ال کارنیتین چیست و در چه مواردی استفاده می شود؟


2 1900

اگر به عنوان یک ورزشکار تاکنون به دنبال کاهش وزن بوده‌اید، حتما نام “ال کارنیتین” برای شما آشنا به نظر می‌رسد. مکمل ال کارنیتین یکی از پرفروش‎‌ترین مکمل‌های ورزشی است که به دلیل فواید خاصی که دارد، طرفداران زیادی پیدا کرده است. برای آنکه بدانید ال کارنیتین چیست و در چه مواردی کاربرد دارد تا انتهای این مطلب ما را همراهی کنید.

ال کارنیتین چیست ؟

ال کارنیتین که از آن به عنوان لووکارنیتین نیز یاد می‌شود، نوعی کارنیتین به حساب می‌آید که از اسیدهای آمینه مشتق شده است. اسیدهای آمینه لیزین و متیونین با یکدیگر ترکیب شده و در کبد و کلیه ال کارنیتین را به وجود می‌آورند. آمینو اسیدها ساختار پروتئین را تشکیل داده و به همین دلیل در عضله‌سازی نقش مهمی دارند. کارنیتین در واقع به بدن کمک می‌کند تا اسیدهای چرب را تجزیه کرده و آنها را به انرژی تبدیل کند تا جهت تقویت سلول‌ها مورد استفاده قرار بگیرند. ال کارنیتین هم در بدن تولید می‌شود و هم از طریق مواد غذایی و مصرف مکمل ال کارنیتین قابل تهیه است. گفتیم که ال کارنیتین نوعی از کارنیتین است. اجازه دهید ببینیم کارنیتین چند نوع دارد؟

 ال کارنیتین چیست

انواع کارنیتین

کارنیتین ترکیبی مشتق شده از اسیدهای آمینه بوده و نقش مهمی در تولید انرژی دارد زیرا اسیدهای چرب با زنجیره بلند را به میتوکندری منتقل کرده و در آنجا به منظور تولید انرژی آنها را می‌سوزاند. کارنیتین چند نوع مختلف دارد که عمده‌ترین آنها شامل این موارد است:

 • استیل ال کارنیتین
 • دی-کارنیتین
 • ال کارنیتین ال تارترات
 • پروپیونیل ال کارنیتین

ال کارنیتین تارترات چیست ؟

این نوع از کارنیتین نوعی است که ورزشکاران در قالب مکمل ورزشی از آن استفاده می‌کنند. این مکمل احتمالا در چربی‌سوزی و کاهش وزن موثر بوده و علاوه بر اینکه به تولید انرژی کمک می‌کند، خستگی و دردهای عضلانی پس از ورزش را نیز به حداقل می‌رساند.

ال کارنیتین برای چیست ؟

حالا که دانستید ال کارنیتین چیست ، شما را با فواید مصرف ال کارنیتین نیز آشنا می‌کنیم. به موارد زیر دقت کنید:

 • به ویژه در کنار تمرینات مداوم ورزشی به چربی سوزی و کاهش وزن کمک می‌کند.
 • خستگی و درد عضلات پس از ورزش را کاهش می‌دهد.
 • اکسیژن رسانی به عضلات را افزایش داده و ریکاوری را تسریع می‌کند.
 • در بهبود حافظه و جلوگیری از آلزایمر در افراد مسن موثر است.
 • احتمالا در کاهش فشار خون و بهبود التهاب موثر بوده و از بروز بیماری‌های قلبی پیشگیری به عمل می‌آورد.
 • علائم ضعف و خستگی را در بیماران سرطانی که شیمی‌درمانی می‌شوند، کاهش می‌دهد.

پیشنهاد می‌دهیم مقاله: آیا ال کارنیتین بدون ورزش تاثیر دارد؟ را حتما مطالعه کنید.

 ال کارنیتین در بدنسازی

تاثیر ال کارنیتین بر حافظه

از میان انواع کارنیتین استیل ال کارنیتین است که بر توانایی مغز برای مقابله با زوال عقل تاثیر دارد. با افزایش سن عملکرد میتوکندری در بدن کاهش می‌یابد. در این حالت اگر از استیل ال کارنیتین در قالب مکمل استفاده شود، عملکرد مغز بهبود یافته و حافظه فرد کارایی بهتری خواهد داشت. در این زمینه به مطالعات بیشتری نیاز است و جهت کسب اطلاعات بیشتر بهتر است مقاله: استیل ال کارنیتین مکملی که چربی را سوزانده و حافظه را افزایش می دهد را بخوانید.

