مصرف قرص کلسیم از چه سنی توصیه می شود ؟


7 9778

استفاده از قرص کلسیم بهترین گزینه برای تامین کلسیم مورد نیاز بدن نیست و بهتر آن است که این ماده معدنی از طریق طبیعی و با خوردن مواد غذایی در اختیار بدن قرار گیرد. اما گاه به دلایل مختلف لازم می‌شود که برخی اشخاص به دنبال مکمل‌های کلسیم بروند و با مصرف آنها کمبود عنصر کلسیم در بدن خود را جبران نمایند. پوکی استخوان تنها یکی از تبعات ناگواری است که کمبود کلسیم در بدن از خود برجای می‌گذارد. کلسیم نقش عمده‌ای در بسیاری از عملکردهای طبیعی بدن دارد و هرگز نمی‌توان نقش آن را کوچک شمرد و برای کمبود آن اقدامی نکرد. در این مطلب ابتدا با اهمیت مصرف کلسیم آشنا می‌شوید و بعد سن مصرف قرص کلسیم را برای شما توضیح خواهیم داد.

فواید کلسیم برای بدن

۹۹% از کلسیم موجود در بدن در استخوان‌ها ذخیره می‌شود بنابراین بدیهی است که برای حفظ سلامتی استخوان‌ها باید به مقدار کافی از این ماده معدنی بهره‌مندشد. به جز استخوان‌ها قلب، عضلات و اعصاب نیز جهت انجام عملکرد صحیح خود به کلسیم نیاز مبرم دارند. علاوه بر این بدون کلسیم بسیاری از آنزیم‌های بدن قادر به انجام عملکرد خود به شکل صحیح  نیستند. مطالعات نشان می‌دهند که مصرف کلسیم به مقدار کافی موجب می‌شود تا:

 • خطر کمتری برای ابتلا به فشار خون بالا در دوران بارداری وجود داشته باشد
 • فشار خون را در افراد جوان پایین می‌آورد
 • سطوح کلسترول در بدن را بهبود می‌بخشد
 • احتمال بروز آدنوم روده بزرگ را کاهش می‌دهد

 کلسیم

نکته قابل توجه در مورد کلسیم این است که بدن قادر به تولید آن نیست و بنابراین باید از طریق مصرف مواد خوراکی نیاز بدن به آن را برطرف کرد. همچنین کلسیم اگر در کنار ویتامین D مورد استفاده قرار گیرد، جذب بهتری در بدن خواهد داشت.

کمبود کلسیم موجب رشد استخوان‌های ضعیف در کودکان شده و رشد قدی آنها را دچار اختلال می‌کند و در سنین بالاتر به خصوص در زنان سبب بروز پوکی استخوان می‌شود. به همین دلیل معمولا توصیه می‌شود که زنان نسبت به مردان روزانه کلسیم بیشتری را مورد مصرف قرار دهند. در بسیاری موارد نیاز است تا در کنار رژیم غذایی از قرص کلسیم نیز استفاده شود.

سن مصرف قرص کلسیم

اینکه به طور دقیق بخواهیم سن مصرف قرص کلسیم را مشخص کنیم، تقریبا ناممکن است زیرا در هر سنی ممکن است که افراد به خوردن مکمل کلسیم نیاز داشته باشند. کمبود کلسیم حتی در بسیاری از کودکان نیز دیده می‌شود. بنابراین از کودکی تا هنگام پیری هر زمانی ممکن است که شما به مصرف کلسیم در قالب مکمل احتیاج داشته باشید.

 سن مصرف کلسیم

در واقع میزان سطح کلسیم در بدن افراد است که به آنها می‌گوید آیا به مصرف کلسیم اضافی از طریق مکمل غذایی نیاز دارند یا خیر. با یک آزمایش خون ساده می‌توان متوجه شد که با کمبود کلسیم مواجه هستید یا نه؛ سپس پزشک به صلاحدید خود در صورت نیاز مکمل کلسیم را برای شما تجویز می‌کند. برای اینکه بدانید آیا احتمالا باید از قرص کلسیم استفاده کنید یا نه، بهتر است علائم کمبود کلسیم، منابع تامین کلسیم و مقدار نیاز روزانه افراد به کلسیم در سنین مختلف را بدانید. این نکته قابل توجه است که زنان پس از سن یائسگی معمولا به مقدار کلسیم بیشتری نیاز دارند که شاید تامین آن تنها از طریق خوردن مواد غذایی میسر نباشد.

علائم کمبود کلسیم

نشانه‌های زیر ممکن است به کمبود کلسیم دلالت داشته باشد:

 • درد و ضعف عضلانی
 • احساس خستگی و خواب آلودگی
 • داشتن پوست خشک و ناخن‌های شکننده
 • پوکی استخوان
 • سندرم پس از قاعدگی دردناک
 • افسردگی
 • مشکلات دندان

در صورت مشاهده هر یک از این علائم به پزشک مراجعه نموده و علت را پیگیری نمایید.

