتباطی دارد؟! پاسخ تمام پرسش‌های خود در رابطه با واکسن آنفولانزا را با خواندن این مقاله و تماشای ویدیوی مربوط به آن دریافت خواهید کرد.

واکسن آنفلوانزا چیست ؟

به طور کلی می‌توان گفت که همه واکسن‌ها دو نوع هستند؛ یا سوش بیماری‌زای ضعیف شده هستند یا آنتی ژن‌های سطحی غیر بیماری‌زا که جدا شده‌اند. واکسن آنفولانزایی که در سال‌های اخیر در ایران مورد استفاده قرار گرفته است، ویروس ضعیف شده آنفولانزا است. تا دو ماه پس از تزریق واکسن آنفولانزا بدن انسان این فرصت را دارد تا خودش را در برابر این ویروس تقویت کند. از آنجایی که ابتلا به بیماری آنفولانزا سیستم ایمنی بدن را به شدت ضعیف می‌کند، پزشکان توصیه می‌کنند که برخی از افراد حتما باید سالانه واکسن این بیماری را تزریق نمایند. تا چند روز پس از تزریق واکسن آنفولانزا به دلیل اینکه ویروس ضعیف شده وارد بدن شده است، سیستم دفاعی ضعیف می‌شود و سپس دوباره به حالت اولیه خود باز می‌گردد.

از آنجایی که پس از تزریق واکسن آنفولانزا سیستم ایمنی بدن ضعیف می‌شود، احتمال ابتلا به بیماری‌های مختلف از جمله کرونا افزایش می‌یابد بنابراین توصیه می‌کنیم پس از زدن این واکسن مدتی خود را قرنطینه کرده و در منزل بمانید تا ویروس کووید ۱۹ و دیگر بیماری‌ها به سراغ شما نیایند. به این نکته نیز توجه داشته باشید که زدن واکسن آنفلوانزا هیچ ارتباطی به پیشگیری از کرونا ندارد و شما را در برابر کرونا ایمن نخواهد کرد.

 واکسن

به ویدیوی زیر دقت کنید:

تزریق واکسن آنفولانزا در چه افرادی اولویت دارد ؟

همه افراد به جز نوزادانی که زیر ۶ ماه سن دارند می‌توانند از واکسن آنفولانزا به صورت سالیانه استفاده کنند. زدن واکسن آنفولانزا به خصوص برای افراد زیر توصیه می‌شود:

 • افرادی که دارای بیماری‌های مزمن مثل دیابت، آسم یا ناراحتی‌های قلبی هستند.
 • خانم‌هایی که در دوران بارداری یا شیردهی به سر می‌برند.
 • افرادی که بیش از ۶۵ سال سن دارند.
 • افرادی که در خانه سالمندان یا مراکز درمانی به سر می‌برند.
 • افرادی که در مراکز درمانی مشغول کار هستند.

توجه داشته باشید که ابتلا به آنفولانزا شما را در معرض خطر عفونت‌های ثانویه و عوارض خطرناکی قرار می‌دهد به خصوص اگر عضوی از گروه‌های پرخطر باشید. عوارض احتمالی که پس از ابتلا به آنفولانزا ممکن است به وجود آید، شامل موارد زیر است:

 • ذات الریه
 • برونشیت
 • عفونت‌های سینوسی
 • عفونت گوش

برونشیت

در این مقاله با راه های درمان آنفولانزا آشنا شوید.

چه افرادی نباید واکسن آنفلوانزا بزنند ؟

پیش از تزریق واکسن آنفولانزا ابتدا باید مطمئن شوید که بیمار نیستید و علائمی نظیر علائم سرماخوردگی را ندارید. بدیهی است که اگر تب داشته باشید باید صبر کنید تا علائم به طور کامل برطرف شوند و بعد برای واکسن زدن اقدام نمایید. برخی از افراد برای دریافت واکسن آنفلوانزا واجد شرایط نیستند از جمله:

 • نوزادان زیر ۶ ماه
 • افرادی که در سال‌های گذشته پس از زدن واکسن آنفولانزا واکنش‌های شدیدی از خود نشان داده‌اند
 • افرادی که سابقه سندرم گیلن باره دارند (نوعی اختلال که موجب ضعف و فلج شدن می‌شود)
 • افرادی که به زرده تخم مرغ حساسیت شدید دارند

همچنین ممکن است افرادی که بیماری‌های حاد عفونی (با تب یا بدون تب) دارند نیز برای تزریق واکسن آنفولانزا مناسب نباشند. اشخاصی که مشکوک به بیماری کرونا هستند باید تا پایان از بین رفتن علائم از زدن واکسن آنفلوانزا خودداری نمایند.

