ترفندهای رشد سریع مو در کوتاه ترین زمان ممکن ترفندهای رشد سریع مو در کوتاه ترین زمان ممکن

تناسب اندام چیست و اهداف آن کدامند؟

برای تناسب اندام چه کنیم؟


0 1844

حفظ تناسب اندام ممکن است به کیفیت بهتر زندگی کمک کرده و حتی طول عمر را نیز افزایش دهد. داشتن تناسب اندام نه تنها از لحاظ زیبایی تاثیر بسزایی روی ظاهر فرد می‌گذارد بلکه به حفظ سلامتی و پیشگیری از بروز بسیاری از بیماری‌ها نیز کمک می‌کند. تعریف تناسب اندام چیست؟ افراد برداشت‌های مختلفی از تناسب اندام دارند. برای اینکه مولفه‌های اصلی تناسب اندام آشنا شوید، در ادامه همراه ما باشید.

تناسب اندام چیست؟

متخصصان تناسب اندام و آمادگی جسمی را اینچنین تعریف می‌کنند: توانایی فرد برای انجام فعالیت‌های روزانه با عملکرد مطلوب و قدرت و استقامت کافی. در کنار این موارد قدرت کنترل و مدیریت بیماری‌ها، ضعف و استرس نیز باید وجود داشته باشد. تناسب اندام زمانی وجود دارد که سیستم‌های بدن توانایی کارکرد موثر را هماهنگ با یکدیگر داشته باشند و این امکان را فراهم آورند که فعالیت‌های روزانه در صحت و سلامت صورت گیرد.

برخی دیگر از متخصصان تناسب اندام را توانایی بدن برای انجام فعالیت‌های مختلف بدون احساس خستگی می‌دانند. در تناسب اندام فاکتورهای زیادی از جمله ترکیب بدن، انعطاف‌پذیری، انرژی و استقامت باید در نظر گرفته شود. افرادی که از تناسب اندام برخوردار هستند، کمتر از سایرین دچار بیماری‌های مزمن مثل دیابت نوع ۲، فشار خون یا امراض قلبی می‌شوند. با همه این حرف‌ها تعریف افراد از تناسب اندام با یکدیگر متفاوت است. برخی داشتن اندام زیبا، عضلانی یا لاغر را نشان از داشتن تناسب اندام می‌دانند. برای در نظر گرفتن تناسب اندام چندین مولفه باید در نظر گرفته شود:

۵ مولفه اصلی در تناسب اندام

به منظور رسیدن به تناسب اندام از ورزش‌های مختلفی در کنار تغذیه سالم و اصولی می‌توان بهره گرفت. در هر صورت فاکتورهای زیر باید در نظر گرفته شوند:

 5 مولفه در تناسب اندام

ترکیب بدن

به طور کلی ترکیب بدن به محتوای چربی در بدن شما اشاره دارد. شاخص توده بدنی یا BMI یک نشانگر تقریبی از تناسب اندام است که به ترکیب بدن مرتبط است اما بسیاری از عوامل مرتبط با سلامتی و تندرستی در آن در نظر گرفته نشده و به حساب نمی‌آید. محتوای چربی در بدن خود را تنها یک معیار کوچک برای سنجش تناسب اندام در نظر بگیرید زیرا فاکتورهای بسیار دیگری هم وجود دارند.

برای تسهیل مراحل لاغری و کمک به چربی‌سوزی می‌توانید در کنار تمرینات خود از قرص چربی سوز ورزشی استفاده کنید.

استقامت قلبی عروقی یا قلبی تنفسی

استقامت قلبی عروقی اندازه‌گیری می‌کند که بدن شما تا چه مدت می‌تواند ورزش‌های هوازی سخت را تحمل کرده و تاب بیاورد. به این مثال توجه کنید: یک دونده سرعتی که می‌تواند سریع بدود اما فقط برای مدت کوتاهی می‌تواند این کار را انجام دهد، احتمالا استقامت قلبی عروقی بالایی ندارد. برای اینکه ورزشکار استقامت قلبی عروقی را در خود افزایش دهد، می‌تواند دوی سرعت را با یک برنامه تمرینی اینتروال که شامل دو در کنار استراحت می‌شود، جایگزین نماید.

انعطاف پذیری

توانایی حرکت مفاصل در سراسر دامنه حرکتی میزان انعطاف‌پذیری بدن را نشان می‌دهد. انعطاف‌پذیری مناسب قابلیت نرم انجام دادن تمرینات ورزشی را فراهم می‌کند و از این جهت اهمیت بسیار دارد. یک معیار کلاسیک برای سنجش انعطاف‌پذیری تست “نشستن و رسیدن” است. در این تمرین باید پاهای خود را مستقیم جلوی خود دراز کنید و هر دو دست خود را به سمت انگشتان پا بکشید. این تمرین برای افزایش انعطاف‌پذیری بسیار ایده‌آل است.

