بهترین قرص ویتامین برای رفع خستگی و بی حالی


25 66,207

داشتن یک رژیم غذایی سالم و مناسب، انجام منظم تمرینات ورزشی و داشتن خواب به مقدار کافی بهترین و ایده‌آل‌ترین روش طبیعی برای داشتن سطح مقبولی از انرژی است. اما مسئله اینجاست که با مشکلاتی که در دنیای ماشینی امروز وجود دارد، همیشه امکان‌پذیر نیست که رعایت همه موارد ذکر شده به سهولت صورت پذیرد. خوشبختانه با پیشرفت علم داروسازی و پزشکی مکمل‌های ویتامین به راحتی در داروخانه‌ها یافت می‌شوند که در افزایش سطوح انرژی و رفع احساس خستگی می‌توانند موثر باشند. آیا بهترین قرص ویتامین برای رفع خستگی و بی حالی یا بهترین قرص سر حال شدن را می‌شناسید ؟

آیا همیشه احساس خستگی می کنید ؟

خستگی اگر بر اثر کار زیاد و کمبود استراحت و خواب به وجود آید، کاملا طبیعی است اما برخی از افراد که تعداد آنها کم هم نیست، مدام احساس خستگی و کمبود انرژی دارند. بر اساس آمارها تقریبا حدود یک سوم نوجوانان، بزرگسالان و افراد مسن مدام احساس خواب‌آلودگی و خستگی می‌کنند. خستگی یکی از علائم شایع در برخی از بیماری‌ها است اما در بیشتر موارد علت آن به سبک ناصحیح زندگی برمی‌گردد. در اینجا به بعضی از علل خستگی مدام اشاره‌ای کوتاه می‌کنیم:

 • مصرف بیش از حد کربوهیدرات‌های تصفیه شده
 • عدم داشتن تحرک به مقدار کافی
 • کمبود خواب
 • مصرف غذاهای ناسالم
 • حساسیت‌های غذایی
 • دریافت کالری اندک از مواد خوراکی
 • داشتن الگوی خواب نامناسب و خوابیدن در طول روز به جای شب
 • عدم مصرف پروتئین به مقدار کافی
 • کم‌آبی بدن
 • مصرف بیش از حد نوشیدنی‌های انرژی‌زا به جای خوردن غذا
 • داشتن استرس بیش از حد

 خستگی

در بیشتر موارد با ایجاد تغییر در سبک زندگی می‌توانید به مقابله با خستگی مزمن پرداخته و انرژی لازم را جهت انجام فعالیت‌های روزانه خود به طور طبیعی دریافت نمایید.

معرفی قرص ویتامین برای رفع خستگی

اگر بخواهیم بهترین قرص ویتامین برای رفع خستگی را به شما معرفی کنیم، باید موارد زیر را حتما نام ببریم:

قرص ویتامین B12

در میان ویتامین‌های گروه B ویتامین B12 بیش از بقیه در تبدیل غذا به انرژی نقش دارد. این ویتامین در واقع انرژی را از مواد خوراکی گرفته و برای مصرف سلول‌ها آماده می‌کند. ویتامین ب ۱۲ همچنین عصب‌ها و سلول‌های خونی را سالم نگه داشته و به جلوگیری از کم‌خونی نیز کمک می‌کند. به طور کلی احساس ضعف و خستگی یکی از مهم‌ترین علائم کم‌خونی در بدن به شمار می‌آید. نقش ویتامین ب ۱۲ در رفع خستگی آنقدر زیاد است که در برخی منابع به عنوان ویتامین انرژی از آن نام برده‌اند.

ویتامین B12 به طور طبیعی در انواع پروتئین‌های حیوانی مثل گوشت قرمز، ماهی و محصولات لبنی یافت می‌شود. برخی از افراد بیش از بقیه در معرض کمبود ویتامین B12 هستند:

 • تقریبا ۱۰ تا ۳۰ درصد از بزرگسالان بالای ۵۰ سال در جذب ویتامین ب۱۲ مشکل دارند زیرا در بدن آنها اسید معده و پروتئین کمتری تولید می‌شود.
 • از آنجایی‌که ویتامین B12 فقط در منابع حیوانی یافت می‌شود، گیاه‌خواران و وگان‌ها نیز همواره در معرض کمبود این ویتامین هستند.
 • اشخاصی که دچار اختلالات دستگاه گوارش مثل بیماری سلیاک هستند نیز ممکن است در توانایی جذب ویتامین ب ۱۲ مشکل داشته باشند.

