بهترین پروتئین وی کدام است بهترین پروتئین وی کدام است

۷ دلیل عمده و تأثیرگذار بر زانو درد


زمان خواندن تقریبی مقاله : 8 دقیقه
0 664

درد در ناحیه زانو غالبا به دلیل فرسودگی عضلات و استخوان‌ها به وجود می‌آید. به طور کلی زانو درد به دو دسته تقسیم می‌شوند: یکی آنهایی که علل ثانویه دارند، برای مثال فردی که دچار شکستگی زانو شده است. در یک سری افراد هم زانودرد علت اولیه دارد، مانند افرادی که التهاب مفصل یا آرتریت زانو داشته و غضروف مفصل زانوی آنها تخریب شده است. با ما در این مطلب از مجله داروخانه آنلاین مثبت سبز همراه باشید.

آرتریت چیست؟

آرتروز بسیار رایج است اما به خوبی درک نمی شود. در واقع “آرتریت” یک بیماری نیست؛ یک روش غیر رسمی برای اشاره به درد مفصلی یا بیماری مفصلی است. بیش از ۱۰۰ نوع آرتریت و شرایط مرتبط وجود دارد. افراد در تمام سنین، جنس ها و نژادها می‌توانند آرتریت داشته باشند و دلیل اصلی ناتوانی در آمریکا به شمار می‌رود. بیش از ۵۰ میلیون بزرگسال و ۳۰۰۰۰۰ کودک به نوعی آرتریت مبتلا هستند. این رایج ترین مشکل در میان زنان است و بیشتر در میان افراد مسن تر اتفاق می افتد.

عوامل تاثیرگذار بر زانو دردعلائم مشترک مفصلی شامل تورم، درد، سفتی و کاهش میزان حرکت است. ممکن است ملایم، متوسط ​​یا شدید باشند. علائم می‌توانند برای سال‌ها باقی بمانند، اما ممکن است در طول زمان پیشرفت کنند یا بدتر شوند. آرتریت شدید می‌تواند منجر به درد مزمن و عدم توانایی انجام فعالیت‌های روزانه شود و راه رفتن یا بالا رفتن از پله ها را مشکل کند.

آرتروز می‌تواند تغییرات مفصلی دائمی ایجاد کند. این تغییرات ممکن است قابل مشاهده باشد، مانند مفاصل انگشتان دست، اما اغلب آسیب تنها در اشعه ایکس دیده می شود. برخی از انواع آرتروز نیز بر قلب، چشم، ریه، کلیه و پوست و همچنین مفاصل تاثیر می گذارد.

زانو درد را جدی بگیریم

درد زانو یک شکایت رایج است که بر افراد مختلف در سنین مختلف تاثیر می‌گذارد. درد زانو ممکن است در نتیجه آسیب، مانند یک رباط پاره شده یا غضروف خراب شده باشد. شرایط پزشکی از جمله آرتروز، نقرس و عفونت هم می‌توانند باعث درد زانو شوند.

بسیاری از انواع درد جزئی زانو به خوبی به مراقبت های پزشکی مانند فیزیوتراپی پاسخ داده و می تواند درد زانو را کاهش دهد. اما در برخی موارد، زانوی شما ممکن است نیاز به تعمیر از طریق جراحی داشته باشد.

علائم

موقعیت و شدت درد زانو ممکن است بسته به علت مشکل، متفاوت باشد. علائم و نشانه هایی که گاهی اوقات درد زانو را همراهی می کنند عبارتند از:

  • تورم و سفتی
  • قرمزی
  • ضعف یا بی ثباتی
  • سر و صدا
  • ناتوانی کامل زانو

افرادی که دچار زانودرد می شوند

اکثرا زانو درد در دو سن مختلف گزارش می‌شود و از دو قشر می‌توان شکایت از زانودرد را شنید.

گروه اول افراد جوانی هستند که معمولا از لحاظ ورزشی و تحرک بدنی فعال بوده و از درد جلوی زانو شکایت می کنند و درد آنها بیشتر موقع نشست و برخاست ایجاد می شود، بخصوص هنگامی که از پله‌ها بالا و پایین می‌روند.

گروه دوم هم افرادی هستند که در سنین کهنسالی بوده و بیشتر تخریب غضروف مفصل زانو در این افراد است که موجب درد شده و منجر به آرتروز می‌شود.

خرید انواع زانوبند

دیگر علائم

علاوه بر درد، ممکن است نشانه‌هایی چون سفتی در زانو، تورم قابل توجه، قرمزی و مشکل راه رفتن یا ایستادن داشته باشید.

