درمان موخوره درمان موخوره

تاثیر کلاژن بر درمان ریزش مو

کلاژن برای ریزش مو و موخوره


زمان خواندن تقریبی مقاله : 9 دقیقه
2 6107

فراوان‌ترین پروتئین موجود در بدن انسان را می‌شناسید؟ شاید درست حدس زده باشید. از کلاژن صحبت می‌کنیم. استحکام، ساختار و انعطاف‌پذیری استخوان‌ها، تاندون‌ها، رباط‌ها، ماهیچه‌ها، مو و پوست در گرو سطوح مناسب کلاژن در بدن انسان است. امروزه تبلیغات مصرف قرص کلاژن برای جوانسازی پوست و بهبود رشد مو بازار داغی دارد. در این مقاله صحت این تحقیقات را مورد بررسی قرار می‌دهیم. با موضوع کلاژن و ریزش مو در این مطلب همراه ما باشید.

نقش کلاژن برای مو

کلاژن حاوی آمینو اسیدهایی است که برای ساخت کراتین یعنی پروتئینی که مو از آن ساخته شده، استفاده می‌شوند. بنابراین به راحتی می‌توان نتیجه گرفت که کلاژن نقش چشمگیری در حفظ سلامت پوست سر و فولیکول‌های مو دارد. کلاژن جزء اصلی درم (پوست) است که لایه بافت همبند حاوی فولیکول‌های مو را شامل می‌شود. کلاژن می‌تواند در رشد مو نیز موثر باشد. اما چگونه؟ کلاژن و ریزش مو چه ارتباطی با هم دارند؟

 کلاژن

برای خرید کلاژن از داروخانه آنلاین مثبت سبز کلیک کنید.

تاثیر کلاژن در بازسازی فولیکول‌های مو

آزمایش‌ها نشان می‌دهند سلول‌های جوان‌تر در پایه فولیکول‌های مو از کلاژن بیشتری استفاده می‌کنند؛ در حالی که سلول‌های پیر کمتر از کلاژن بهره می‌گیرند. با افزایش سن سطح کلاژن در بدن کاهش می‌یابد. بنابراین سن افراد در ارتباط بین کلاژن و ریزش مو نقش دارد.

کلاژن نوع ۱۷

بر اساس مطالعات می‌توان گفت افرادی که با ناتوانی در ساخت کلاژن نوع ۱۷ متولد می‌شوند دچار اپیدرمولیز بولوزا (بیماری پروانه‌ای) شده و علاوه بر اینکه از لحاظ سلامت پوست دچار مشکل می‌شوند، ریزش مو جدی هم پیدا می‌کنند و ممکن است دچار سفیدی مو شوند.

دقت داشته باشید که کلاژن نوع ۱۷ به صورت مکمل وجود ندارد. نوع دیگری از کلاژن به نام کلاژن نوع ۲ یکی از بهترین‌ها برای پوست و مو در نظر گرفته شده و در منابع دریایی و گوشت گاو به وفور یافت می‌شود. این نوع کلاژن سرشار از هیدروکسی پرولین بوده و در ساخت کراتین مو نقش دارد.

 تاثیر کلاژن در مو

کلاژن و ریزش مو

کلاژن و ریزش مو به دلایل دیگری هم می‌توانند به یکدیگر مرتبط باشند:

تامین اسیدهای آمینه مورد نیاز برای مو

برای ساخت کراتین که پروتئین مو است به چندین نوع آمینو اسید نیاز داریم که برخی از آنها را می‌توان در کلاژن یافت. وقتی ما کلاژن یا سایر پروتئین‌ها را مورد مصرف قرار می‌دهیم، بدن ما آنها را به اسیدهای آمینه تجزیه می‌کند. سپس این اسیدهای آمینه برای ساخت پروتئین مورد استفاده قرار می‌گیرند.

۱۱ آمینو اسید غیر ضروری وجود دارد که بدن انسان می‌تواند آنها را بسازد؛ اما ۹ اسید آمینه ضروری هم هست که باید آنها را از طریق مصرف مواد غذایی برای بدن خود تامین کنیم.

کلاژن از ۳ اسید آمینه غیر ضروری تشکیل شده است: پرولین، هیدروکسی پرولین و گلیسین. پرولین جزء اصلی کراتین به حساب می‌آید.