 ویتامین ب 12 بهترین قرص برای رفع خستگی

با این حال هیچ مدرکی وجود ندارد که نشان دهد قرص ویتامین B12 می‌تواند سطح انرژی را در افرادی که به مقدار کافی انرژی در بدن خود دارند نیز افزایش دهد.

قرص ویتامین D

احساس ضعف و خستگی یکی از علائم کمبود ویتامین D در بدن است. متاسفانه ۸۰ الی ۹۰% از مردم ایران از کمبود این ویتامین رنج می‌برند. به عنوان قرص سر حال شدن از قرص ویتامین D نیز در کنار رژیم غذایی می‌توان استفاده کرد. کاهش سطح ویتامین دی در خون احتمال بروز افسردگی را افزایش می‌دهد. تحقیقات نشان داده است که مصرف ویتامین د در افرادی که کمبود آن را دارند، موجب می‌شود تا کمتر احساس خستگی کنند و با شور و نشاط و انرژی بیشتری فعالیت‌های روزانه خود را انجام دهند. از آنجایی که این ویتامین محلول در چربی است، تجمع بیش از حد آن در بدن می‌تواند با عوارض جانبی همراه باشد بنابراین بهتر است تحت نظر پزشک آن را مورد استفاده قرار دهید.

دیگر ویتامین های گروه B

در میان ویتامین‌های گروه B همان‌طور که اشاره کردیم، ویتامین B12 بیش از بقیه آنها در افزایش انرژی بدن موثر است اما ویتامین‌های B1، B2، B3، B5، B6، B7 و B9 نیز می‌توانند در رفع احساس خستگی تاثیرگذار باشند. در واقع ویتامین‌هایی که در اینجا از آنها نام می‌بریم، هیچ‌کدام انرژی‌زا نیستند زیرا شما برای افزایش انرژی به کالری بیشتر نیاز دارید که از مصرف مواد غذایی مثل کربوهیدرات‌ها باید حاصل شود اما ویتامین‌های گروه B گلوکز را به ATP تجزیه می‌کنند و به این طریق امکان استفاده از انرژی برای بدن فراهم می‌شود. از این رو به عنوان بهترین قرص ویتامین برای رفع خستگی از کلیه ویتامین‌های گروه ب می‌توان نام برد.

قرص ویتامین ب کمپلکس

این قرص شامل ۸ ویتامین B می‌شود. چنانچه در قسمت قبلی توضیح دادیم، این ویتامین‌ها به بدن کمک می‌کنند تا از انرژی موجود بهترین استفاده را داشته باشد. ویتامین B کمپلکس شامل ویتامین‌های محلول در آب بوده و مصرف آن به هنگام صبح می‌تواند در مبارزه با احساس خستگی موثر واقع شود.

ویتامین C قرص سر حال شدن

ویتامین ث نیز به رفع خستگی کمک کرده و در افزایش سطح انرژی بدن تاثیرگذار است. این ویتامین که بیشتر برای تقویت سیستم ایمنی بدن و پیشگیری از سرماخوردگی به کار می‌رود، در فراهم کردن انرژی برای بدن نیز نقش فعالی دارد. از آنجایی که بدن قادر به تولید ویتامین سی نیست، این ماده مغذی روزانه باید مورد استفاده قرار گیرد. در بسیاری از نوشیدنی‌های انرژی‌زا نیز ویتامین C افزوده می‌شود. همچنین از این ویتامین در قالب قرص نیز می‌توانید بهره‌مند شوید.

 قرص سر حال شدن

بهترین مکمل های رفع خستگی

بهترین قرص ویتامین برای رفع خستگی و بهترین قرص برای سر حال شدن را به شما معرفی کردیم. از مکمل‌های زیر نیز می‌توانید برای افزایش انرژی کمک بگیرید:

