قدرت چربی سوزی ال کارنیتین چقدر است؟


2 577

ال کارنیتین یکی از شناخته‌شده‌ترین مکمل‌های ورزشی به منظور لاغری است. ال کارنیتین ماده‌ای است که از ترکیب دو اسید آمینه در بدن انسان بوجود می‌آید اما در قالب مکمل بدنسازی نیز می‌توان از آن بهره گرفت. اگرچه چربی‌سوزی تنها مزیت استفاده از L-carnitine نیست اما قطعا مهم‌ترین ویژگی است که افراد را به سمت مصرف آن می‌کشاند. در این مقاله قدرت چربی سوزی ال کارنیتین را مورد بررسی قرار خواهیم داد. واقعا با خرید قرص ال کارنیتین چقدر می‌توانید امیدوار باشید که به کاهش وزن دست خواهید یافت؟

ال کارنیتین چیست و چه فوایدی دارد ؟

ال کارنیتین ماده‌ای است که در مغز انسان و در کبد و کلیه‌ها ساخته شده و در بدن به تبدیل چربی به انرژی کمک می‌کند. همه ما جهت عملکرد صحیح قلب، مغز، حرکت ماهیچه‌ها و بسیاری فرایندهای دیگر به ال کارنیتین نیاز داریم. کاهش سطح ال کارنیتین در بدن را با مصرف مکمل ال کارنیتین در بدن می‌توان جبران کرد. دو آمینو اسید به نام‌های لیزین و متیونین موجب ساخته شدن ال کارنیتین در بدن هستند پس به نوعی می‌توان این ماده را از مشتقات اسیدهای آمینه دانست. ال کارنیتین برای ورزشکاران دارای مزایای زیر است:

 • منجر به چربی سوزی می‌شود
 • در حین تمرینات ورزشی و بعد از آن سطح انرژی را افزایش می‌دهد
 • متابولیسم را افزایش داده و لاغر شدن را تسهیل می‌کند
 • درد و خستگی پس از تمرینات سنگین ورزشی را کاهش می‌دهد
 • با داشتن نقش آنتی اکسیدانی به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک می‌کند

 ال کارنیتین چیست

ال کارنیتین همچنین ممکن است به شکل مکمل بدنسازی به بهبود حافظه در افراد مسن کمک کند، در کاهش فشار خون و پیشگیری از بیماری‌های قلبی موثر باشد، قدرت باروری را با افزایش تحرک اسپرم‌ها افزایش دهد و بسیاری فواید دیگر نیز داشته باشد که البته هر یک از این موارد در حال بررسی‌های بیشتر توسط محققان هستند.

ال کارنیتین چگونه در چربی سوزی تاثیر می گذارد ؟

قدرت چربی سوزی ال کارنیتین سالهاست که توسط  پژوهشگران در حال بررسی است. ال کارنیتین اسیدهای چرب را به درون میتوکندری انتقال داده و به منظور تولید انرژی آنها را می‌سوزاند. میتوکندری به عنوان مرکز تولید انرژی در سلول عملکرد خود را انجام می‌دهد. هنگامی‌که با مصرف قرص ال-کارنیتین یا ال کارنیتین مایع سطح این ماده در بدن افزایش می‌یابد، بدن انسان در سوزاندن چربی‌ها کارآمدتر عمل خواهد کرد. به این ترتیب نه تنها میزان چربی ذخیره شده در بدن کاهش خواهد یافت، بلکه به کاهش چربی احشایی شکم نیز کمک خواهد شد. این نوع چربی‌ها منجر به بیماری‌های خطرناکی مثل کبد چرب خواهند شد که البته خوشبختانه با استفاده از ال کارنیتین می‌توان تا حدودی جلوی آنها را گرفت.

از طرف دیگر گفتیم که مصرف L-carnitine منجر به افزایش انرژی در بدن خواهد شد. هنگامی‌که انرژی در بدن افزایش می‌یابد، بدیهی است که ورزشکار می‌تواند با شدت و توان بیشتری تمرینات خود را انجام دهد؛ بنابراین متالولیسم بیشتر شده و همراه با سوزانده شدن کالری بیشتر، لاغر شدن نیز مقدور خواهد شد.

قدرت چربی سوزی ال کارنیتین

تا به اینجای این مطلب برایتان شرح دادیم که ال کارنیتین چیست ؟ از نظر تئوری استفاده از ال-کارنیتین به عنوان مکمل کاهش وزن کاملا منطقی است زیرا این ماده اسیدهای چرب بیشتری را به منظور سوزانده شدن برای تولید انرژی به سلول‌ها منتقل می‌کند. پس این تصور به وجود می‌آید که احتمالا در کاهش وزن نیز تاثیرگذار خواهد بود. اما باید بدانید که اسرار بدن انسان پیچیده‌تر از آن است که به این سادگی بتوان به نتیجه دست یافت.

 قدرت چربی سوزی ال کارنیتین

در واقع باید گفت که با اینکه تاکنون چندین مطالعه مختلف در مورد قدرت چربی سوزی ال کارنیتین صورت گرفته است اما تعداد این مطالعات محدود بوده و نتیجه قطعی هنوز در هاله‌ای از ابهام است. با وجود اینکه چندین مطالعه معتبر و همچنین تجربه شخصی مصرف‌کنندگان ورزشکار این ادعا را که ال کارنیتین در چربی سوزی نقش دارد، به تایید می‌رسانند اما تحقیقات دیگری نیز وجود دارند که نشان می‌دهند آنقدرها که تبلیغ می‌شود، ال کارنیتین نمی‌تواند منجر به کاهش وزن شود.