افرادی که به زرده تخم مرغ حساسیت دارند، باید تحت مراقبت پزشک اقدام به دریافت این واکسن نموده و تا چند ساعت در مراکز درمانی تحت نظر باشند. کودکانی که رنج سنی آنها بین ۶ ماه تا ۹ سال است و برای اولین بار می‌خواهند برای زدن واکسن آنفلوانزا اقدام نمایند، باید این واکسن را در دو مرحله دریافت کنند یعنی در مرحله اول نصف دوز را بزنند و در مرحله بعدی دوز بعدی به صورت عضلانی تزریق شود. در مورد اطفال زیر ۶ سال نیز باید خطر نشان کرد که یا نباید واکسن آنفولانزا بزنند یا اینکه تحت نظر پزشک متخصص اطفال این کار را انجام دهند.

انواع واکسن آنفولانزا موجود در بازار

واکسن‌های آنفولانزا که در سال‌های گذشته در ایران توزیع شده‌اند، شامل واکسن‌های فرانسوی، هلندی و ایتالیایی بوده‌اند. در اینجا یکی از معروف‌ترین این واکسن‌ها را به شما عزیزان معرفی می‌کنیم:

واکسن آنفولانزا اینفلوواک هلندی

تزریق این واکسن برای افرادی با سن بیشتر از ۶ ماه که به دلیل سن و شرایط پزشکی در معرض خطر ابتلا به آنفولانزا هستند، توصیه می‌شود. واکسن آنفولانزا اینفلوواک هلندی فقط برای ایجاد ایمنی فعال (تولید پادتن) بر علیه آنتی ژن‌های ویروس آنفلونزا که در واکسن موجود است کاربرد دارد. این واکسن آنتی ژن‌های تهیه شده از سه سویه مختلف ویروس‌های غیر فعال آنفولانزا است که موجب تولید پادتن‌های خاصی می‌شود. مصونیت فقط در مقابل آن سویه‌هایی از ویروس ایجاد می‌شود که مشابهت نزدیکی با سویه‌های موجود در واکسن داشته باشند.

عوارض جانبی این واکسن که ممکن است شامل سردرد، تعریق، درد عضلات، تب و لرز و تورم در محل تزریق باشد، معمولا ظرف دو روز برطرف خواهد شد.

عوارض جانبی تزریق واکسن آنفولانزا

به طور کلی واکسن آنفولانزا واکسن ایمنی است که به راحتی می‌توان از آن بهره گرفت و اگر عوارض جانبی هم داشته باشد، این عوارض زودگذر و بسیار جزئی هستند. همان طور که پیشتر هم گفتیم واکسن آنفولانزا از ویروس ضعیف شده این بیماری تهیه می‌شود. پس از زدن این واکسن سیستم ایمنی بدن در یک واکنش طبیعی آنتی بادی‌هایی تولید می‌کند تا بتواند با ویروس واقعی آنفولانزا مقابله نماید. پس از اینکه واکسن آنفلوانزا می‌زنید، ممکن است عوارضی نظیر موارد زیر را تجربه نمایید:

 • تب
 • دردهای عضلانی
 • سردرد
 • حالت تهوع
 • غش کردن

 عوارض واکسن

تعداد بسیار اندکی از افراد نیز واکنش‌های شدیدتری را تجربه می‌کنند که ممکن است به دلیل داشتن آلرژی به این واکسن باشد.

چگونه از بروز آنفلوانزا پیشگیری کنیم ؟

به جز واکسن زدن که یکی از بهترین راه‌ها برای جلوگیری از آنفلوانزا است، راهکارهای دیگری نیز وجود دارد که به کمک آنها می‌توان از بروز این بیماری پیشگیری کرد:

 • با اشخاصی که به آنفلوانزا مبتلا هستند، تماس نداشته و از آنها دوری کنید.
 • در صورتی که احساس بیماری می‌کنید، در اماکن عمومی حضور پیدا نکنید تا بیماری به دیگران انتقال پیدا نکند.
 • با استفاده از ماسک، دهان و بینی خود را بپوشانید.
 • دست‌های خود را به طور مرتب با آب و صابون بشویید.
 • از لمس چشم‌ها، بینی و دهان خود بپرهیزید تا ویروس به بدن شما راه پیدا نکند.
 • به ویژه اگر بیمار در منزل دارید، سطوحی که از آنها زیاد استفاده می‌شود را ضد عفونی نمایید.
 • به حد کافی استراحت داشته باشید و استرس را از خود دور کنید.
 • مایعات بنوشید و غذاهای مقوی بخورید تا به تقویت سیستم ایمنی شما کمک شود.

