بیماری های ناشی از آلودگی هوا در کلان شهرها کدامند؟

0 410

بیماری های ناشی از آلودگی هوا موضوعی قابل بحث و مهمه که توی روزهای آلوده کلان شهرها، بحث در مورد اون ها بیشتر و بیشتر می شه. با ما توی مجله داروخانه آنلاین مثبت سبز همراه باشید با شرح موضوع آلودگی هوا و بیماری های ناشی شده از اون…

قلبی که درد می کنه

نرسیدن مناسب اکسیژن به قلب و جریان خون، کار قلب رو مختل می کنه و تمام انرژی بدن رو برای رسوندن اکسیژن به بدن می گیره.  آلودگی هوا ضمن تشدید عوارض قلبی و تنفسی توی مبتلایان این بیماری ها، عوامل اصلی در بروز بیماری های قلبی و تنفسی در افراد سالم هم هست!

هر انسان در روز چیزی در حدود ۲۲ هزار بار نفس می کشه و در حدود ۱۵ کیلوگرم هوای تازه نیاز داره! آدمی می تونه به مدت ۵ هفته بدون غذا و مدت ۵ روز بدون آب زنده بمونه، اما نمی تونه بدون هوا حتی ۵ دقیقه زنده بمونه.

بیماری های ناشی از آلودگی هوا در کلان شهرها کدامند؟

ریه ها و نبود نفس

سیستم تنفسی اولین ارگانی از بدن انسانه که توی تماس مستقیم با آلودگی هوا قرار داره و ریه، مسئول اصلی جذب اکسیژن هوا و دفع دی اکسید کربن خونه، در صورتی که غلظت آلاینده های هوا بیشتر از ظرفیت تصفیه ریه انسان بشه، آلاینده ها به جریان خون وارد می شن و عوارض قلبی و تنفسی مثل اختلال توی انتقال اکسیژن به بافت های بدن، افزایش ضربان قلب، سکته قلبی، کاهش ظرفیت شش ها، آسم، برونشیت و سرطان ریه رخ می ده.

آمفیزم

آمفیزم در نتیجه انقباض لوله های برونشیال و تخریب کیسه های هوایی توسط آلاینده‌ها به وجود میاد و باعث کوتاهی نفس می شه!

انواع حساسیت ها

مواد آلاینده می تونن باعث واکنش های آلرژیک مختلفی از جمله آبریزش بینی، تنگی نفس، خارش پوست، اشک چشم و عسطه های پی در پی بشه!

برونشیت یکی از  بیماری های ناشی از آلودگی هوا

‌سرفه های پی در پی و جریان خلط مستمر از علائم برونشیته! مواد آلاینده باعث تخریب مژک های مجاری تنفسی‌ که مواد محرک رو از ریه خارج می کنن می شه و سرفه های شدید به وجود میان!

خشکی چشم، سرطان ریه و معده، تیرگی و بسته شدن روزنه های سطح پوست، خشکی پوست، خارش، اگزمای دست و صورت، اگزمای پلک، کهیر، تشدید جوش های آکنه ای صورت، خشکی حاشیه لب ها و بینی و نمایان شدن لکه های تیره در سطح پوست، پارکینسون و آلزایمر، دیابت، افسردگی، اختلال در تمرکز، پرخاشگری و درونگرایی مزمن هم از جمله بیماری های ناشی از آلودگی هوا توی کلان شهرها هستن.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.