آنچه که به قطعیت می‌توان در مورد آن سخن گفت این است که اگر از ال-کارنیتین در کنار رژیم غذایی اصولی و تمرینات ورزشی با شدت متوسط استفاده شود، بدون شک تاثیرات مثبتی در چربی‌سوزی و کاهش وزن مشاهده خواهد شد.

اما اینکه شما با مصرف قرص ال کارنیتین در طول یک ماه دقیقا چه مقدار کاهش وزن خواهید داشت، موضوعی است که به این راحتی‌ها نمی‌توان در مورد آن نظر داد زیرا پاسخ این سوال به تیپ بدنی شما، مقدار کالری مصرفی روزانه و همچنین مقدار کالری که می‌سوازنید، بستگی دارد.

برای کاهش وزن چه مقدار ال کارنیتین مصرف کنیم ؟

با توجه به شواهد و گزارش مصرف‌کنندگان با اینکه حتی مصرف روزانه ۱ گرم ال کارنیتین می‌تواند اثرات قابل توجهی در کاهش وزن داشته باشد، اما پیشنهاد می‌شود به منظور کسب بهترین نتیجه روزانه ۲ تا ۳ گرم ال کارنیتین مورد استفاده قرار گیرد که البته می‌توان این مقدار را در چند نوبت مصرف نمود. توصیه می‌شود که در کنار ال کارنیتین حداقل ۳۰ تا ۴۰ گرم کربوهیدرات و ۲۰ تا ۳۰ گرم پروتئین نیز مصرف شود؛ یعنی بهتر است ال کارنیتین را در کنار وعده غذایی خود میل کنید. جدیدترین تحقیقات نشان داده‌اند که سطح انسولین در بدن باید در حد کافی باشد تا ال کارنیتین بتواند وارد سلول‌های ماهیچه‌ای شده و عملکرد خود را به بهترین شکل انجام دهد.

۳۰ دقیقه پیش از شروع تمرینات ورزشی بهترین زمان مصرف ال کارنیتین با هدف چربی سوزی و لاغری است.

دوز ال کارنیتین

منابع غذایی حاوی ال کارنیتین

با مصرف گوشت و ماهی می‌توانید بیشترین مقدار ال کارنیتین را برای بدن تامین کرده و توان و قدرت چربی سوزی ال کارنیتین در بدن را افزایش دهید. گوشت گاو، ماهی، مرغ و شیر مقادیر قابل توجهی ال کارنیتین را در خود جای داده‌اند. با اینکه ال کارنیتین در بعضی از غلات و حبوبات یافت می‌شود اما مقدار آن چشمگیر نیست و بنابراین گیاه‌خواران بیش از سایرین در معرض کمبود ال کارنیتین قرار خواهند گرفت.

دقت کنید که ال کارنیتین موجود در منابع غذایی جذب بهتری نسبت به مکمل ال کارنیتین در بدن خواهد داشت. همچنین اگر قصد استفاده از مکمل ال کارنیتین را دارید، جذب فرم مایع آن به شکل بهتری صورت خواهد گرفت.

عوارض مصرف مکمل ال کارنیتین

اگر قصد چربی‌سوزی با ال کارنیتین را دارید، قطعا مایلید در مورد عوارض آن نیز اطلاعاتی داشته باشید. خوشبختانه باید گفت که ال کارنیتین در دوزهای معمول و معقول هیچ نوع عارضه جانبی نامطلوبی را معمولا ایجاد نخواهد کرد. اما هنگامی‌که در دوزهای بالا مورد مصرف قرار گیرد، ممکن است با حالت تهوع، گرفتگی عضلات شکم، استفراغ و اسهال همراه باشد. عوارض جانبی نادر در مورد ال کارنیتین می‌تواند شامل ضعف عضلانی در بیماران اورمیک و تشنج در افراد مبتلا به اختلالات تشنجی باشد.

ال کارنیتین را با چه مکمل هایی بخوریم ؟

چنانچه مایلید چربی‌سوزی را در بدن خود به حداکثر برسانید، می‌توانید از ترکیب ال کارنیتین با برخی مکمل‌ها کمک گرفته و رژیم غذایی و تمرینات ورزشی مناسبی نیز داشته باشید. در این مورد بهترین مکملی که می‌توان پیشنهاد داد، قرص سی ال ای است که خود خاصیت چربی‌سوزی قابل توجهی دارد. ال کارنیتین را همچنین می‌توان با قهوه، قرص امگا ۳ و کراتین نیز مصرف کرد.

کلام پایانی

در این مطلب ال کارنیتین را به شما معرفی کردیم و بعد به توضیح در مورد قدرت چربی سوزی ال کارنیتین پرداختیم. حرف و حدیث‌ها در مورد میزان تاثیرگذاری ال کارنیتین در لاغری زیاد است اما طبق گزارش مصرف‌کنندگان این مکمل می‌توان نتیجه گرفت که ال کارنیتین در کنار ورزش و رژیم غذایی مناسب حتما در چربی‌سوزی تاثیر خواهد گذاشت. با این حال برای نتیجه‌گیری نهایی نیاز به تحقیقات جامع‌تری وجود دارد.

لطفا به این مقاله امتیاز بدهید
[مجموع: ۳ میانگین: ۴.۳]

2 نظرات
 1. شریفه می گوید

  کسی که هفته ای ۳ بار باشگاه میره اماحرفه ای کار نمی کنه می تونه ال کارنیتین بخوره برای چربی سوزی و لاغری؟

  1. مجله مثبت سبز می گوید

   سلام دوست عزیز
   در روزهای تمرین استفاده شود

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

X
مطالب پیشنهادی :