استقامت عضلانی

همان‌طور که می‌بینید، برای پاسخ به این پرسش که تناسب اندام چیست؟ فاکتورهای مختلفی باید در نظر گرفته شوند. یکی دیگر از این فاکتورها استقامت عضلانی است. استقامت عضلانی از قدرت عضلانی متمایز است زیرا به این توانایی اشاره دارد که عضلات شما بدون استراحت چه مدت زمانی می‌توانند کار کنند. تمریناتی مثل “دراز نشست” و “بشین پاشو” نشانه استقامت عضلات است اما پاورلیفتینگ با وزنه‌های بسیار سنگین میزان قدرت عضلات را نشان می‌دهد.

قدرت عضلانی

قدرت عضلانی خود را با حداکثر نیروی تولید شده توسط یک عضله یا گروهی از عضلات مشخص می‌توانید اندازه‌گیری نمایید. به منظور افزایش قدرت و توان ماهیچه‌های بدن خود باید تمرین با وزنه را آغاز کرده و به تدریج وزنه‌های سنگین‌تری را بلند کنید تا به مرور قدرت بیشتری بیابید. جهت حفظ سلامت ماهیچه‌ها و افزایش عضله‌سازی می‌توانید از مکمل پروتئین نیز کمک بگیرید.

 قدرت عضلانی

چگونه ایمن و بدون خطر به تناسب اندام برسیم؟

حالا که دانستید تناسب اندام چیست؟ برای اینکه برنامه تناسب اندام شما بدون هر گونه آسیب و خطر پیش برود، نکات زیر را باید مد نظر داشته باشید:

  • اگر بیماری قلبی دارید قبل از شروع یک برنامه ورزشی با پزشک مشورت کنید.
  • داشتن تکنیک تمرین مناسب برای اطمینان از ایمنی و اثربخشی یک برنامه ورزشی ضروری است. با این حال با توجه به نیازهای فردی و شرایط جسمانی هر فرد ممکن است لازم باشد با مشورت مربی ورزشی تغییراتی در برنامه ورزشی اعمال شود.
  • در تمرینات با وزنه همیشه وزنه‌ای را انتخاب کنید که در حین کار با آن بتوانید بدن خود را به خوبی کنترل کنید.
  • هنگام انجام تمرینات اگر درد و فشار زیادی به بدن شما وارد می‌شود باید آن تمرین را متوقف کنید.
  • در برنامه ورزشی خود حتما جایی برای استراحت و تغذیه نیز باز کنید.
  • ریکاوری بعد از پایان تمرینات اهمیت بالایی دارد. قبل از شروع تمریناتی که به گروه عضلانی مرتبط هستند، استراحت کافی داشته باشید تا امکان ریکاوری فراهم شود و عضلات دوباره آماده تمرین شوند.
  • برای تسریع اهداف ورزشی خود می‌توانید از انواع مکمل بدنسازی نیز استفاده کنید. قیمت مکمل بدنسازی در انواع مختلف و برندهای متنوع را می‌توانید در داروخانه آنلاین مثبت سبز همین حالا ببینید.

برای تناسب اندام چه کنیم؟

به هرم زیر توجه کنید. در پایین این هرم تغذیه به چشم می‌خورد. شرایط متابولیک، ژیمناستیک، وزنه برداری و در نهایت ورزش در قسمت‌های بالایی هرم وجود دارند. این سلسله مراتب تا حدی زیادی منعکس کننده وابستگی هر یک از طبقات هرم به یکدیگر است. در تحلیل کاستی‌ها و مشکلات ورزشکاران باید دقت کرد که در کدام قسمت هرم ضعف دارند. اگر در هر سطحی از هرم کمبودی وجود داشته باشد، قسمت‌های بالاتر نیز آسیب خواهند دید. یعنی اگر به عنوان مثال تغذیه فرد ورزشکار درست نباشد، قطعا نمی‌تواند در وزنه برداری یا ژیمناسیک موفق عمل کند.

 هرم پیشرفت ورزشی

کلام پایانی

در این مطلب برایتان شرح دادیم که تناسب اندام چیست؟ لازمه داشتن و حفظ تناسب اندام پایبندی به اصولی است که به تفکیک در مورد هر یک از آنها توضیح دادیم. تناسب اندام زمانی به درستی وجود دارد که علاوه بر ظاهر اندام به سلامتی بدن نیز در کنار آن توجه شود. شما چقدر به تناسب اندام خود اهمیت می‌دهید؟

لطفا به این مقاله امتیاز بدهید
[مجموع: ۱ میانگین: ۵]
منبع masterclass

پست های مرتبط

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

X
مطالب پیشنهادی :