بهترین پروتئین وی کدام است بهترین پروتئین وی کدام است

تفاوت مولتی ویتامین با مولتی ویتامین مینرال چیست ؟

مولتی ویتامین بهتر است یا مولتی ویتامین مینرال ؟


زمان خواندن تقریبی مقاله : 8 دقیقه
5 10015

امروزه کمتر پیش می‌آید کسی را ببینید که حداقل یکبار در زندگی خود از مولتی ویتامین استفاده نکرده باشد. گویی مولتی ویتامین جزء لاینفک زندگی بسیاری از انسان‌ها شده است و تعجبی هم ندارد زیرا اکثر افراد تغذیه سالمی ندارند و برای جبران کمبود مواد مغذی به ناچار به سراغ خرید قرص مولتی ویتامین می‌روند. تنوع مولتی ویتامین‌ها در داروخانه‌ها بسیار زیاد است و اگر اطلاعات کافی نداشته باشید قطعا برایتان سخت است که کدام مولتی ویتامین را انتخاب کنید. آیا تفاوت مولتی ویتامین با مولتی ویتامین مینرال را می‌دانید؟ پاسخ این پرسش یکی از کمترین چیزهایی است که به هنگام انتخاب مولتی ویتامین باید از آن آگاه باشید.

مولتی ویتامین چیست ؟

ویتامین‌ها موادی هستند که بدن جهت انجام عملکرد صحیح خود به آنها نیاز دارد. به طور کلی ۱۳ ویتامین ضروری برای بدن وجود دارند که بعضی از آنها محلول در آب و بعضی دیگر محلول در چربی هستند. ویتامین‌ها در مواد غذایی یافت می‌شوند و با یک تغذیه سالم به راحتی برای بدن تامین می‌شوند. مولتی ویتامین نوعی مکمل غذایی است که در آن انواع ویتامین‌ها در کنار یکدیگر در مقادیر مناسب قرار گرفته‌اند تا کمبود ویتامین در بدن انسان را جبران کنند.

هر ویتامینی با توجه به سن افراد روزانه در یک مقدار مناسب باید مورد استفاده قرار بگیرد. مشکلات سلامتی تنها بر اثر سطوح پایین ویتامین در بدن اتفاق نمی‌افتد. دقت داشته باشید که مصرف بیش از حد ویتامین‌ها نیز خود مشکل‌ساز بوده و گاه با عوارض جانبی جبران نشدنی همراه است.

خرید مولتی ویتامین مینرال

برای خرید قرص مولتی ویتامین مینرال از داروخانه آنلاین مثبت سبز کلیک کنید.

ترکیبات موجود در مولتی ویتامین

پیش از آنکه تفاوت مولتی ویتامین با مولتی ویتامین مینرال را بررسی کنیم، بهتر است با ویتامین‌های موجود در مولتی ویتامین بیشتر آشنا شوید:

 • ویتامین A
 • ویتامین C
 • ویتامین D
 • ویتامین E
 • ویتامین K
 • ویتامین B1 (تیامین)
 • ویتامین B2 (ریبوفلاوین)
 • ویتامین B3 (نیاسین)
 • ویتامین B5 (پانتوتنیک اسید)
 • ویتامین B6 (پیروکسیدین)
 • ویتامین B7 (بیوتین)
 • ویتامین B9 (اسید فولیک)
 • ویتامین B12 (کوبالامین)

 مولتی ویتامین چیست

البته ویتامین‌های ذکر شده ممکن است در همه مولتی ویتامین‌ها یافت نشوند. به عبارت دیگر ممکن است مثلا در یک مولتی ویتامین هر ۸ ویتامین گروه ب وجود نداشته باشند. همچنین مقادیر ویتامین‌ها در مولتی ویتامین‌های مختلف متفاوت است. بنابراین مثلا اگر فکر می‌کنید کمبود ویتامین دی دارید بهتر است مولتی ویتامینی را انتخاب کنید که از لحاظ ویتامین D غنی باشد.

به جدول زیر دقت کنید:

ویتامین‌های محلول در آب ویتامین‌های محلول در چربی
ویتامین C و کلیه ویتامین‌های گروه B ویتامین‌های A، E، D و K

 

ویتامین‌های محلول در آب در بدن ذخیره نمی‌شوند و به طور مرتب باید استفاده شوند. مازاد این ویتامین‌ها معمولا به راحتی از طریق ادرار از بدن دفع می‌شود. اما ویتامین‌های محلول در چربی در بافت‌های چربی بدن ذخیره می‌شوند و اگر با مقداری چربی مورد مصرف قرار گیرند، جذب بهتری در بدن خواهند داشت.

مولتی ویتامین مینرال چیست ؟

برای آگاهی از تفاوت مولتی ویتامین با مولتی ویتامین مینرال لازم است با مولتی ویتامین مینرال نیز آشنا شوید. مولتی ویتامین مینرال نوعی مکمل غذایی است که در آن علاوه بر ویتامین‌ها مواد معدنی یا املاح معدنی نیز وجود دارند. “مینرال” به معنای ماده معدنی است. مواد معدنی موادی هستند که برای استخوان‌سازی، ساخت هورمون‌ها، تنظیم ضربان قلب، حمایت از عضلات سالم و حفاظت از عملکرد مغز مورد استفاده قرار می‌گیرند. مواد معدنی را می‌توان در دو گروه ماکرومینرال‌ها و مواد معدنی کمیاب دسته‌بندی می‌شوند:

ماکرومینرال‌ها مواد معدنی کمیاب
کلسیم، فسفر، منیزیم، سدیم، پتاسیم، کلر، سولفور آهن، منگنز، مس، ید، روی (زینک)، کوبالت، فلورید، سلنیوم

ماکرومینرال‌ها در مقادیر بالا و مواد معدنی کمیاب در مقادیر پایین برای بدن نیاز هستند. بهترین راه برای تامین مواد معدنی برای بدن داشتن تغذیه سالم و متنوع است. استفاده از مولتی ویتامین مینرال نیز یک گزینه بسیار ایده‌آل به شمار می‌آید که در مدت زمانی اندک کمبود این ریزمغذی‌ها را در بدن جبران می‌کند.