منابع غذایی تامین کلسیم

گفتیم که سن مصرف قرص کلسیم بستگی به این موضوع دارد که شما تا چه حد با کمبود کلسیم مواجه هستید و از آنجایی که کمبود کلسیم در هر سنی می‌تواند اتفاق بیفتد، پس در هر زمانی ممکن است قرص کلسیم ضروری باشد و سن خاصی برای آن مطرح نیست. به منابع کلسیم که در ادامه به آنها اشاره می‌کنیم، نگاهی بیندازید. آیا از این مواد به مقدار کافی استفاده می‌کنید؟ اگر پاسخ خیر است پس در هر سنی که به سر می‌برید ممکن است به قرص کلسیم نیاز داشته باشید که البته بهتر است زیر نظر پزشک به مصرف آن اقدام کنید. غنی‌ترین خوراکی‌های حاوی کلسیم به شرح زیر هستند:

 • محصولات لبنی مانند شیر، ماست و پنیر
 • سبزیجات برگ سبز تیره مانند بروکلی و کلم پیچ
 • ماهی‌هایی با استخوان‌های نرم مثل ساردین و سالمون
 • خوراکی‌ها و نوشیدنی‌های غنی شده با کلسیم مثل آب‌میوه‌ها یا غلات
 • لوبیای سفید

مقدار نیاز روزانه افراد به کلسیم در سنین مختلف

سن مصرف قرص کلسیم هر سنی می‌تواند باشد به شرط آنکه از طریق مواد غذایی که در بالا به آنها اشاره شد، مقدار نیاز روزانه خود به کلسیم را بر اساس جدول زیر برای بدن خود تامین نکنید. به این جدول توجه نمایید:

سنمردانزنانزنان باردارزنان شیرده
از بدو تولد تا ۶ ماهگی۲۰۰ میلی‌گرم۲۰۰ میلی‌گرم
۷ تا ۱۲ ماهگی۲۶۰ میلی‌گرم۲۶۰ میلی‌گرم
۱ تا ۳ سالگی۷۰۰ میلی‌گرم۷۰۰ میلی‌گرم
۴ تا ۸ سالگی۱۰۰۰ میلی‌گرم۱۰۰۰ میلی‌گرم
۹ تا ۱۳ سالگی۱۳۰۰ میلی‌گرم۱۳۰۰ میلی‌گرم
۱۴ تا ۱۸ سالگی۱۳۰۰ میلی‌گرم۱۳۰۰ میلی‌گرم۱۳۰۰ میلی‌گرم۱۳۰۰ میلی‌گرم
۱۹ تا ۵۰ سالگی۱۰۰۰ میلی‌گرم۱۰۰۰ میلی‌گرم۱۰۰۰ میلی‌گرم۱۰۰۰ میلی‌گرم
۵۱ تا ۷۰ سالگی۱۰۰۰ میلی‌گرم۱۲۰۰ میلی‌گرم
۷۱ سالگی به بعد۱۲۰۰ میلی‌گرم۱۲۰۰ میلی‌گرم

مقادیر بالا مقدار توصیه شده روزانه کلسیم در سنین مختلف است. چنانچه با توجه به سن خود طبق این جدول مقدار کلسیم روزانه خود را با خوردن مواد غذایی تامین می‌کنید، دیگر نیازی به خوردن قرص کلسیم نیست. در غیر این صورت حتما باید در قالب مکمل نیز از کلسیم برخوردار شوید.

مصرف قرص کلسیم برای چه افرادی ضروری است ؟

حتی اگر رژیم غذایی سالم داشته باشید، بعید است که در موارد زیر به قرص کلسیم نیاز پیدا نکنید:

 • در صورتی‌که وگان هستید و حتی از لبنیات نیز استفاده نمی‌کنید
 • عدم تحمل لاکتوز دارید و نمی‌توانید به مقدار کافی لبنیات بخورید
 • مقدار زیادی پروتئین یا سدیم استفاده می‌کنید که موجب دفع کلسیم می‌شوند
 • تحت درمان طولانی مدت با کورتیکواستروئید ها هستید
 • مشکلات روده یا بیماری‌های گوارشی دارید که جذب کلسیم را کاهش می‌دهند مانند بیماری سلیاک

بنابراین در این مورد نیز حتما با پزشک مشورت نمایید.