قرص آهن قرص سر حال شدن

آهن ماده معدنی است و نمی‌توان آن را ویتامین دانست اما هنگامی‌که از بهترین قرص ویتامین برای رفع خستگی و بی حالی صحبت می‌کنیم، بد نیست اشاره‌ای نیز به قرص آهن داشته باشیم. هموگلوبین پروتئینی در گلبول‌های قرمز خون است که اکسیژن را از ریه‌ها به اندام‌ها و بافت‌های بدن منتقل می‌کند. جهت ساخت هموگلوبین بدن به آهن نیاز مبرم دارد. اگر فردی با کمبود آهن مواجه باشد، گلبول‌های قرمز خون نمی‌توانند به طور موثر اکسیژن را به بافت‌های بدن منتقل کنند و به همین دلیل احساس خستگی و ضعف ایجاد می‌شود. کم‌خونی مربوط به فقر آهن به دلیل کمبود آهن در رژیم غذایی، کم‌خونی و یا قرار داشتن در دوران بارداری ممکن است ایجاد شود.

در این موارد استفاده از قرص آهن بهترین گزینه‌ای است که می‌تواند به جبران این عنصر در بدن و رفع خستگی و کسالت کمک کند. در استفاده از قرص آهن به مقدار مصرف باید حتما توجه ویژه داشته باشید بنابراین بهتر است تحت نظارت پزشک برای مصرف این قرص اقدام نمایید.

قرص ملاتونین

ملاتونین نه ویتامین است و نه ماده معدنی بلکه یک هورمون است که به طور طبیعی در بدن ترشح می‌شود و به تنظیم چرخه خواب کمک می‌کند. مصرف قرص ملاتونین یکی از روش‌های ایمن و موثر برای کاهش کم‌خوابی و بی‌خوابی بوده و در نتیجه می‌تواند از خستگی مزمن کاسته و به افزایش انرژی کمک کند. بسیاری از افراد که به سندرم خستگی مزمن مبتلا بوده‌اند با مصرف مکمل ملاتونین توانسته‌اند به بهبود این مشکل کمک کنند. تا آنجا که اطلاعات در دسترس است، مکمل ملاتونین اعتیاد‌آور نیست و به همین دلیل به راحتی می‌توان به آن اعتماد کرد اما در مورد مقدار مصرف باید آگاهانه عمل نمود.

 ملاتونین

کوکیوتن

CoQ10 که مخفف کوآنزیم Q10 است، به طور طبیعی در بدن ساخته می‌شود. همه سلول‌ها حاوی کوآنزیم کیوتن هستند اما این ماده در قلب، کلیه‌ها و کبد بیشترین مقدار را دارد. سلول‌های بدن انسان از کیوتن برای تولید انرژی و محافظت از خود در برابر آسیب اکسیداتیو استفاده می‌کنند. وقتی سطح CoQ10 در بدن کاهش می‌یابد، سلول‌های بدن دیگر نمی‌توانند انرژی مورد نیاز برای رشد و سالم ماندن را تولید کنند و این مسئله منجر به احساس بی‌حالی و خستگی خواهد شد. ماهی، گوشت و انواع آجیل حاوی کوکیوتن هستند اما مقدار این ماده در این خوراکی‌ها آنقدر زیاد نیست که بتواند در افزایش انرژی موثر باشد.

بنابراین اگر شما به دنبال قرص ویتامین برای رفع خستگی هستید می‌توانید از قرص کیوتن نیز استفاده نمایید؛ البته دقت داشته باشید که کیوتن ویتامین نیست. مطالعات انسانی و حیوانی نشان می‌دهد که مکمل‌های CoQ10 در دوزهای مناسب معمولا بی خطر هستند، ایمن محسوب می‌شوند و در بهبود سطح انرژی می‌توانند موثر واقع شوند.

مکمل کراتین

کراتین به عنوان یک منبع سریع انرژی می‌تواند در بدن عمل نماید. این ماده به طور طبیعی در گوشت قرمز، مرغ و ماهی یافت می‌شود. مکمل کراتین محصولی است که بسیاری از ورزشکاران و بدنسازان از آن جهت افزایش انرژی بهره می‌گیرند تا بتوانند حتی تمرینات شدید ورزشی خود را به خوبی انجام دهند. در یک بررسی مشخص شد که افراد مسنی که از کراتین استفاده می‌کردند، در مقایسه با افرادی که این ماده را استفاده نمی‌کردند، ۱.۴ کیلوگرم توده عضلانی بدون چربی بیشتری در بدن خود داشتند.

