بهترین پروتئین وی کدام است بهترین پروتئین وی کدام است

درمان کبد چرب با امگا ۳ امکان پذیر است؟

بررسی تاثیر امگا 3 در درمان کبد چرب


زمان خواندن تقریبی مقاله : 10 دقیقه
2 4087

ابتلا به بیماری کبد چرب می‌تواند زمینه را برای بروز بیماری‌های قلبی- عروقی فراهم کرده و سلامتی بدن انسان را به خطر بیندازد. متاسفانه امروزه با توجه به مصرف زیاد فست فودها و عدم توجه به تغذیه سالم آمار مبتلایان به کبد چرب روز به روز در حال افزایش است. حتی به وفور می‌بینیم که جوانان نیز به کبد چرب مبتلا می‌شوند و عوارض ناشی از آن را تحمل می‌کنند. به منظور بهبود کبد چرب حتما لازم است تا تغذیه فرد اصلاح شود و احتمالا داروی کبد چرب مورد استفاده قرار گیرد. در سال‌های اخیر مبحثی که در مورد آن مطالعاتی انجام گرفته درمان کبد چرب با امگا ۳ است. ما نیز در این مطلب به این موضوع می‌پردازیم.

کبد چرب چیست و چند نوع دارد؟

بیماری کبد چرب یک بیماری شایع است که به دلیل تجمع بیش از حد چربی در کبد ایجاد می‌شود. وجود مقدار کمی چربی در کبد کاملا طبیعی است اما وقتی مقدار چربی از حد معمول فراتر برود، یعنی اینکه فرد به کبد چرب مبتلا شده است. چربی موجود در کبد زمانی مشکل‌ساز می‌شود که ۵ تا ۱۰ درصد از وزن کبد را تشکیل دهد. کبد چرب بر دو نوع است:

 • کبد چرب الکلی: نوشیدن الکل زیاد عامل بروز این بیماری است.
 • کبد چرب غیر الکلی: چاقی و دیابت خطر بروز این نوع از کبد چرب را می‌تواند افزایش دهد. این بیماری به مصرف الکل ارتباطی ندارد و تغذیه ناسالم می‌تواند در بروز آن بسیار موثر باشد.
 • آیا می‌دانستید که حدود ۴۳% از ایرانی‌ها به بیماری کبد چرب غیر الکلی مبتلا هستند؟

حالا پرسش این است که آیا درمان کبد چرب با امگا ۳ امکان پذیر است؟ اجازه بدهید ابتدا در مورد امگا ۳ نیز اطلاعاتی به شما ارائه دهیم.

 امگا 3 برای کبد چرب

امگا ۳ چیست؟

پیش از آنکه برایتان در مورد درمان کبد چرب با امگا ۳ توضیح دهیم بهتر از با omega 3 بیشتر آشنا شوید. اسیدهای چرب امگا ۳ چربی‌های چند غیر اشباع هستند که عملکردهای مهمی را در بدن انسان انجام می‌دهند. بدن انسان نمی‌تواند مقدار امگا ۳ مورد نیاز برای زنده ماندن را فراهم کند. بنابراین اسیدهای چرب امگا ۳ مواد مغذی ضروری به حساب می‌آیند که از طریق مصرف مواد غذایی باید برای بدن تامین شوند. اسیدهای چرب امگا ۳ سه نوع اصلی دارند:

 • EPA، DHA و ALA.

این اسیدها به تمام سلول‌های بدن انسان کمک می‌کنند تا عملکرد خود را به شکل صحیح انجام دهند. در واقع اسیدهای چرب امگا ۳ بخشی از غشای سلولی به حساب آمده و از تعاملات بین سلول‌ها پشتیبانی می‌کنند. بیش از هر قسمت بدن، سلول‌های چشم و مغز هستند که به سطوح بالای امگا ۳ نیاز دارند. علاوه بر این امگا ۳ به بدن انرژی بخشیده و از سیستم قلب و عروق محافظت به عمل می‌آورند. اما آیا درمان کبد چرب با امگا ۳ هم مقدور است؟

 کبد چرب امگا 3

بررسی درمان کبد چرب با امگا ۳

یک متاآنالیز که نتیجه ۱۰ مطالعه متعدد را منتشر کرد در سال ۲۰۱۶ نشان داد که امگا ۳ به بهبود چربی کبد کمک کرده و همچنین سطح گاما گلوتامیل ترانسفراز، تری گلیسیرید و لیپوپروتئین با چگالی بالا (کلسترول) را بهبود می‌‎بخشد. بر این اساس محققان به این نتیجه رسیدند که دوزهای مناسب روغن ماهی ممکن است بتواند کبد چرب را درمان کند.

یک مطالعه معتبر دیگر در سال ۲۰۱۹ نیز درمان کبد چرب با امگا ۳ را در کودکان و بزرگسالان مورد تائید قرار داد. در این مطالعه توضیح داده شد که اگرچه در بیماری‌های کبد چرب الکی و غیر الکلی چربی‌های اشباع شده و تک غیر اشباع زیاد هستند اما سطح اسیدهای چرب امگا ۳ پایین است. کمبود امگا ۳ در بدن می‌تواند با التهاب، استرس اکسیداتیو و فیبروز در کبد مرتبط باشد. بنابراین اگر سطح امگا ۳ با خرید قرص امگا ۳ یا مصرف منابع حاوی این ماده مغذی در بدن را افزایش دهیم ممکن است بتوانیم در بهبود کبد چرب گامی موثر برداریم.