مولتی ویتامین مینرال چیست

تفاوت مولتی ویتامین با مولتی ویتامین مینرال

با خوردن قرص مولتی ویتامین فقط از ویتامین‌های مختلفی که برایتان شرح دادیم بهره‌مند می‌شوید. حال آنکه با مصرف قرص مولتی ویتامین مینرال هم ویتامین‌ها به بدن شما می‌رسند و هم مواد معدنی. اکثر مولتی ویتامین‌هایی که در حال حاضر در داروخانه‌ها یافت می‌شوند، شامل مواد معدنی نیز هستند. صحیح‌تر آن است که به جای کلمه “مولتی ویتامین مینرال” بگوییم “مولتی ویتامین و مینرال” زیرا در انگلیسی نیز به این محصول Multivitamin and mineral گفته می‌شود. آنچه مولتی ویتامین‌ها و مینرال‌ها را از یکدیگر متمایز می‌کند دوز استفاده شده از ویتامین‌ها و عناصر معدنی در یک مکمل است.

همچنین در همه مولتی ویتامین و مینرال‌ها معمولا همه ویتامین‌ها و املاح معدنی وجود ندارند. بنابراین اگر مایلید در مولتی ویتامین مصرفی شما مثلا مقدار کلسیم یا آهن بالا باشد، قبل از خرید حتما باید نگاهی به جدول ترکیبات مکمل مورد نظر داشته باشید. زیرا امکان دارد مثلا آهن در آن وجود داشته باشد اما کلسیم در آن استفاده نشده باشد یا اینکه دوز بکار رفته از این ماده معدنی آن چیزی نباشد که مد نظر شما یا پزشکان است.

قرص مولتی ویتامین بخریم یا مولتی ویتامین مینرال ؟

مولتی ویتامین مینرال تنوع بیشتری نسبت به قرص یا کپسول مولتی ویتامین دارد. ممکن است در نام بسیاری از مولتی ویتامین‌ها اینکه این محصول شامل مینرال‌ها هم می‌شود، قید نشده باشد اما وقتی ترکیبات آن را نگاه کنید متوجه شوید که مواد معدنی نیز در آن وجود دارند. اگر به دنبال مکمل غذایی هستید که به طور کلی به جبران کمبود کلیه مواد مغذی در بدن کمک کند، پیشنهاد ما به شما خرید مولتی ویتامین مینرال است زیرا این فرآورده هم ویتامین‌ها را شامل می‌شود و هم مواد معدنی را. با همه این حرف‌ها بهترین راهکار برای انتخاب یک قرص مولتی ویتامین این است که با پزشک خود مشورت کنید. پزشک با توجه به کمبودهای مواد مغذی در بدن شما بهترین پیشنهاد را می‌تواند به شما ارائه دهد.

مقایسه قیمت مولتی ویتامین با مولتی ویتامین مینرال

بین این دو محصول از لحاظ قیمت تفاوت چندانی وجود ندارد. تصور نکنید که چون در مولتی ویتامین مینرال علاوه بر ویتامین‌ها، مواد معدنی هم وجود دارند، قیمت آن بیشتر است. به طور کلی قیمت این نوع مکمل‌ها را برند (مارک)، ایرانی یا خارجی بودن یا تعداد قرص یا کپسول‌های بکار رفته در آن تعیین می‌کند. شما می‌توانید بهترین مولتی ویتامین‌ها را به صورت اینترنتی، با تخفیفات عالی و قیمت مناسب از داروخانه آنلاین مثبت سبز خریداری کنید.

کلام آخر

احتمالا مولتی ویتامین نام آشنایی برای همه افراد است. در این مقاله تفاوت مولتی ویتامین با مولتی ویتامین مینرال را برای شما عزیزان شرح دادیم تا اگر قصد خرید این نوع مکمل‌ها را دارید با اطلاعات بیشتری اقدام کنید. به طور خلاصه می‌توان گفت که فرق بین این دو محصول آن است که در مولتی ویتامین + مینرال علاوه بر ویتامین‌ها از مواد معدنی نیز استفاده شده است. تا بحال از کدام مارک مولتی ویتامین استفاده کرده و از آن راضی بوده‌اید؟ نظرات خود را در بخش کامنت‌ها با ما و دیگر خوانندگان این مجله به اشتراک بگذارید.

لطفا به این مقاله امتیاز بدهید
[مجموع: ۲۲ میانگین: ۳.۵]
منبع vitagene

پست های مرتبط

5 نظرات
 1. کیا می گوید

  درسته که مولتی ویتامین ایرانی کیفیتش مثل خارجیه؟

  1. دکتر اشعری می گوید

   بله عالیه من همیشه از مولتی ویتامین های ایرانی استفاده میکنم و نتیجه هم دیدم

 2. هادی می گوید

  بسیار مفیدبود.درود برشما..

 3. نسرین می گوید

  تشکر از مقاله خوبتون
  همیشه برای من تفاوت این دو سوال بود که توضیحات شما خوب و مفید بود

 4. علی جلولی می گوید

  ممنون عالی بود

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

X
مطالب پیشنهادی :