 مکمل کلسیم

بهترین زمان مصرف قرص کلسیم

اگرچه سن مصرف قرص کلسیم هر سنی می‌تواند باشد اما باید توجه داشته باشید که معمولا در سنین پیری مصرف کلسیم در قالب مکمل برای بسیاری از افراد ضروری خواهد شد. سه عامل مهم مشخص می‌کنند که قرص کلسیم خود را چگونه و چه زمانی باید مورد استفاده قرار دهید:

 • باید ببینید نوع کلسیمی که استفاده می‌کنید، چیست؟ اگر از سیترات کلسیم استفاده می‌کنید می‌توان با غذا یا بدون غذا آن را مورد استفاده قرار داد اما کربنات کلسیم حتما باید در کنار وعده‌های غذایی مصرف شود زیرا اسید معده تولید شده هنگام غذا خوردن به جذب بهتر آن کمک می‌کند.
 • وقتی کلسیم در دوزهای کوچکتر استفاده شود، جذب بهتری خواهد داشت. بنابراین اگر قرار است ۱۰۰۰ میلی‌گرم کلسیم استفاده کنید، آن را به دو دوز ۵۰۰ میلی‌گرم تقسیم کرده و به جای یک بار، ۲ بار در روز آن را مصرف نمایید.
 • بسیاری از داروها از جمله آنتی‌بیوتیک‌ها، بیس فسفونات‌ها و داروهای فشار خون با قرص کلسیم تداخل دارویی دارند. در این زمینه با پزشک مشورت کنید تا جهت اجتناب از تداخل دارویی زمان خوردن کلسیم را به طور دقیق برای شما مشخص نماید.

همچنین دقت داشته باشید که کلسیم خود را با فاصله از مولتی ویتامین‌ها و مواد غذایی غنی از آهن میل کنید زیرا آهن و کلسیم با یکدیگر تداخل دارند.

کلام آخر

با توجه به این نکته که آیا بدن شما با کمبود کلسیم مواجه است یا نه، مصرف قرص کلسیم را باید آغاز کرد. بنابراین سن مصرف قرص کلسیم را هر سنی که فرد کمبود این ماده معدنی را داشته باشد می‌توان دانست. بهتر است برای تامین کلسیم ابتدا از طریق مواد غذایی اقدام کرد و بعد باز هم اگر کمبودی در بدن وجود داشت به سراغ مصرف مکمل‌های کلسیم رفت. تجارب خود را از مصرف قرص کلسیم با ما و خوانندگان این مجله اینترنتی در میان بگذارید.

لطفا به این مقاله امتیاز بدهید
[مجموع: ۷ میانگین: ۴.۱]

7 نظرات
 1. مینا زمانی می گوید

  در حال حاضر ۳۵ سالمه هستم و حدود ۱۰ ساله هر شب به دستور پزشک قرص کلسیم می خورم چون اگر نخورم آزمایشم نشون میده که کمبود دارم. آیا واقعا ایرادی نداره که تا آخر عمر هر شب کلسیم بخورم؟

  1. دکتر مریم خداوردیخان می گوید

   سلام کاربر عزیز… اگر در جواب آزمایشات شما همیشه سطح کلسیم پایین باشد ایرادی ندارد برای همیشه کلسیم مصرف نمایید. .. مگر اینکه مشکل کلیوی داشته باشید.

  2. احمد می گوید

   خیر .ضرری به شما نمی رساند

 2. h*** می گوید

  سلام. من نمیتونم لبنیات بخورم..حساسیت دارم.. و هرموقع میخام ماست یا شیر ….بخورم اذیت میشم به طوری که مجبورم استفاده نکنم..یعنی همه تلاشمو کردم تا از منابع طبیعی استفاده کنم ولی نمیشه…. استخوان های پاهام و دست هام صدا میدن… حتی کمرم….احساس میکنم استخوان هام درد میکنه… و یه مدت ورزش میکردم .. بخاطر همین مشکل یه مدت ورزش گذاشتم کنار…البته ورزش سنگین انجام نمیدادم … به دکتر مراجعه نکردم و نمیدونم قرص کلسیم بخورم یا نه .. میشه راهنمایی کنید …

  1. دکتر مریم خداوردیخان می گوید

   سلام کاربر گرامی برای اطمینان از اینکه به مکمل کلسیم نیاز دارید و یا خیر تنها راه انجام آزمایش اندازه گیری کلسیم خون میباشد….شرایط موجود مانع ورزش کردن نمیباشد،در نظر داشته باشید هنگام ورزش بیشتر وزن و فشار را به ماهیچه ها تحمیل نمایید تا به مفاصل و رعایت اصول دیگری که مربی مربوطه راهنمایی مینمایند.

 3. احمد می گوید

  سلام خسته نباشید. من دخترم ۹سالشه دکتر براش شربت اوستئو کیر رو نوشه چون همیشه با کمی فعالیت پاهاش درد می کرد ولی از مزه ش خوشش نمیاد میخام بدونم میشه به جای شربت قرصش رو بخوره

  1. دکتر مریم خداوردیخان می گوید

   سلام کاربر عزیز
   در یک کودک ۹ ساله ممکن است کبد به تکامل نرسیده و عملکرد یک فرد بالغ را نداشته باشد بدین منظور از شربت استفاده نمایید تا تنظیم دوز صورت کیرد. به عنوان مثال جایگزین شربت استئوکر، کلسی شور میتوانید استفاده نمایید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

X
مطالب پیشنهادی :