بهترین پروتئین وی کدام است بهترین پروتئین وی کدام است

تاثیر سیگار کشیدن بر روی سلامت استخوان ها


زمان خواندن تقریبی مقاله : 4 دقیقه
0 1415

تاثیر سیگار کشیدن بر روی سلامت استخوان ها

در بین اثرات بسیار مخرب سیگار بر سلامتی، نمی شه از تاثیر سیگار کشیدن بر روی سلامت استخوان ها بی تفاوت گذشت. شما وقتی سیگار می کشید و دود اون وارد ریه شما میشه، بدن هم قدرت ساخت بافت سالم و جدید رو قطعا نخواهد داشت، پس هرچی میزان اعتیاد شما به دخانیات بیشتر بشه، ساخت بافت جدید استخوانی برای بدن شما سخت تر میشه.

درصورتی که فردی مصرف سیگار رو ترک کنه، خطرات اون رو کاهش داده و سلامت استخوان خودش رو تضمین می کنه، اگرچه اینکار چندین سال هم طول بکشه!

اثرات مخرب سیگار:

تاثیر سیگار کشیدن بر روی سلامت استخوان ها

سیگاری ها بطور متوسط ۱۰-۷ سال کمتر از غیر سیگاری ها عمر میکنن. سیگار باعث به وجود اومدن بیماری های قلبی و ریوی و سرطان میشه.
بدن انسان از کودکی تا سن ۳۰ سالگی فرصت طلایی داره تا توده استخوانی رو شکل بده.

اگر فردی به سیگار کشیدن عادت داشته باشه، این قدرت از بدنش گرفته میشه؛ در چنین افرادی نسبت به غیرسیگاری ها متاسفانه اسکلت بدن کوچکتر و توده استخوانی کمتر است.
تاثیر سیگار بر استخوان ها تا ۴۰ و ۵۰ سالگی ادامه پیدا می کنه.

زنان با رسیدن به سن یائسگی، ترشح استروژن در بدن اونها کم میشه که برای ساخت و نگهداری اسکلت بدن، نقش مهمی داره. اگه خانمی در سنین یائسگی، سیگاری باشه، از دست رفتن استخوان ها سریع تر انجام میشه و عوارض بیشتری هم پدیدار میشه.

تاثیر سیگار کشیدن بر روی سلامت استخوان ها

یکوتین و توکسین موجود در سیگار بر سلامت استخوان تاثیر منفی میذاره، دود سیگار مقدار زیادی رادیکال آزاد داره؛ مولکول هایی که به دفاع طبیعی بدن حمله کرده و اونها رو سرکوب می کنن. در نتیجه واکنش های زیادی در جهت آسیب به سلول ها، اندام ها و هورمون های موثر بر سلامتی استخوان ها در کل بدن به وجود میاد.
توکسین ها هم تعادل هورمونی بدن رو به طور کامل بهم می زنن مثل استروژن که برای حفظ استحکام استخوان ها نقش بسیار مهمی داره.

با وجود سیگار در بدن کبد آنزیم های تخریب کننده استروژن بیشتری می سازه که این عمل هم باعث از دست رفتن بیشتر استخوان میشه.
علاوه بر این ها سیگار باعث افزایش ترشح کورتیزول در بدن میشه که عامل تخریب استخوان هاست؛ طبق تحقیقات محققان، سیگار کشیدن مانع عملکرد صحیح هورمون کلسیتونین هم میشه که هورمونی مهمی در ساخت استخوان هاست، بعلاوه لازم به یادآموریه که سیگار باعث کاهش جذب کلسیم از غذا هم میشه.

دیگر جنبه های آسیب سیگار بر استخوان ها:

تاثیر سیگار کشیدن بر روی سلامت استخوان ها

  • با وجود سیگار نیکوتین و رادیکال های آزاد باعث مرگ سلول های سازنده استخوان می شن.
  • عروق خونی رو از بین برده و مانع از رسیدن خون و اکسیژن کافی به سلول های بدن میشه.
  • افراد سیگاری به دفعات دچار شکستگی استخوان میشن و دیرتر هم بهبود می یابن چراکه خون کافی به سلول های استخوانیشون نمی رسه.
  • سیگار کشیدن بافت های دیگه سیستم اسکلتی بدن رو هم تحت تاثیر قرار داده و احتمال آسیب و بیماری رو در اونها بالا میبره.
  • نیکوتین موجود در سیگار به مغز فرد علامت میده که کمتر غذا بخوره و مانع دریافت عناصر مغذی کافی توسط بدن میشه. بنابراین افراد سیگاری کم اشتها و لاغر هستن.

مجله مثبت سبز

یکی از منابع معتبر که مقاله فوق از مفهوم آن اقتباس گرفته شده، مجله webMD می باشد.

لطفا به این مقاله امتیاز بدهید
[مجموع: ۰ میانگین: ۰]

پست های مرتبط

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

X
مطالب پیشنهادی :