مکمل جینسینگ

جینسینگ گیاهی با فوایدی شگفت‌انگیز است که خواص درمانی فوق‌العاده‌ای نیز دارد. در سال‌های اخیر از عصاره این گیاه در قالب مکمل غذایی نیز استفاده شده است. مکمل جینسینگ می‌تواند به تقویت قوای جسمی کمک کرده و ضعف عمومی بدن را تسکین بخشد. مصرف این مکمل علاوه بر افزایش انرژی موجب تقویت قوای جنسی هم در زنان و هم در مردان نیز می‌شود.

 مکمل جینسینگ قرص سر حال شدن

قرص رویال ژلی

ژل رویال محصولی است که توسط زنبور عسل تولید شده و دارای خواص بی‌شماری است. این ژل که به صورت مکمل غذایی نیز به فروش می‌رسد، در تقویت سیستم ایمنی نقش بسزایی دارد. رویال ژلی می‌تواند به واسطه ترکیبات مغذی موجود در خود به افزایش سطح انرژی در بدن کمک کرده و احساس خستگی را به حداقل برساند.

مکمل های انرژی زا

در انواع مکمل انرژی زا که در داروخانه‌ها به فروش می‌رسند، معمولا از ترکیبات گیاهی مثل جینسینگ و جینکو، ویتامین‌هایی مثل ویتامین C و همچنین اسیدهای آمینه استفاده می‌شود. این مکمل‌ها که هم به صورت نوشیدنی و هم قرص هستند، می‌توانند در مدت زمانی کوتاه انرژی شما را افزایش دهند.

استفاده از اسیدهای آمینه برای افزایش انرژی

بهترین قرص ویتامین برای رفع خستگی را بررسی کردیم. از بعضی اسیدهای آمینه نیز می‌توان برای رفع خستگی و بهبود انرژی استفاده کرد:

ترکیب کافئین با ال تیانین

کافئین برای تقویت انرژی یک ماده کاملا شناخته‌شده است که با مصرف چای، قهوه و نوشیدنی‌های کاکائویی می‌توان از آن بهره‌مند شد اما بسیاری از افراد به دلیل افزایش تحریک‌پذیری و مشکلات اعصاب مصرف آن را محدود می‌کنند. اما ترکیب L-theanine با کافئین معمولا عوارضی ندارد و بر اساس مطالعات به بهبود حافظه و کاهش خستگی کمک می‌کند. ال تیانین یک اسید آمینه است که به طور طبیعی در چای و برخی از قارچ‌ها یافت شده و در ایجاد آرامش موثر عمل می‌کند.

 کافئین بهترین ویتامین برای رفع خستگی قرص سر حال شدن

تیروزین

در بسیاری از مطالعات مشخص شده است که مکمل‌های تیروزین به افزایش هوشیاری و سطح انرژی کمک می‌‎کنند و همچنین ممکن است در بهبود حافظه یا رفع بی‌خوابی نیز موثر باشند. تیروزین نوعی اسید آمینه است که به طور طبیعی توسط بدن تولید شده و در مرغ، تخم مرغ و محصولات لبنی نیز یافت می‌شود. تیروزین برای تولید انتقال دهنده‌های عصبی که مواد شیمیایی انتقال دهنده پیام در مغز شما هستند مهم و ضروری قلمداد می‌شود.

آشواگاندا (جینسینگ هندی)، رودیولا روزا (گیاه ریشه طلایی) و پودر چغندر نیز از جمله موادی هستند که برای رفع بی‌حالی و خستگی و افزایش انرژی می‌توان از آنها بهره گرفت و در برخی از انواع مکمل‌های غذایی نیز یافت می‌شوند.

کلام آخر

بهترین قرص ویتامین برای رفع خستگی و بی‌حالی قرص ویتامین B12 است اما به جز این مکمل، قرص‌ها و مواد خوراکی دیگری نیز برای افزایش انرژی وجود دارد که در این مقاله به توضیح در مورد هر یک از آنها پرداختیم. قابل ذکر است که رژیم غذایی متعادل، خواب کافی و تمرینات ورزشی منظم بهترین راه برای افزایش انرژی به طور طبیعی هستند.

لطفا به این مقاله امتیاز بدهید
[مجموع: ۵۵ میانگین: ۳.۳]

25 نظرات
 1. روشن می گوید

  ممنون از مطالب خوبی که همیشه مینویسید

 2. لیلی می گوید

  ب ۱۲ بدون نسخه میشه خرید؟

  1. دکتر مریم خداوردیخان می گوید

   سلام کاربر عزیز دلیل تهیه ی آن را بفرمایید.