اسپری بینی واکسن آنفولانزا چیست؟

نوعی از واکسن آنفولانزا وجود دارد که نام آن فلومیست بوده و به صورت اسپری دماغی تهیه شده است. در این واکسن ویروس ضعیف شده آنفولانزا وجود دارد که البته در اکثریت موارد موجب بروز بیماری آنفلوانزا نمی‌شود. افرادی که از لحاظ سلامتی هیچ مشکلی ندارد، باردار نیستند و بین ۲ تا ۴۹ سال سن دارند می‌توانند از واکسن آنفولانزا به این شکل نیز برخوردار شوند. عوارض جانبی اسپری دماغی واکسن آنفولانزا می‌تواند شامل آبریزش بینی، سردرد، استفراغ، گلودرد و تب باشد.

بهترین زمان تزریق واکسن آنفولانزا چه وقت است؟

بیماری آنفولانزا در پاییز و زمستان بیشتر اتفاق می‌افتد. از ابتدای ماه مهر تا پایان اردیبهشت هر سال شاهد اوج آنفولانزا هستیم. با در نظر گرفتن این نکات معمولا توصیه می‌شود که افراد از اواخر شهریور ماه یا اوایل مهر ماه برای دریافت واکسن آنفولانزا اقدام نمایند. با این حال در ماه‌های آبان، آذر و یا ماه‌های دیگر هم می‌توان این واکسن را تزریق کرد و هیچ نوع ممانعتی وجود ندارد.

واکسن آنفولانزا تا چه مدت اثر دارد؟

واکسن آنفولانزا بهتر است هر سال زده شود. به عبارت دیگر تزریق واکسن آنفولانزا باید سالیانه صورت گیرد. عامل ایجاد بیماری آنفولانزا ویروس است و ویروس‌ها ممکن است هر سال دچار جهش شده و تغییر کنند. بنابراین برای اینکه واکسن آنفولانزا اثر داشته باشد، هر سال باید آن را بزنید.

واکسن آنفولانزا چند درصد از این بیماری جلوگیری می کند؟

وقتی واکسن آنفولانزا را می‌زنید می‌توانید تا ۸۰ درصد اطمینان حاصل کنید که این واکسن در پیشگیری از آنفولانزا موثر خواهد بود. بنابراین افرادی که این واکسن را می‌زنند باز هم باید احتمال دهند که ممکن است به آنفولانزا مبتلا شوند اما در هر صورت شدت آن کمتر خواهد بود.

خرید واکسن آنفولانزا

برای خرید واکسن آنفولانزا باید به صورت حضوری به داروخانه‌ها مراجعه نمایید. این واکسن را از داروخانه دکتر حق نژاد (مثبت سبز) هم می‌توانید تهیه نمایید. واکسن آنفولانزا باید در دمای ۲ تا ۴ درجه سانتیگراد نگهداری شود. بعد از خرید این واکسن فورا باید آن را مورد استفاده قرار دهید یا اینکه پس از خرید آن را در فلاسکی که یخ در آن قرار دارد بگذارید تا به منزل رسیده و آن را به یخچال منتقل نمایید.

گفتار پایانی

برخی از افراد برای تزریق واکسن آنفولانزا در اولویت هستند و بعضی دیگر از اشخاص نیز به دلیل داشتن حساسیت و مشکلاتی از این قبیل بهتر است از زدن آن پرهیز نمایند. اگر شما مبتلا به بیماری‌های مزمن هستید، بیش از ۶۵ سال دارید، باردار هستید یا در مراکز درمانی زیاد رفت و آمد دارید، توصیه می‌شود که حتما این واکسن را تزریق نمایید تا احتمال بروز آنفولانزا را در بدن خود به حداقل برسانید.

لطفا به این مقاله امتیاز بدهید
[مجموع: ۸ میانگین: ۳.۵]

پست های مرتبط

1 نظر
 1. مرصده رضایی می گوید

  اگر بخواهیم این واکسن را بزنیم، از کجا میشه تهیه کرد؟ داروخانه مثبت سبز داره؟

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

X
مطالب پیشنهادی :