ال کارنیتین برای لاغری

تاکنون مطالعاتی که در زمینه تاثیر ال کارنیتین در لاغری صورت گرفته‌اند، نتایج متفاوتی را نشان می‌دهند. در بسیاری از آنها مشخص شده که ال کارنیتین به طور قطع موجب چربی سوزی می‌شود در حالی‌که در بعضی دیگر شک و شبه‌هایی وجود دارد. با این حال تجربه بسیاری از ورزشکاران حاکی از اثرات مثبت ال کارنیتین بر چربی سوزی است. توصیه می‌کنیم اگر قصد استفاده از مکمل ال کارنیتین را دارید، حتما آن را در کنار تغذیه مناسب و انجام تمرینات ورزشی مورد مصرف قرار دهید تا بهترین نتیجه را از مصرف آن کسب کنید.

تاثیر ال کارنیتین بر حرکت اسپرم

کبمود ال کارنیتین در بدن می‌تواند در کاهش تحرک اسپرم‌ها تاثیر داشته و در نتیجه قدرت باروری نیز دچار مشکل شود. بسیاری از تحقیقات نشان داده‌اند که تاثیر ال کارنیتین بر میزان باروری اسپرم ها صحت دارد و استفاده از ال کارنیتین با افزایش تحرک اسپرم در مردان همراه بوده و قدرت باروری را بهبود می‌بخشد. با این وجود بدون مشورت با پزشک از این مکمل استفاده نکنید زیرا دوز دقیق مصرف توسط پزشک باید تعیین شود.

ال کارنیتین را چگونه مصرف کنیم ؟

اگر قصد استفاده از قرص ال کارنیتین یا ال کارنیتین مایع را دارید، بهتر است ابتدا با پزشک مشورت کنید. دوز توصیه شده برای مصرف این مکمل معمولا روزانه بین ۱ تا ۳ گرم است. اما افرادی که با نقص‌های ژنتیکی مواجه هستند، در مورد دوز دقیق مصرف خود حتما باید نظر پزشک را جویا شوند. مصرف ال کارنیتین در دوز گفته شده عموما برای همه افراد ایمن است اما نحوه مصرف ال کارنیتین برای لاغری و کاهش وزن در دوزهای بالاتری نیز می‌تواند باشد و حتی به ۴ گرم در روز نیز برسد البته اگر پزشک آن را توصیه کرده و صحیح بداند.

ال کارنیتین را کی مصرف کنیم ؟

در پاسخ به این پرسش که ال کارنیتین چیست ، گفتیم ترکیبی است که از اسیدهای آمینه مشتق می‌شود. بهترین زمان مصرف ال کارنیتین ۱ ساعت قبل از شروع تمرینات ورزشی است اما با این حال بهتر است از راهنمایی‌های مربی ورزشی خود نیز برخوردار شده و با وی نیز مشورت کنید. فراموش نکنید که ال-کارنیتین به صورت مایع جذب بسیار سریعی در بدن داشته و به همین دلیل بسیار محبوب است.

 بهترین زمان مصرف ال کارنیتین

ال کارنیتین را با چه چیزی مصرف کنیم ؟

به منظور نتیجه‌گیری بهتر در چربی سوزی، می‌توانید از L-carnitine در کنار دیگر مکمل‌های چربی‌سوز نیز استفاده کنید. یکی از معروف‌ترین این مکمل‌ها CLA است:

مصرف ال کارنیتین و CLA با هم

سی ال ای یک مکمل چربی سوز است که با افزایش متابولیسم و کاهش چربی‌های بدن به کاهش وزن کمک می‌کند. معمولا ورزشکاران می‌توانند ۳ گرم در روز از این مکمل استفاده کنند. مصرف ال کارنیتین و CLA با هم یکی از بهترین پیشنهادات برای به حداکثر رساندن میزان چربی سوزی در بدن است. بهتر است مصرف این دو مکمل را از دوزهای پایین شروع کرده و کم‌کم بیشتر کنید. ۶۰ دقیقه قبل از شروع تمرینات ورزشی به فاصله ۳۰ دقیقه از یکدیگر این دو مکمل را استفاده کنید تا مزایای آنها را به وضوح ببینید.

چه غذاهایی ال کارنیتین دارند ؟

منابع غذایی ال کارنیتین چیست ؟ گوشت قرمز مثل گوشت گاو و گوسفند بیشترین مقدار ال کارنیتین را دارد. با این حال در ماهی، سینه مرغ، محصولات لبنی مثل شیر و حبوباتی نظیر لوبیا نیز می‌توانید مقادیر مناسبی از این ماده را بیابید. در آووکادو نیز مقادیری ال کارنیتین یافت می‌شود که گیاه‌خواران می‌توانند از آن بهره بگیرند.

ال کارنیتین در دوره حجم

برخی از بدنسازان از افزایش حجم عضلات خود به هنگام مصرف ال کارنیتین می‌گویند. گمان می‌روند که هرچه ال کارنیتین به چربی سوزی کمک می‌کند، از طرف دیگر بتواند ماهیچه‌ها را عضلانی‌تر نماید و در واقع عضله بدون چربی به وجود آید. بنابراین یکی دیگر از کاربردهای ال کارنیتین افزایش حجم عضلات می‌تواند باشد.