 • دقت داشته باشید که مطالعات انسانی در مورد رابطه کلاژن و ریزش مو بسیار اندک است. همه تحقیقات موجود تاثیر کلاژن بر رشد مو و یا حتی جوان‌سازی پوست را تائید نمی‌کنند. با این حال گزارش‌های مردمی و پاره‌ای از پژوهش‌ها اثر کلاژن در سلامت پوست و مو را تائید می‌کنند. همچنان به تحقیقات بیشتری نیاز است تا به قطعیت بتوان سخن گفت.

جلوگیری از آسیب به فولیکول مو با کلاژن

ارتباط میان کلاژن و ریزش مو ممکن است به دلیل نقش آنتی اکسیدانی این پروتئین باشد. کلاژن همچون یک آنتی اکسیدان عمل کرده و با آسیب ناشی از رادیکال‌های آزاد مبارزه می‌کند. رادیکال‌های آزاد ترکیباتی هستند که در نتیجه استرس، آلاینده‌های هوا، سیگار کشیدن، انتخاب نامناسب رژیم غذایی، نوشیدن الکل و سایر تاثیرات محیطی ممکن است در بدن ایجاد شوند. رادیکال‌های آزاد می‌توانند به شدت به سلول‌ها، پروتئین‌ها و DNA آسیب برسانند.

همچنین ممکن است رادیکال‌های آزاد به فولیکول‌های مو هم صدمه وارد کنند. توان دفاعی بدن برای مقابله با رادیکال‌های آزاد با افزایش سن رو به کاهش می‌رود. به همین دلیل افراد مسن بیشتر در معرض آسیب‌های مو قرار می‌گیرند. به منظور مقابله با رادیکال‌های آزاد بدن انسان به آنتی اکسیدان‌ها نیاز دارد. بر اساس بعضی مطالعات کلاژن می‌تواند نقش آنتی اکسیدانی هم داشته باشد و از این طریق ریزش مو را کاهش دهد.

کلاژن و جلوگیری از نازک شدن موها

ریشه‌های هر تار مو در لایه میانی پوست قرار دارد. کلاژن ۷۰% از لایه درم را تشکیل می‌دهد. کلاژن خاصیت ارتجاعی و استحکام پوست را افزایش می‌دهد. با افزایش سن تولید کلاژن در بدن کاهش می‌یابد. یکی از دلایل نازک شدن موها به کاهش کلاژن در بدن می‌تواند مرتبط باشد. پتانسیل کلاژن برای مقابله با اثرات پیری پوست ممکن است به رشد بهتر مو و کاهش نازک شدن آن کمک کند.

کلاژن و سفیدی مو

از آنجایی که کلاژن خاصیت آنتی اکسیدانی دارد ممکن است بتواند با آسیب‌های سلولی مبارزه کرده و روند سفید شدن موها را کاهش دهد. سفیدی مو بر اثر افزایش سن تا حدود زیادی به ژنتیک مربوط است. اما آسیب رادیکال‌های آزاد هم می‌تواند احتمال سفید شدن موها را افزایش دهد.

با افزایش سن فعالیت سلول‌‎هایی که رنگدانه ملانین تولید می‌کنند و به موها رنگ می‌دهند، کاهش می‌یابد. اما رادیکال‌های آزاد هم می‌توانند به ملانین آسیب وارد کنند. کلاژن به دلیل قابلیت مبارزه با رادیکال‌های آزاد می‌تواند سفید شدن مو را به تاخیر بیندازد. البته در این زمینه به تحقیقات بیشتری نیاز است.

 کلاژن و مو

مصرف کلاژن برای درمان ریزش مو

شواهد علمی زیادی برای تائید رابطه میان کلاژن و ریزش مو وجود ندارد اما بسیاری از گزارش‌ها نشان می‌دهند که افراد از مصرف مکمل کلاژن نتیجه بسیار مطلوبی گرفته‌اند. کلاژن همچنین می‌تواند به بهبود سلامت پوست، مفاصل و استخوان نیز کمک کند. قرص یا پودر کلاژن را می‌توانید به صورت اینترنتی یا حضوری بدون نیاز به نسخه پزشک از داروخانه‌ها تهیه کنید.