محل دقیق زانو درد می‌تواند متفاوت باشد، درد ممکن است هر یک از سازه‌های استخوانی باشد. درد زانو می‌تواند در طول زانو پخش شود، همچنین شدت درد می‌تواند از جزئی یا شدید باشد.

زانو درد ممکن است ناشی از ساختار ضعیف استخوان باشد و به علت پیری و یا سایر علل رایج مانند شکستگی، آسیب‌های رباط، آسیب‌های منیسک، جابجایی مفصل زانو و سفتی در مفصل به علت آرتریت، لوپوس و سایر بیماری‌های مزمن باشد.

عوامل تاثیرگذار بر زانو درددلایل ایجاد

درد زانو می تواند به علت آسیب، مشکلات مکانیکی، انواع آرتروز و سایر مشکلات ایجاد شود.

صدمات

آسیب زانو می‌تواند بر روی هر یک از رباط ها، تاندون ها یا کیسه های پر از مایع (bursae) که مفصل زانو شما را به هم متصل می کند و نیز استخوان‌ها، غضروف‌ها و لیگامان ها به وجود آید. بورس ها کیسه های کوچک پر شده از مایعی هستند که مفصل زانو را احاطه می کنند. آن ها می توانند وظایفی مثل پشتیبانی از زانو، تعادل فشار وارد شده بین استخوان‌های زانو و روان کردن زانو را انجام دهند و زمانی که حرکت می کنید اصطکاک را کمتر کنند. زمانی که بورس ها به هر علتی ملتهب شده، متورم می گردند و اصطکاک بین بافت‌های نزدیک افزایش می‌یابد و همین امر باعث ایجاد درد می‌شود.

برخی از شایع ترین علل بورسیت زانو در برگیرنده تروما در افتادن یا ضربه زدن به یک ناحیه، فشار طولانی مدت بر روی این ناحیه، کار کردن طولانی مدت، استفاده بیش از حد از زانو یا فشار تکراری و عفونت است.

آسیب ACL

در آسیب ACL که پاره شدن رباط صلیبی قدامی (ACL) است، یکی از چهار رباط که سبب اتصال زانو به استخوان ران می‌شود، آسیب می‌بیند. آسیب ACL به ویژه در افرادی که بسکتبال، فوتبال بازی می کنند که نیاز به تغییر ناگهانی در مسیر دارند، رایج است.

شکستگی ها استخوان های زانو

در هنگام برخورد با برخی اشیا یا سقوط از وسایل نقلیه موتوری گاهی استخوان زانو شکسته می‌شود. افرادی که استخوان هایشان تحت تأثیر پوکی استخوان تضعیف می‌شوند، می‌توانند به راحتی شکستگی زانو را تجربه کنند.

منیسک پاره شده

منیسک از سختی و غضروف لاستیک تشکیل شده و به عنوان یک جذب شوک بین زانو و استخوان ران عمل می کند. اگر شما به طور ناگهانی وزنه سنگینی را بلند کنید ممکن است منیسک زانوی شما پاره شود.

روماتیسم

روماتیسم معمولا تمام بدن را درگیر می‌کند. البته مفاصل از محل‌های عمده درگیری در روماتیسم است. مفصل زانو هم ممکن است درگیر شود. علامت عمده درگیری روماتیسمی زانو، درد و تورم آن است.

بورسیت

در اطراف مفصل زانو کیسه‌هایی وجود دارد که به آنها بورس می‌گویند. این کیسه‌ها به علل متفاوتی مانند عفونت یا وارد شدن ضربه می‌توانند ملتهب و دردناک شوند. به این عارضه بورسیت می‌گویند. علائم بورسیت‌های زانو معمولا بصورت درد زانو و تورم موضعشی در قسمتی از زانو است. درمان بورسیت‌های زانو همان درمان‌های کلی درد زانو است. بر حسب مورد و در موارد مقاوم به درمان، ممکن است بتوان از درمان‌های جراحی هم استفاده کرد.

ازگود اشلاتر

ازگود اشلاتر در نوجوانان ورزشکار و به علت مستقیم شدن مکرر زانو ایجاد می‌شود. در این بیماری برجستگی زیر کشکک دردناک و متورم می‌شود. درمان آن همان درمان‌های عمومی زانو درد و مدتی استفاده از بریس و کاهش فعالیت‌های ورزشی است.

لطفا به این مقاله امتیاز بدهید
[مجموع: ۰ میانگین: ۰]

پست های مرتبط

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

X
مطالب پیشنهادی :