ملاتونین چه تاثیری روی بیماری کرونا می گذارد ؟


3 3205

ملاتونین نه نام یک ویتامین است و نه یک گیاه؛ بلکه یکی از هورمون‌های فعال در بدن انسان است که به تنظیم خواب کمک می‌کند. این هورمون را به صورت مکمل غذایی نیز می‌توان مورد استفاده قرار داد. شاید شما نیز شنیده باشید که ملاتونین یکی از داروهایی است که احتمالا تاثیرات مثبتی در روند بهبود بیماران کرونایی دارد. با اینکه بیش از ۱۸ ماه از ظهور بیماری کرونا در جهان می‌گذرد، هنوز هیچ نوع درمان قطعی برای آن مطرح نشده است اما برخی از داروها می‌توانند تاثیری مثبت در مراحل بهبود داشته باشند و ملاتونین از آن جمله است. تاثیر ملاتونین بر کرونا موضوعی است که این مقاله را به آن اختصاص داده‌ایم.

ملاتونین چیست ؟

چنانچه در مقدمه این مطلب اشاره کردیم، ملاتونین نام یکی از هورمون‌های موجود در بدن است. این هورمون توسط غده صنوبری که درست در وسط مغز قرار دارد و به اندازه یک نخود است، ترشح می‌شود. این غده به بدن شما کمک می‌کند تا متوجه شوید که زمان خواب و بیداری چه موقع است. به طور معمول به هنگام غروب آفتاب زمانی که شب می‌شود، ترشح هورمون ملاتونین به بالاترین سطح خود می‌رسد و همین اتفاق موجب احساس خواب‌آلودگی خواهد شد.

 ملاتونین چیست

یکی از بهترین داروها برای تنظیم خواب در بدن قرص ملاتونین است که معمولا عارضه جانبی خاصی ندارد و به همین دلیل از محبوبیت خاصی برخوردار است. ملاتونین را در قالب قرص جویدنی، اسپری دهانی و کپسول نیز می‌توانید به راحتی در بازار بیابید. افرادی که با اختلالات خواب درگیر هستند یا دچار جت لگ می‌شوند، پرطرفدارترین مصرف‌کنندگان ملاتونین به شمار می‌آیند.

بررسی تاثیر ملاتونین بر کرونا

نتایج چندین تحقیق مختلف که هم در کشور خودمان صورت گرفته و هم در دیگر کشورها نشان داده است که ملاتونین در روند بهبود بیماران کرونایی و بازگشت آنها به حالت عادی نقشی مثبت دارد. از چندین جهت می‌توان این مسئله را بررسی نمود:

ملاتونین ضد التهاب است

مطالعات نشان می‌دهند که ملاتونین به دلیل اثرات آنتی اکسیدانی و ضدالتهابی ممکن است به جلوگیری از بروز COVID-19 یا به درمان آن کمک کند. بیماری کرونا به ویژه اگر شدید باشد، موجب عدم تعادل در سیستم التهابی خواهد شد. ملاتونین دارای خاصیت فارماکولوژیک بوده و ضد التهاب عمل می‌کند. بیماران کرونایی مسن بیش از سایرین در معرض ابتلا به بیماری‌های التهابی قرار دارند. به همین جهت می‌توان با بهره‌گیری از داروی ملاتونین التهاب را کنترل کرده و مراحل بهبود را تسریع نمود.

ملاتونین سیستم ایمنی را تقویت می کند

تاثیر ملاتونین بر کرونا از جهت نقشی که در تقویت سیستم ایمنی بدن دارد نیز قابل بررسی است. هر ماده‌ای که خاصیت آنتی‌اکسیدانی داشته باشد، می‌تواند به ارتقاء سیستم دفاعی بدن در برابر عوامل بیماری‌زا کمک کند و ملاتونین نیز دقیقا همین ویژگی را دارد.

 تاثیر ملاتونین روی کووید 19

ملاتونین به تنظیم خواب کمک می کند

گفتیم که مهم‌ترین تاثیر مصرف قرص ملاتونین در بدن کمک به تنظیم خواب است. بسیاری از افرادی که به بیماری کرونا مبتلا می‌شوند، به دلیل استرس یا مشکلاتی که از لحاظ سلامتی با آن درگیر هستند، با اختلالات خواب مواجه خواهند شد. در این موارد می‌توان به کمک داروی ملاتونین خواب را تنظیم کرده و با استراحت بیشتر روند بهبود را سرعت بخشید.

از طرف دیگر کلیه افرادی که از خواب باکیفیت شبانه برخوردار نیستند، نسبت به دیگران سیستم ایمنی ضعیف‌تری دارند. داشتن خواب کافی یکی از عوامل مهم در تقویت سیستم دفاعی بدن است. بنابراین اگر افراد مبتلا به اختلالات خواب از ملاتونین استفاده کنند، در نتیجه خواب بهتری خواهند داشت و با ارتقا سیستم ایمنی احتمال کمتری برای ابتلای آنها به کرونا وجود خواهد داشت.

ملاتونین از سکته مغزی جلوگیری می کند

بر اساس آمارها احتمال وقوع سکته قلبی در بسیاری بیماران کرونایی وجود دارد. اگر قبل از خواب از قرص ملاتونین استفاده شود، علاوه بر اینکه خواب تنظیم می‌شود، فشار خون نیز کاهش خواهد یافت. کاهش فشار خون خطر ابتلا به سکته مغزی را کم کرده و آمار مرگ و میر را پایین‌تر خواهد آورد.