عوارض جانبی ال کارنیتین چیست ؟

مکمل‌های ال کارنیتین ایمن هستند اما گاهی اوقات باعث حالت تهوع، استفراغ، اسهال و معده‌درد می‌شوند. اگر از L-carnitine در دوزهای بالا استفاده شود، ممکن است بدن بوی ماهی بگیرد. در ادامه برخی از عوارضی که به ال کارنیتین نسبت داده می‌شوند را بررسی می‌کنیم:

 عوارض ال کارنیتین

ال کارنیتین و جوش صورت

ال کارنیتن نه تنها موجب بروز آکنه نمی‌شود بلکه بر اساس پاره‌ای از تحقیقات ممکن است در درمان آکنه نیز مفید باشد. ال کارنیتین به کاهش استرس اکسیداتیو در بدن کمک کرده و با نقشی که در متابولیسم چربی دارد، برای سلامت پوست نیز می‌تواند موثر واقع شود. از این رو اگر با خوردن ال کارنیتین دچار جوش صورت یا بدن شده‌اید، بهتر است علت را در مسئله دیگری جستجو نمایید.

ال کارنیتین ریزش مو می آورد ؟

این مورد نیز از دیگر مواردی است که به غلط به ال کارنیتین نسبت داده شده است. حالا که می‌دانید ال کارنیتین چیست شاید بتوانید حدس بزنید که حتی برای افزایش رشد موهای شما نیز می‌تواند مفید باشد. نتیجه چندین تحقیق نشان داده است که مصرف دوزهای مناسب ال کارنیتین سبب سرعت بخشیدن به رشد موها شده و حجم موها را نیز افزایش می‌دهد. در واقع ال کارنیتین و ریزش مو به یکدیگر مرتبط نیستند مگر اینکه فرد بیش از اندازه از این مکمل استفاده کند.

حساسیت به ال کارنیتین

در موارد نادر ممکن است برخی از افراد به ال کارنیتین حساسیت داشته باشند و علائم آلرژیک از خود نشان دهند. علائم این حساسیت شامل اختلال در تنفس، تورم صورت، لب‌ها، زبان و گلو و همچنین کهیر می‌تواند باشد.

عوارض ال کارنیتین برای زنان

هیچ نوع عارضه‌ای که به طور اختصاصی مختص خانم‌ها باشد، با مصرف ال کارنیتین گزارش نشده است. با این حال مقاله: آیا مصرف ال کارنیتین قبل از بارداری مضر است ؟ را مطالعه کنید.

موارد منع مصرف ال کارنیتین

چه کسانی نباید مکمل ال کارنیتین بخورند ؟ بهتر است افراد مبتلا به کم‌کاری تیروئید، بیماری دو قطبی و اشخاصی که سابقه تشنج داشته‌اند، از مکمل ال کارنیتین بدون مشورت با پزشک هرگز استفاده نکنند. همچنین از آنجایی که پژوهش‌ها کامل نیست، توصیه می‌شود که خانم‌های باردار و شیرده نیز از این مکمل استفاده نکنند. افراد مبتلا به آلزایمر و بیماران کلیوی نیز با نظر پزشک باید از ال کارنیتین استفاده نمایند.

تداخل دارویی ال کارنیتین

در صورتی که از هر نوع مکمل غذایی یا دارو استفاده می‎‌کنید، پیش از مصرف ال کارنیتین با پزشک مشورت کنید. ال کارنیتین با بسیاری از داروها می‌تواند تداخل داشته باشد که از آن جمله می‌توان به آنتی بیوتیک‌هایی اشاره کرد که به منظور بهبود عفونت در بدن کاربرد دارند. همچنین ال کارنیتین می‌تواند با آسنوکومارول، وارفارین و داروهایی که برای درمان اختلالات تیروئید مورد استفاده قرار می‌گیرند، تداخل داشته باشد.

کلام آخر

ال کارنیتین چیست ؟ در پاسخ به این پرسش به طور کامل هرآنچه که لازم بود در مورد ال کارنیتین بدانید، برایتان شرح دادیم. ال کارنیتین به شکل مکمل بیش از هر چیز به منظور افزایش چربی سوزی در ورزشکاران کاربرد دارد اما چنانچه مشاهده کردید، مزایای بسیار دیگری نیز می‌تواند داشته باشد که به آنها اشاره کردیم. اگر همچنان سوالی در ذهن شما وجود دارد، می‌توانید آن را در قسمت نظرات درج کنید تا هر چه سریع‌تر پاسخگوی شما باشیم.

لطفا به این مقاله امتیاز بدهید
[مجموع: ۲ میانگین: ۴.۵]

2 نظرات
 1. قیاسی می گوید

  من یک دوره از ال کارنیتین استفاده کردم اما فقط دو کیلو وزن کم کردم. بازم میشه مصرف کنم؟

  1. مجله مثبت سبز می گوید

   سلام دوست عزیز
   اگر در کنار تمرینات ورزشی باشد مشکلی ندارد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

X
مطالب پیشنهادی :