برای درمان کبد چرب چقدر امگا ۳ بخوریم؟

دانستید که درمان کبد چرب با امگا ۳ در چندین مطالعه گوناگون مورد تائید قرار گرفته است. اکنون سوالی که به وجود می‌آید این است که چه مقدار امگا ۳ بخوریم؟ عاملی که تعیین مقدار دقیق را دشوار می‌کند این است که تنها مقادیر ALA است که به طور دقیق مقدار توصیه شده آن را می‌دانیم.

مردان روزانه باید ۱.۶ گرم ALA مصرف کنند و زنان ۱.۱ گرم.

در متاآنالیز مربوط به ۱۰ مطالعه‌ای که در سال ۲۰۱۶ صورت گرفت، مقادیر متفاوتی از EPA و DHA در هر یک از مطالعات توصیه شده بود. مثلا در یک مطالعه دوز ۴ گرم امگا ۳ در روز با تقسیم ۴۶% EPA و ۳۸% DHA تجویز شده بود و در مطالعه‌ای دیگر دوز روزانه ۸۳۰ میلی‌گرم امگا ۳ با تقسیم ۵۶.۶% EPA و ۲۸.۹% DHA. بنابراین مقدار دقیق توصیه شده برای ای پی ای و دی اچ ای هنوز به طور دقیق مشخص نیست.

با نتیجه‌ای که از بررسی ۷ مطالعه می‌توان گرفت میانگین دوز توصیه شده برای اسیدهای چرب امگا سه ۲.۷ گرم در روز بود. دقت داشته باشید که میانگین دوره درمان نیز حدود ۶ ماه در نظر گرفته شده بود.

چگونه سطح امگا ۳ را در بدن خود افزایش دهیم؟

حالا که درمان کبد چرب با امگا ۳ به نظر معقول و منطقی می‌رسد بهتر است با منابع این ترکیب مغذی بیشتر آشنا شوید و مصرف غذاهای سرشار از اسیدهای چرب omega3 را بیشتر در رژیم غذایی خود جای دهید. این مواد غذایی عبارتند از:

 منابع امگا 3

 • ماهی‌های چرب آب‌های سرد مثل سالمون، ماهی تن و شاه‌ماهی.
 • آجیل
 • دانه‌هایی مثل چیا
 • روغن‌های گیاهی مثل بذر کتان و سویا
 • و دیگر مواد غذایی غنی شده با امگا ۳
این مقاله خواندنی را از دست ندهید: تفاوت امگا ۳ ایرانی و خارجی با یکدیگر چیست؟

دیگر راه‌ها برای درمان کبد چرب

به جز راه درمان کبد چرب با امگا ۳ روش دیگری هم وجود دارد؟ حقیقت این است که هیچ دارویی به طور خاص برای درمان کبد چرب وجود ندارد. حتی در مورد درمان کبد چرب با امگا ۳ نیز نیاز به تحقیقات بیشتری وجود دارد. اما پزشکان می‌توانند به شما در مدیریت این بیماری کمک کرده و عوامل تاثیرگذار در این بیماری را کاهش دهند. جهت درمان بیماری کبد چرب شما باید تغییراتی را در سبک زندگی خود ایجاد کنید:

 • به شدت از نوشیدن الکل بپرهیزید.
 • اگر اضافه وزن دارید، وزن خود را کاهش داده و آن را در مقدار ایده‌آل حفظ نمایید.
 • برای کنترل دیابت، کلسترول و تری گلیسیرید ، اگر پزشک به شما دارویی داده آن را مصرف کنید.
 • منابع ویتامین E را در رژیم غذایی خود بگنجانید.
اگر به بیماری کبد چرب مبتلا هستید، یک برنامه کاهش وزن آهسته و پیوسته را برای خود در نظر بگیرید. بهتر است رژیم غذایی شما سرشار از میوه، سبزیجات و چربی‌های مفید باشد.

آیا موثرترین قرص کبد چرب را می‌شناسید؟ بعضی از داروهای گیاهی می‌تواند تاثیر قابل توجهی در رهایی شما از مشکل کبد چرب داشته باشند. این داروها را به راحتی می‌توانید از داروخانه‌ها تهیه نمایید.

کلام آخر

در نگاه اول شاید درمان کبد چرب با امگا ۳ برایتان عجیب باشد. اما چنانچه در این مقاله شرح دادیم در چندین مطالعه مختلف این موضوع تائید شده است. با بروز بیماری کبد چرب اگرچه سطح چربی‌های مضر در بدن افزایش می‌یابد اما سطح امگا ۳ که جزء چربی‌های خوب به حساب می‌آید همچنان پایین است. برای اینکه سطوح اسیدهای چرب امگا ۳ را در بدن افزایش دهید باید از منابعی همچون ماهی‌های چرب استفاده کنید. همچنین می‌توانید قرص امگا ۳ بخورید تا زودتر به نتیجه مطلوب برسید. آیا فکر می‌کنید در رژیم غذایی شما به اندازه کافی امگا ۳ وجود دارد؟

لطفا به این مقاله امتیاز بدهید
[مجموع: ۱۲ میانگین: ۳.۶]
منبع chiroeco

پست های مرتبط

2 نظرات
 1. خاتمی می گوید

  گیاه خوارها چه جوری باید به تامین امگا ۳ بدنشون کمک کنند؟

  1. مجله مثبت سبز می گوید

   سلام دوست عزیز
   می توانید از منابع گیاهی مانند دانه‌ی چیا، جوانه بروکسل،روغن جلبک و دانه‌ی شاهدانه استفاده کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

X
مطالب پیشنهادی :