آیا می دانید که ملاتونین چیست ؟

۳۱

اگر شما جز افرادی هستید که برای خوابیدن مشکل دارید، قطعا عبارت ملاتونین چیست را بسیار جستجو کرده‌اید، در این مطلب از مجله داروخانه آنلاین مثبت سبز به شما درباره اینکه ملاتونین چیست توضیح خواهیم داد، با ما همراه باشید.

ملاتونین چیست؟

ملاتونین هورمون طبیعی بدن شما است که توسط غده پینه آل در مغز تولید می‌شود و در مناطق دیگر مانند چشم، مغز استخوان و روده هم یافت می‌شود.

این هورمون غالبا “هورمون خواب” نامیده می‌شود، زیرا سطح بالای آن می‌تواند به خواب رفتن کمک کند.

با این وجود، ملاتونین را از دست نخواهید داد چرا که به سادگی بدن شما در شب آن را ترشح می‌کند، بنابراین شما می‌توانید به راحتی به خواب راحت‌تر بروید.

مکمل‌های ملاتونین در میان افرادی که در معرض بی خوابی هستند، محبوب هستند. شما می‌توانید آن را در بسیاری از کشورها بدون نسخه دریافت کنید.

که ملاتونین چیستملاتونین همچنین یک آنتی‌اکسیدان قوی است که ممکن است منافع دیگری نیز به همراه داشته باشد.

در واقع، ممکن است به حفظ سلامت چشم، درمان زخم معده و سوزش سر دل کمک کند، علائم وزوز گوش و حتی افزایش سطح هورمون رشد در مردان را هم درمان کند.

چگونه ملاتونین می تواند به شما در داشتن خواب خوب کمک کند؟

تقریبا ۵۰-۷۰ میلیون آمریکایی تحت تأثیر خواب ضعیف هستند. اگرچه این یک مشکل معمول است، اما خواب ضعیف می‌تواند عواقب شدیدی داشته باشد.

خواب ضعیف می‌تواند انرژی شما را کاهش دهد، بهره‌وری خود را کاهش دهد و خطر بیماری‌هایی مانند فشار خون بالا و دیابت را افزایش دهد.

ملاتونین یک هورمون است که به بدن شما زمان رفتن به رختخواب را هشدار می‌دهد.

که ملاتونین چیستملاتونین چگونه کار می کند؟

ملاتونین با ریتم روزانه بدن شما کار می‌کند. به عبارت ساده، ریتم شبانه روزی ساعت داخلی بدن شما است و این به شما امکان را می‌دهد که زمان خواب و بیدار شدن خود را بدانید.

ملاتونین همچنین تنظیم دمای بدن، فشار خون و سطح هورمون را تنظیم می‌کند.

سطح ملاتونین در بدن شما هنگامی که هوا تاریک می شود، شروع به افزایش می‌کند و به بدن شما نشان می‌دهد که زمان خواب است.

همچنین به گیرنده‌های بدن متصل می‌شود و می‌تواند به شما در آرامش کمک کند. به عنوان مثال، ملاتونین به گیرنده‌های مغز متصل می‌شود تا به کاهش فعالیت عصب کمک کند. در چشم، این افزایش می‌تواند کمک به کاهش سطح dopamine کند که هورمونی است که به شما به بیدار ماندن کمک می‌کند.

که ملاتونین چیستاگر چه روش دقیق ملاتونین در به خواب رفتن کمک می‌کند، مشخص نیست، تحقیقات نشان می‌دهند این پروسه‌ها می‌توانند به خواب رفتن کمک کنند.

برعکس، نور باعث کاهش تولید ملاتونین می‌شود. این یک راه است که بدن شما می‌داند وقت آن است که از خواب بیدار شود.

عوامل متعددی وجود دارد که ممکن است در شب کم باشد. استرس، سیگار کشیدن، قرار گرفتن در معرض نور بیش از حد در شب (از جمله نور آبی)، عدم دریافت نور طبیعی کافی در طول روز، تغییر کار و پیر شدن بر تولید ملاتونین اثر می‌گذارد.

مصرف مکمل ملاتونین ممکن است به مقابله با سطوح پایین کمک کند و ساعت داخلی خود را عادی سازد.

توانایی به خواب بردن ملاتونین چیست؟

شواهد نشان می‌دهد که مصرف ملاتونین قبل از خواب می‌تواند به شما کمک کند خواب بهتری را تجربه کنید.

