همه چیز درباره بیماری مروارید سیاه


0 425

همه چیز درباره بیماری مروارید سیاه

بیماری مروارید سیاه یا همون گلوکوم (Glaucoma) نوعی اختلال چشمی به شمار می ره که شایع ترین بیماری بعد از آب مروارید و دیابت در کشور محسوب می شود و اگر در زمان مناسب تشخیص داده نشه، می تونه بسیار خطرناک هم بشه، به گونه ای که در این بیماری هر میزان از دید فرد که دچار آسیب بشه حتی بعد از درمان هم بهبود نخواهد یافت، اما در آب مروارید مشکل تاری دید بعد از اعمال جراحی درمان پذیر خواهد بود.

بیماری مروارید سیاه چیست؟

مایع چشمی که مسئول تغذیه و سلامت چشم هست به طور طبیعی در محیط چشم ترشح می شه و از طریق مجاری خارج کننده که در قسمت جلویی چشم قرار دارند به بیرون تخلیه می شه، اما مشکل زمانی بوجود می یاد که این راه های خروجی مسدود می شن و این مایع درون چشم جمع می شه و سبب افزایش فشار در داخل چشم خواهد شد، که در اینصورت بینایی چشم مورد آسیب قرار می گیره و درصورت عدم درمان امکان کوری هم وجود دارد.

اما در این قسم جای نگرانی نبوده و خداروشکر کشور ایران به لحاظ امکانات جراحی و تبحر پزشکان صاحب منصب می باشد، اما به شرط آنکه این بیماری در مراحل اولیه تشخیص و مورد درمان قرار گیرد.

علائم بیماری مروارید سیاه

  • در مراحل ابتدایی بروز اختلال در قدرت بینایی و از دست رفتن دید محیطی در نواحی کوچکی از میدان دید
  • در صورت پیشرفت بیماری افزایش احتمال دو بینی
  • ندیدن نقاط بیشتری از میدان دید
  • سفتی کره چشم و عدم توانایی دید مناسب در شب هم از دیگر علائم به شمار می رود.

چه کسانی مستعد ابتلا به بیماری مروارید سیاه هستن؟

  • افرادی که دارای سابقه خانوادگی هستن
  • نژادهای سیاه
  • افرادی که دارای فشار چشم بالا، فشار خون بالا ،مرض قند و بیماری نزدیک بینی هستن.

درمان بیماری مروارید سیاه

این بیماری درمان دائمی نداره اما  با تکرار معاینات زمانبندی شده خصوصا بعد از سن چهل سالگی می توان تا حد بسیار زیادی از بدتر شدن آن پیشگیری نمود و البته با تجویز داروهای کاهنده فشار چشمی این بیماری تحت کنترل قرار خواهد گرفت.

مجله مثبت سبز

لطفا به این مقاله امتیاز بدهید
[مجموع: ۰ میانگین: ۰]

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

X
مطالب پیشنهادی :