نحوه مصرف کلاژن برای ریزش مو

برای استفاده از مکمل کلاژن می‌توانید قرص یا پودر آن را از داروخانه تهیه کنید. اگر از پودر کلاژن استفاده می‌کنید، می‌توانید آن را به نوشیدنی دلخواه خود اعم از آب، شیر یا انواع آبمیوه بیفزایید. اینکه چند بار در روز باید از مکمل کلاژن خود استفاده کنید به طور دقیق بستگی به نظر پزشک و دستور شرکت سازنده آن دارد.

بهترین زمان مصرف قرص کلاژن با معده خالی است. با این حال در هر زمان دیگری از روز هم می‌توانید آن را مورد استفاده قرار دهید.

پودر کلاژن برای مو

آیا کلاژن روی موخوره تاثیر دارد؟

چنانچه شرح دادیم کلاژن به حفظ سلامت مو کمک می‌کند و کلاژن و ریزش مو به یکدیگر مرتبط هستند. کلاژن به افزایش و تقویت کراتین مو کمک کرده و باعث می‌شود که تارهای مو ضخامت بیشتری پیدا کنند. همچنین کلاژن آبرسانی به موها را افزایش می‌دهد و در نتیجه به این طریق از دو یا چند شاخه شدن تارهای مو پیشگیری می‌کند. اگر مدام دچار موخوره می‌شوید، مقدار مصرف کلاژن را در رژیم غذایی خود افزایش دهید.

منابع کلاژن برای جلوگیری از ریزش مو

دانستید که کلاژن و ریزش مو ارتباطی تنگاتنگ با یکدیگر دارند. برای تامین کلاژن مورد نیاز بدن حتما لازم نیست به سراغ خرید مکمل‌های کلاژن بروید. بعضی از مواد غذایی هم منابعی ایده‌آل برای رساندن کلاژن به بدن هستند. مثل:

 • آب قلم یا گوشت
 • ماهی و فرآورده‌های دریایی
 • گوشت مرغ
 • سفیده تخم مرغ

همچنین بعضی از مواد غذایی می‌توانند به تحریک ساخت کلاژن در بدن کمک کنند. همانند: مرکبات (حاوی ویتامین C)، توت فرنگی و بلوبری، میوه‌های استوایی، سیر، حبوبات، فلفل دلمه‌ای و گوجه فرنگی.

سخن آخر

چه ارتباطی بین کلاژن و ریزش مو وجود دارد؟ کلاژن در ساختمان پوست، مو و بسیاری از بافت‌‎های بدن نقش داشته و از این رو با تقویت رشد موها و تقویت فولیکول مو از ریزش آنها می‌تواند جلوگیری به عمل آورد. اگر سطح کلاژن در بدن شما اندک باشد، احتمال ریزش مو بیشتر است. وقتی با افزایش سن سنتز کلاژن در بدن کاهش می‌یابد، مشکل ریزش مو بیشتر می‌شود. یک راه فوق العاده برای افزایش سطوح کلاژن در بدن استفاده از پودر یا قرص کلاژن است.

لطفا به این مقاله امتیاز بدهید
[مجموع: ۱۶ میانگین: ۳.۳]
منبع drugwatch
2 نظرات
 1. خبيري می گوید

  تفاوفت هیلاژن با کلازن پلاس یورووییتال در چیه طعم ماهی دارن ؟

  1. مشاور محصولات آرایشی و بهداشتی می گوید

   همراه گرامی مجله داروخانه اینترنتی مثبت سبز

   به طور کلی مکمل کلاژن پلاس یوروویتال حاوی کلاژن هیدرولیزشده، ال لیزین و ویتامین ث بوده اما مکمل هیلاژن حاوی ترکیبات تحریک کننده کلاژن سازی در بدن می‌باشد؛ بنابراین مکمل دارای کلاژن (کلاژن پلاس یوروویتال) برای پوست مناسب تر است. هیلاژن به علت نداشتن کلاژن در ترکیبات خود نمی‌تواند داری طعم ماهی باشد .

   با تشکر از همراهی شما

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


پست های مرتبط

X
مطالب پیشنهادی :