   1. لیلی می گوید

    برای کم خونی و رفع خستگی

 3. پروانه می گوید

  چه طور میشه عضو شد و هر روز مطالب را دریافت کرد؟

  1. مجله مثبت سبز می گوید

   سلام دوست عزیز
   در بخش خبرنامه مجله مثبت سبز ثبت نام کنید تا مطالب برای شما ارسال شود .

 4. فریبا می گوید

  سلام. من که کمخونی از جوونی تا الان که ۶۰ سالم شده داشتم و دارم. انواع قرص و کپسول و آمپول ۵ میل هم استفاده کردم تا استفاده میکنم خوبم. چند ماه نخورم دوباره بیحالی، سنگینی، خواب آلودگی به سروقتم میاد. خواستم ب ۱۲ بگیرم که تو این مقاله نوشته شده ممکنه بزرگسالان نتونن هضمش کنن. دیگه نمیدونم چکار میشه کرد.َ

  1. دکتر مریم خداوردیخان می گوید

   سلام کاربر عزیز
   در مورد کم خونی ناشی از فقر آهن که پزشک تشخیص داده باشد نیاز هست یک دوره آهن با دوز بالا ( نه یک قرص) استفاده شده و سپس آزمایش خون داده شود.

 5. مهدی می گوید

  درود من مهدی هستم ورزش هم میکنم اما انرژی من کم شده وزنم پایین اومده احساس ضعف وخستگی میکنم صبح ها به سختی از خواب بیدار میشم وزنم ۶۷قدم ۱۸۰ هست میخوام یه قرصی بخورم که انرژی من بیشتر بشه وزنم بالاتر بره وتیرگی صورتم کمتر بشه ممنون میشم که منو راهنمایی کنید

  1. مجله مثبت سبز می گوید

   سلام دوست عزیز
   قرص کافئینhttps://mosbatesabz.com/product-category/bodybuilding-supplements/caffeine/قرص کافئین

 6. شهرام ناصری می گوید

  باسلام علت بی حوصلگی وخستگی بی خوابی چه میتونه باشه برای رفع خستگی واعصاب چه دارویی مصرف کنم باتشکر فراوان کوچک شما شهرام ناصری ممنون از لطف محبت جنابعالی

  1. دکتر مریم خداوردیخان می گوید

   سلام کاربر عزیز
   علائمی که اشاره کردید دلایل متعددی میتواند داشته باشد. مانند تغییر سبک زندگی، تغییر وضعیت سیستم عصبی مرکزی و یا محیطی، تغییرات متابولیک در بدن و…. ویا عارضه ی ناشی از مصرف دارو باشد… پیشنهاد می شود در ابتدا مولتی ویتامینهایی که در فرمول آنها جینسنگ هم وارد شده است استفاده نموده و در صورت ادامه ی علائم به متخصص مغز و اعصاب مراجعه نمایید.

 7. علی می گوید

  سلام خیلی بیحالم کف دستام مایل به قرمز فکرکنم کم خونم شما چه ویتامین پیشنهاد میکنید الان قرصb12با پوتر جنرال تونیک دینه استفاده میکنم اگه قرص یادارو خوب که بشه همراه اینا استفاده کرد بگید برای افزایش وزن هم خوب باشه وزنم۵۷قد۱۷۵سن۲۰
  ممنون میشم جواب بدید

  1. دکتر مریم خداوردیخان می گوید

   سلام کاربر عزیز
   قرمزی کف دست به تنهایی نشان دهنده ی کمخونی نمی باشد…. پیشنهاد میشود در صورت همراه بودن با سایر علائم به پزشک مراجعه نمایید.

 8. رضا می گوید

  سلام
  مدتیه حدودا ده روز از ساعت هشت تا نه شب بمدت دو سه ساعت و بطور ناگهانی بدنم دچار ضعف عضلانی میشه.. تاحدی که احساس خستگی مفرط در عضلات پا و مخصوصا رانها دارم، این اتفاق دقیقا بعد از یک اسباب کشی بسیار سنگین رخ داده که با کاهش وزن هم همراه بود، مکمل هایی مثل ب ۳۰۰، دی، و پاور فیت و ویتامین سی هم استفاده کردم اما فایده ای نداشت، پیشنهادی دارید؟ متشکرم

  1. دکتر مریم خداوردیخان می گوید

   سلام کاربر عزیز
   جینسنگ گیاهی می باشد که باعث افزایش قوای جسمانی میشود و برخی از مکملها حاوی عصاره ی این گیاه هستند.
   اما به این دلیل که این عارضه طولانی مدت شده است بهتر است برای ارائه ی شرح حال کاملتر و همینطور در صورت نیاز انجام آزمایش به متخصص مغز و اعصاب و یا طب فیزیکی و توانبخشی مراجعه نمایید.