در تجزیه و تحلیل ۱۹ مطالعه در مورد افراد مبتلا به اختلالات خواب، دانشمندان دریافتند که ملاتونین به کاهش زمان صرف شده برای خواباندن به طور متوسط ۷ دقیقه کمک می‌کند.

که ملاتونین چیستدر بسیاری از این مطالعات، افراد نیز به طور قابل توجهی بهتر شدن کیفیت خواب را گزارش داده‌اند.

علاوه بر این، ملاتونین می‌تواند به کاهش زمان به خواب رفتن و اختلال خواب موقت کمک کند.

زمانی بی خوابی اتفاق می افتد که ساعت داخلی بدن شما خارج از هماهنگی با منطقه زمانی جدید است. ملاتونین با هماهنگ سازی ساعت داخلی خود با تغییر زمان می‌تواند به کاهش زمان به خواب رفتن کمک کند.

به عنوان مثال، تجزیه و تحلیل ۱۰ مطالعه اثرات ملاتونین را در افرادی که از طریق پنج یا چند منطقه زمانی سفر می‌کردند بررسی کردند. دانشمندان متوجه شدند که ملاتونین در کاهش اثرات بی خوابی مؤثر بوده است.

سایر مزایای سلامتی ملاتونین چیست ؟

با مصرف ملاتونین می توانید به دیگر مزایای سلامتی نیز برسید:

می تواند سلامت چشم را تقویت کند

سطح ملاتونین سالم می‌تواند سلامت چشم را حفظ کند، چراکه دارای مزایای آنتی‌اکسیدانی قوی است که می‌تواند خطر بیماری‌های چشم را کاهش دهد.

که ملاتونین چیستمی تواند درمان زخم معده و سرطان دهان باشد

خواص آنتی‌اکسیدانی ملاتونین ممکن است به درمان زخم معده و کاهش سوزش سر دل هم کمک کند.

در مطالعه‌ای مشخص شد ملاتونین به کاهش سوزش سر دل در هنگام ترکیب با امپرازول کمک کرده است.

ممکن است علائم وزوز گوش کاهش یابد

وزوز گوش وضعیتی است که زنگی ثابت در گوش به صدا در می‌آید. تحقیقات نشان داده است که مصرف مکمل‌های ملاتونین غالبا در کاهش این صداها مؤثر بوده است.

ممکن است باعث افزایش سطح هورمون رشد در مردان شود

هورمون رشد انسان به طور طبیعی در طول خواب آزاد می‌شود. در مردان جوان و سالم مصرف ملاتونین ممکن است به افزایش سطح هورمون رشد کمک کند.

مطالعات نشان داده‌اند که ملاتونین می‌تواند غده هیپوفیز را ایجاد کند که ارگانیسم هورمون رشد را آزاد می‌کند.

می تواند به درمان افسردگی فصلی کمک کند

افسردگی فصلی معمولا به عنوان اختلال عاطفی فصلی (SAD) شناخته می‌شود. این مشکل ممکن است تا ۲۰٪ از بزرگسالان در ایالات متحده را تحت تأثیر قرار دهد.

برخی شواهد نشان می‌دهند که افسردگی فصلی تحت تأثیر تغییرات در دوره‌های نور و خواب است و به نوبه خود، با کمک به چرخه خواب، ملاتونین می‌تواند به کاهش نشانه‌های افسردگی فصلی کمک کند.

که ملاتونین چیستنحوه مصرف ملاتونین چیست ؟

اگر می‌خواهید مکمل ملاتونین را امتحان کنید، با یک مکمل با دوز پایین‌تر شروع کنید.

به عنوان مثال، از ۰٫۵ میلی گرم (۵۰۰ میکروگرم) یا ۱ میلی گرم ۳۰ دقیقه قبل از رفتن به رختخواب شروع کنید. اگر به نظرتان این دوز مفید نیست، سعی کنید دوز خود را به ۳-۵ میلی گرم افزایش دهید.

مصرف ملاتونین بیشتر از این مقدار احتمالا به شما کمک نخواهد کرد که سریع‌تر بخوابید. هدف این است که پایین‌ترین دوز را دریافت کنید تا بتواند برای به خواب رفتن مفید باشد.

با این حال، بهتر است دستورالعمل‌هایی را که با مکمل شما همراه است، دنبال کنید. ملاتونین در داروخانه‌ها به طور گسترده‌ای در دسترس است. می توانید مکمل ملاتونین را از دسته مکمل های سلامت عمومی خریداری فرمایید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.