استفاده از اسپری بینی ملاتونین برای مبارزه با کرونا

محققان بر اساس برخی از پژوهش‌ها بر این باورند که استفاده از اسپری بینی حاوی ملاتونین ممکن است سبب شود تا از رشد ویروسی که وارد دستگاه تنفسی انسان شده ممانعت به عمل آید. مطالعات نشان داده است که اگر سطح هورمون ملاتونین در بدن کم باشد، ژن‌های دخیل در نفوذ ویروس به بدن بیشتر فرصت ورود و پیشرفت پیدا خواهند کرد. هورمون ملاتونین ممکن است بتواند در کاهش نفوذ ویروس کرونا به سلول‌های بدن نقش داشته باشد. با این حال هرگز توصیه نمی‌کنیم که بدون مشورت با پزشک از اسپری ملاتونین استفاده کنید زیرا مقدار دقیق مصرف توسط پزشک باید تعیین شود.

بررسی چندین مطالعه در مورد تاثیر ملاتونین بر کرونا

در اینجا نتیجه ۲ مطالعه را که یکی در ایران و دیگری در خارج از ایران صورت گرفته است، برایتان شرح خواهیم داد:

نتیجه تحقیق در مورد رابطه ملاتونین و کرونا در بیمارستان بقیه الله

این مطالعه در فروردین ۹۹ آغاز شد و طی آن به بیماران کرونایی در بیمارستان بقیه الله (عج) روزانه ۹ میلی‌گرم ملاتونین به مدت ۱۴ روز داده شد. البته در کنار ملاتونین، بیماران از دیگر داروها نیز استفاده می‌کردند. نتایج حاکی از آن بود که دوره بهبود بیماری سریع‌تر شده و سایتوکاین‌های التهابی کاهش یافته است. بنابراین با مصرف قرص ملاتونین بیمار می‌تواند زودتر به حالت قبلی بازگردد. نتیجه این مطالعه که برای نخستین بار در ایران انجام شده بود، در ۳ مجله معتبر بین المللی به ثبت رسید.

 ملاتونین و کرونا

نتیجه تحقیق در مورد رابطه ملاتونین و کرونا در کلینیک کلیولند آمریکا

مطالعه در مورد تاثیر ملاتونین بر کرونا در یکی از کلینیک‌های مشهور آمریکا نیز صورت گرفت و بر اساس آن مشخص شد که احتمال ابتلای افراد به کرونا با مصرف مکمل ملاتونین تا ۲۸% کاهش خواهد یافت.

همچنین در یک مطالعه دیگر نیز نشان داده شد که شروع مصرف ملاتونین برای بهبود خواب از ۲ هفته قبل از انجام واکسیناسیون، سیستم ایمنی را بهبود بخشیده و موجب می‌شود تا فرد در بهترین حالت از لحاظ سلامتی، واکسن خود را دریافت کند. از طرف دیگر مصرف ملاتونین به مدت حداقل ۴ هفته پس از دریافت واکسن پاسخ ایمنی بدن به واکسن را افزایش داده و احتمالا مصونیت فرد در برابر کوید ۱۹ را بیشتر خواهد کرد.

آیا قرص ملاتونین عارضه جانبی دارد ؟

یکی از پرتکرارترین پرسش‌ها در مورد قرص ملاتونین، احتمال اعتیاد آورد بودن آن است. باید گفت که هیچ یک از تحقیقاتی که تاکنون در این زمینه صورت گرفته نشان نداده است که مصرف ملاتونین در قالب مکمل احتمال ایجاد وابستگی در افراد را دارد. اکثر مردم با خوردن مکمل ملاتونین هیچ عارضه‌ای را تجربه نمی‌کنند اما در برخی موارد زیر علائم زیر ممکن است بروز یابد که البته هیچ‌یک خطرناک نیست:

 • سردرد و سرگیجه
 • احساس خواب‎‌آلودگی در طول روز
 • حالت تهوع و درد معده
 • افت فشار خون
 • احساس گیجی

در مورد اینکه آیا می‌توانید برای کودک خود از ملاتونین استفاده کنید یا خیر، حتما با پزشک مشورت کرده و خودسرانه عمل نکنید.

سخن پایانی

شاید دیده باشید که برخی از پزشکان برای بیماران کرونایی داروی ملاتونین تجویز می‌کنند. در این مطلب به بررسی تاثیر ملاتونین بر کرونا پرداختیم تا به بسیاری از سوالات احتمالی شما پاسخ دهیم. در پایان توصیه می‌کنیم خودسرانه برای پیشگیری یا درمان کرونا از ملاتونین استفاده نکنید. بسیاری از افراد ناآگاه بدون مشورت با پزشک به سراغ مصرف برخی از داروها آنهم در مقادیر بالا می‌روند تا به گمان خود در پیشگیری و درمان کرونا موفق‌تر باشند. این تصورات را کنار بگذارید و قبل از هر اقدام نظر پزشک را جویا شوید.

لطفا به این مقاله امتیاز بدهید
[مجموع: ۷ میانگین: ۴.۳]

پست های مرتبط

3 نظرات
 1. مریم می گوید

  بدون نسخه پزشک میشه ملاتونین خرید؟ اسپری ملاتونین چیه؟

  1. مجله مثبت سبز می گوید

   سلام دوست عزیز
   بله می توانید به صورت اینترنتی از داروخانه انلاین مثبت سبز سفارش دهید.

 2. پناهی نیا می گوید

  مطلب جامع و مفیدی بود. سپاس

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

X
مطالب پیشنهادی :