 9. فاطمه می گوید

  سلام خسته نباشید
  ببخشید من دختری ۲۴ساله هستم که نیمه وقت سرکار میرم و بقیه ی روز تا شب رو باید برای مطالعه ودرس وقت بزارم ولی زود احساس خستگی میکنم برای اینکه انرژی بیشتری داشته باشم چیکار کنم یا چه دارویی مصرف کنم زود خسته میشم و بیشتر دلم میخواد استراحت کنم

  1. دکتر مریم خداوردیخان می گوید

   سلام کاربر عزیز
   خواب ناکامل، استرس شدید و یا طولانی ممکن است باعث خستگی در طول روز شود. اما گاهی خستگی ناشی از کمبود برخبی از ریزمغذی ها مانند ویتامین ب۱۲، آهن، ویتامین د۳، q10 و تعدادی دیگر می باشد. که قاعدتا در این صورت خستگی همراه با علائم دیگری خواهد بود که آنها را در نظر داشته باشید. میتوانید موقتا مولتی ویتامین های حاوی جینسنگ را مصرف نمایید در کنار خواب و تغذیه ی مناسب.

 10. ایمان می گوید

  عالی بود،کمتر مقاله ای دیدم اینقدر شسته چ رفته و همچنین کامل باشه…. واقعاً عالی بود…

 11. محدثه می گوید

  سلام ببخشید من ۱۶ سالمه خیلی بی حالم انگار که بدنم جون نداره هر روز هم ویتامینDبا قرص آهن میخورم ازمایش که دادم گفتن ویتامین Dمن کمی پایین ولی باز هم بیحالم

  1. دکتر مریم خداوردیخان می گوید

   سلام کاربر عزیز
   بی حالی یک علامت عمومیست بهتر است شرح حال دقیقتری ارائه دهید. همینطور سایر داروهایی که استفاده می کنید و سابقه ی بیماری.
   مصرف آهن را ادامه دهید و به دوز ویتامین دی توجه نمایید. این مکمل دوزهای مختلفی دارد که فواصل مصرف به جواب آزمایش و دوز داروی تهیه شده بستگی دارد.
   موقتا مکملی که حاوی ویتامینها و مواد معدنی و عصاره ی جینسنگ می باشد استفاده نموده و در صورت ادامه ی علائم به متخصص داخلی مراجعه نمایید.

 12. جواد می گوید

  سلام خسته نباشید
  همیشه بی حالم بدن سستی بی خابی بدون انرژی نمیتونم با کسی رودرو صحبت کنم چون بی حالم

  1. مجله مثبت سبز می گوید

   سلام دوست عزیز
   ایتدا پیشنهاد می کنم حتما ازمایشات لازم را انجام دهید شاید علت بی حالی شما فقز اهن باشد . و البته قبل از آن می توانید از کپسول جینسینگ گوارانا اس تی پی فارما استفاده کنید چرا که یک مکمل ایده آل جهت افزایش سطح انرژی بدن، ارتقاء عملکرد جنسی در زنان و مردان و تسکین احساس خستگی به کار برده می‌شود.

 13. داود هاشمی می گوید

  سلام وقت شما بخیر من مدام خسته هستم .باید درس بخونم درس رو شروع ک میکنم خابم میاد.
  ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.
  خسته نباشید وخدا قوت

  1. دکتر مریم خداوردیخان می گوید

   سلام کاربر عزیز
   اگر این احساس خستگی شدید میباشد و یا همراه با علائم دیگریست با متخصص داخلی و یا با نورولوژیست مشورت نمایید.
   تا زمان مراجعه به پزشک در صورتی که داروی دیگری در رابطه با مشکل دیگری مصرف نمیکنید از مکمل های حاوی جینسنگ و یا از جینکو تیدی استفاده نمایید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

X
مطالب پیشنهادی :